סגור

מצא עורך דין :

קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

שאלו עו"ד על דיני מקרקעין(1,664)

עסקת מקרקעין היא בין הגדולות, אם לא הגדולה מבין אלה שרבים מאיתנו ביצעו או יבצעו בעתיד. מדובר אפוא בעסקאות אשר סכומן גבוה לאין שיעור ביחס לשאר העסקאות אותן אנו מבצעים ביום יום. מעבר לכך, אדם מן היישוב אינו בקיא בפרוצדורה ובמהות הקשורה לעריכתן. במסגרת פורום דיני מקרקעין זה, נעשה כל שניתן על מנת לסייע לכם גולשי iLaw בהבנת סוגיות הנוגעות לדיני מקרקעין. אם יש לכם שאלה בנושאים הבאים, אז הגעתם למקום הנכון: רכישה, מכירה או השכרה של מקרקעין, הסכמים, שינוי תב"ע, בתים משותפים, קבוצות רכישה, עסקאות קומבינציה, סכסוכים במקרקעין, פינוי פולשים, דמי מפתח, דיור מוגן, כינוס נכסים, ועוד שאלות הקשורים לדיני מקרקעין. מנהל פורום דיני מקרקעין, נמצא כאן לרשותכם. בכל עת, פשוט העלו שאלתכם ואנו מבטיחים כי תיענו בהקדם.

קרא עוד

שאל בפורום דיני מקרקעין

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

גולש/ת יקר/ה,
פורום זה אינו מנוהל על ידי עורך דין – ולכן המענה יכול להתעכב מעט.


הנהלת האתר עושה את המירב לאתר עורך דין בתחום שישיב על שאלתך בהקדם.
עמכם הסליחה. מוזמנים לבדוק שנית בימים הקרובים

אם הינך עורך דין בתחום ומעוניין בניהול הפורום – פנה עוד עכשיו בטלפון 03-6006646
או באמצעות טופס יצירת קשר ונשמח לעמוד לשירותך בהקדם

מנהל פורום דיני מקרקעין

תום חיימוב
איזור: תל אביב
פקס:
טלפון: הצג טלפון

"משרד מ.חיימוב מתמחים בתחום המקרקעין הכולל עסקאות מכר ורכישה, מיסוי מקרקעין, היטלי השבחה, תמא 38 ועוד..."

16/06