סגור

מצא עורך דין :

קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

שאלו עו"ד על נדלן(887)

נמצאים לפני קנייה או מכירה של דירה ? רוצים להשכיר או לשכור דירה ? שוקלים להצטרף לקבוצת רכישה ? רוצים לדעת כיצד להימנע או להפחית שיעור תשלומי המס בגין עסקת נדלן ? על שאלות אלה ושאלות רבות נוספות תוכלו להתייעץ עם חברי פורום נדלן ומנהלם, עורך דין הבקיא בתחום דיני המקרקעין. פורום נדלן הוקם על מנת לאפשר לכם הגולשים במה לשיתוף מידע וקבלת ייעוץ משפטי בין השאר בנושאים הבאים: קבוצות רכישה, תמ"א 38, מיסוי מקרקעין, קניית דירה, מכירת דירה, הסכם רכישה, זיכרון דברים לרכישת דירה, השכרת דירה, ליקוי בניה, בתים משותפים, שינוי ייעוד, ועוד. בכל שאלה – פשוט מלאו את שאלתכם, בהרחבה ככל הניתן, ועורך הדין מנהל הפורום, ישיב לכם בנושא ויסייע לכם בהבנת מצבכם המשפטי.
קרא עוד

שאל בפורום נדלן

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

גולש/ת יקר/ה,
פורום זה אינו מנוהל על ידי עורך דין – ולכן המענה יכול להתעכב מעט.


הנהלת האתר עושה את המירב לאתר עורך דין בתחום שישיב על שאלתך בהקדם.
עמכם הסליחה. מוזמנים לבדוק שנית בימים הקרובים

אם הינך עורך דין בתחום ומעוניין בניהול הפורום – פנה עוד עכשיו בטלפון 03-6006646
או באמצעות טופס יצירת קשר ונשמח לעמוד לשירותך בהקדם

מנהל פורום נדלן

תום חיימוב
איזור: תל אביב
פקס:
טלפון: הצג טלפון

"משרד מ.חיימוב מתמחים בתחום המקרקעין הכולל עסקאות מכר ורכישה, מיסוי מקרקעין, היטלי השבחה, תמא 38 ועוד..."

06/08/2023 13:15 אור שינוי בהסכמה שהארון יעבור ממשכיר למשכיר שינוי בהסכמה שהארון יעבור ממשכיר למשכיר
1.בהסכם שלי עם המשכיר(בע"פ)הוסכם שאת הארון שקניתי מהשוכר הקודם אני ימכור לשוכר הבא אחרי.
2.המשכיר אמר לי שהוא מתכוון למכור את הדירה ושאסלק את הארון ביציאתי ממנה.
3.האם כל זמן שהמשכיר לא העביר את חזקת הדירה לקונה זכותי לתבוע את מכירת הארון בדירה גם לאחר יציאתי ממנה?
4.אם המשכיר יגדיל לסלק את הארון בעצמו בניגוד להסכמה ביננו בהסכם השכירות בע'פ(בנוף לזה שנחתם בכתב)
אוכל לקזז לו את עלות הארון מהוצאות שכר הדירה?+ הוסף תג

09/07/2024 16:28 מוטי חובת התרעה לפני סיום חוזה חובת התרעה לפני סיום חוזה
נחתם חוזה שכירות בו הצדדים התחייבו להודיע אחד לשני 90 יום לפני תום החוזה באם הם מעוניינים להאריך את חוזה השכירות או לאו. התקשר השוכר עם המשכיר 90 יום לפני תום החוזה והודיע על רצונו להאריך את החוזה. המשכיר בתשובה ביקש חודשיים להשיב. בתום החודשיים התקיים ומשא ומתן שעלה על הסרטון ושבועיים לפני תום החוזה דורש המשכיר לפנות הנכס.
השאלה האם השוכר יכול להישאר בנכס עד שימצא דיור חליפי אפילו אחרי תום תקופת השכירות משום שהמשכיר לא נתן לו את ההתרעה הדרושה כפי שנקבע בחוזה ?

08/07/2024 13:11 ליאת שיק ביטחון שכירות דירה שיק ביטחון שכירות דירה
אנחנו משכירים דירה לשוכר מזה 8 שנים. שיק הביטחון שהוא נתן לנו הלך לאיבוד. כעת השכירות מסתיימת והוא מבקש את השיק שלו בחזרה. ידוע לנו כי השיק לא נפדה על ידינו ולא נעשה בו שימוש.
מה עלינו לעשות ?

22/11/2022 15:14 לוי טל קרקע חקלאית טבו פרטי קרקע חקלאית טבו פרטי
שלום רב להורים שלי יש שטח שהם רכשו לפני 20 שנה ויותר הם משלמים מיסים לעירייה אך מתי אפשר לדעת מה העתיד להיות הקרקע

17/06/2024 13:41 רון הבטחת כספים לרכישת דירה הבטחת כספים לרכישת דירה
אנו הורים לבן שהתחתן זה עתה . אנו נותנים לבן סכום לרכישת דירה. הורי האשה לא נותנים. מה ניתן לעשות כדי להבטיח שאם הזוג יתגרש הכסף שאנחנו נתנו לדירה יחזור לידינו.

31/05/2024 08:36 עמית הרחבת דירה בשטח משותף הרחבת דירה בשטח משותף
שלום
רציתי לדעת כמה אחוזי הסכמה צריך דייר לקבל משאר דיירי הבניין אם הוא רוצה להצמיד/להרחיב לדירתו חלק מהשטח המשותף הצמוד לדירתו?

15/05/2024 18:17 דורית היטל השבחה היטל השבחה
שלום רב, האם דירה שנרכשה ומיועדת לפינוי בינוי(בכל האזור אמורים להבנות מגלים) על מי יחול היטל ההשבחה האם על היזם שיבצע את פינוי הבינוי, או על הבעלים של הדירה. בעת קניית הנכס-הבעלים הקודמים סרב לחתום על כל הסכם עם החברה של פינוי בינוי מן הטעם שברצונו למכור את הדירה, ונשאלת השאלה חוץ ממס רכישה, אילו היטלים או מיסים נוספים צפויים?

במסגרת פרויקטים של פינוי-בינוי, ישנם כמה סוגי מיסים והיטלים שיכולים להחול על הגורמים השונים המעורבים בתהליך.

1. **היטל השבחה**: היטל ההשבחה הוא מס שנגבה על ידי הרשות המקומית בעקבות שינוי בשימוש במקרקעין או פיתוח שגורם להעלאת ערך הנכס. במקרה של פינוי-בינוי, היטל ההשבחה יכול לחול על היזם או על בעלי הדירות, תלוי בהסכמים הקיימים ובהוראות החוק. לרוב, היזמים מנסים להעביר את עלות ההיטל לדיירים באמצעות הסכמי מכירה או חוזים אחרים, אך זה תלוי בנסיבות הפרטיות של כל פרויקט ובהסכמות שנחתמות.

2. **מיסים נוספים בעת קניית נכס**:
- **מס רכישה**: כבר הזכרת שהבעלים החדשים ישלמו מס רכישה, שהוא מס אשר גובהו משתנה בהתאם לערך הנכס ולמעמד הרוכש (האם זו דירה ראשונה, שנייה וכדומה).
- **מס שבח**: מס שבח מוטל על המוכר וחושב על סמך ההפרש בין מחיר הרכישה לבין מחיר המכירה של הנכס, לאחר עדכון לפי מדד המחירים לצרכן וניכוי הוצאות מכירה. במקרה של פינוי-בינוי, לעיתים ישנם הסדרים מיוחדים שנוגעים למס שבח בהסכם עם היזמים.
- **דמי הסכמה**: אם יש הסכם עם חברת פינוי-בינוי שדורשת תשלום מסוים עבור הסכמה להשתתף בפרויקט, ייתכן שזה יוטל על הדיירים.

3. **היטלים עתידיים**: בהנחה שהפרויקט יתבצע, יתכן

שיהיו היטלים נוספים הנובעים מהרחבת השירותים העירוניים או שדרוגים בתשתיות שיזמי הפינוי-בינוי יבצעו.

לסיכום, במידה ואתה שוקל לקנות דירה בפרויקט פינוי-בינוי, מומלץ לבדוק היטב את ההסכמים הקיימים, להבין מי יהיו האחראים לשלם את המיסים וההיטלים השונים, ולהתייעץ עם עורך דין מומחה לדיני מקרקעין על מנת להבטיח שהזכויות שלך כרוכש נשמרות.

22/05/2024 07:52 גבריאל טיפול בבניה לא חוקית- הסגת גבול טיפול בבניה לא חוקית- הסגת גבול
הבנין המשותף בו אני גר ברחובות, גובל בחצר של בית פרטי. הדייר שעבר להתגורר שם החליט לפרוץ את הגדר בינו לבין הבנין ולהרחיב את החצר שלו על חשבון החצר שלנו. ממש מתחיל לבנות חומה משלו. המשטרה הוזמנה ונמנעת מלהתערב, כי אין אלימות והשאר לא עניינה. הפיקוח העירוני רשמו תלונה ואמרו שיגיע פקח מחר לבדוק.
איזה צעדים אפשר וצריך לנקוט במיידי כדי למנוע את הפלישה?

כדי להתמודד עם המצב שתיארת, יש מספר צעדים חשובים שכדאי לנקוט בהם מיד כדי להגן על זכויות הדיירים בבניין שלך:

1. **המשך לעקוב אחרי הפיקוח העירוני**: מאחר והפיקוח העירוני כבר מעורב והבטיח לשלוח פקח, חשוב לוודא שהפקח מגיע ושהוא עושה את עבודתו כראוי. הפקח יכול לבדוק אם יש היתרים לבנייה שהשכן מבצעת ולהורות על הפסקת העבודה אם אין היתרים כאלה.

2. **תוקף הזימון לפיקוח**: בדוק עם הפיקוח העירוני מתי בדיוק נקבע לפקח להגיע ומה הם הצעדים שינקט במידה ומצא עבירה על החוק.

3. **פנייה לעורך דין**: מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמתמחה בדיני נדל"ן ותושבה כדי לברר את זכויותיכם ולהבין כיצד ניתן לפעול משפטית נגד הדייר שמנסה להרחיב את חצרו באופן לא חוקי.

4. **איסוף מידע ותיעוד**: תעדו בצילומים או וידאו את העבודות שהשכן מבצע, תאריכים ושעות שבהן העבודות מתבצעות. כמו כן, אספו מסמכים שיכולים לשמש ראיות, כמו תוכניות קודמות של המקום, תמונות של לפני התחלת העבודות וכו'.

5. **קביעת פגישה עם נציגי הועד הבית**: דון בנושא עם הועד הבית כדי להבין אם ישנם צעדים נוספים שהועד יכול לנקוט בהם כדי להגן על הנכס המשותף.

6. **גיוס תמיכת הדיירים**: חשוב לדעת שיש תמיכה והסכמה מצד שאר הדיירים בבניין ל

פעולות שתבחרו לנקוט. התמיכה וההסכמה שלהם יכולה להיות קריטית במידה ותצטרכו לפנות לבית משפט.

7. **פנייה חוזרת למשטרה**: אם הבנייה ממשיכה למרות התראות, ובמיוחד אם מדובר בהתערבות שיכולה לגרום נזק או סיכון, ניתן לפנות שוב למשטרה ולהדגיש את החשיבות של התערבותם.

זכור שההתמדה והמעקב המתמיד אחרי הנעשה יכולים להיות חיוניים במאבק לשמירה על זכויותיכם והנכס המשותף.

05/05/2024 08:42 איציק מס רכישה בדירה חדשה מס רכישה בדירה חדשה
שלום
אני מעוניין לקנות דירה נוספת, ואני אמור לשלם מס רכישה מלא על הדירה.
ממה שהבנתי בעסקאות של 20-80 אין חובה לשלם את תשלום המס בעת חתימת החוזה אלא רק בהשלמת תשלום העסקה,
ברצוני לדעת האם בעת השלמת העסקה אני אשלם ריבית על המס החל מיום חתימת החוזה?
בנוסף, אני חושב להכניס סעיף בחוזה המאפשר לי למכור את הדירה לקונה אחר גם לפני השלמת העסקה, ולהגדיר את הקונה שיעמוד במקומי מול הקבלן.
רצית לדעת האם במקרה הזה אני אצטרך לשלם לקבלן את מלוא התשלום וכן לשלם מס רכישה מלא, או שהקונה ממני שעומד מול הקבלן הוא בעצם הרוכש של הדירה ובעצם פוטר את אותי מתשלום מס הרכישה
תודה

נראה שיש לך שאלות חשובות בנוגע לתשלום מס רכישה ותכנון עסקאות מקרקעין. אני אנסה לענות על כל שאלה בנפרד:

1. **תשלום מס רכישה בעסקאות של 20-80**: במקרים של רכישת דירה במסגרת תוכנית 20-80, תשלום מס הרכישה אכן מתבצע בסיום התשלומים ולא בחתימה על החוזה. הריבית על המס תתחיל לחול רק מרגע שבו המס נהפך לחובה, כלומר לאחר התשלום האחרון לקבלן. לכן, אם אתה משלם את מס הרכישה בזמן שנקבע בחוזה, לא אמורה להיות ריבית על התקופה שלפני כן.

2. **סעיף המאפשר מכירה לפני השלמת העסקה**: אם אתה מעוניין להוסיף סעיף שיאפשר לך למכור את הדירה לפני שהעסקה המלאה הושלמה, יש להבין שזו פעולה שדורשת תיאום ואישור מהקבלן וכן מהרשויות, במידה ויש כללים רגולטוריים שמונעים זאת. בדרך כלל, עסקאות כאלו יכולות להתבצע באמצעות תהליך של העברת זכויות רכישה לקונה החדש. הקונה החדש יהיה אחראי לשלם את מס הרכישה כאשר הוא מתבצע כרוכש הסופי, ואתה כמוכר לא תהיה אחראי למס רכישה במקרה זה, תלוי בתנאי ההסכם שנערך עם הקונה והקבלן.

במידה ואתה מתכנן לבצע את אחת מהפעולות הללו או שניהם, מומלץ להתייעץ עם עורך דין שמתמחה בנדל"ן ולוודא שהסעיפים בחוזה נכתבים בצורה המגנה עליך ומתאימה לדרישות החוק.

15/04/2024 16:45 רונן .ד. תוקף של הסכם תיווך מקרקעין תוקף של הסכם תיווך מקרקעין
אדם ראה נכס מקרקעין (דירה) באמצעות מתווך וחתם על טופס תיווך ללא תוקף (ללא תאריך תוקף המגביל את הסכם התיווך בזמן כלשהו). הקונה הודיע למתווך כי מה המחיר בו הוא יהיה מוכן לרכוש את הדירה, אך לא ניתנה הצעה בכתב, לא ניתנו פרטים מהותיים אחרים, ולא נחתם שום נייר, שכן המוכר חזר בו מכוונתו למכור והדירה "הורדה" מהשוק על ידי המוכר. לאחר כשנה וחצי המוכר פנה אל הקונה באמצעות מדיה חברתית והציע לו לרכוש את הדירה. האם בנסיבות כאלה (בהנחה כי עסקה תתממש) הקונה עדיין חייב בדמי תיווך לאותו המתווך אשר שיווק את הדירה לפני כשנה וחצי.

החוק בישראל מתייחס לתשלום דמי תיווך באופן שמחייב התקיימות של מספר תנאים על מנת שהמתווך יהיה זכאי לתשלום. במקרה זה, יש לבחון את הסיטואציה לפי כמה נקודות מרכזיות:

האם נחתם חוזה תיווך? - כפי שציינת, נחתם טופס תיווך ללא תוקף. זה מעלה שאלה אם היה תוקף חוקי לחוזה זה על פי חוקי המדינה.

פרטי העסקה המקורית והעסקה החדשה - העסקה לא התממשה במועד שבו התרחש התיווך המקורי והקונה לא הגיש הצעה בכתב ולא נחתם שום חוזה. במקרה זה, אם לא היו פרטים מהותיים אחרים שניתנו והעסקה נפלה מטעמים שאינם תלויים בקונה, נראה כי הקשר בין התיווך לעסקה שתתבצע עתה הוא חלש או לא קיים.

הפסקת זמן - עבר זמן רב (שנה וחצי) בין ההצעה המקורית להצעה החדשה, והיא הגיעה דרך אמצעי תקשורת חדשים ולא דרך המתווך המקורי.

בהתבסס על הנקודות הללו, נראה שבמקרה זה הקונה אינו חייב בדמי תיווך למתווך המקורי, מאחר והתיווך לא הוביל בפועל לעסקה באותו זמן וכן המכירה החדשה מתרחשת תחת נסיבות שונות לחלוטין. עם זאת, כדאי להתייעץ עם עורך דין המתמחה בדיני מקרקעין על מנת לקבל ייעוץ משפטי מקצועי שמתחשב בכל הפרטים והנסיבות הספציפיות של המקרה.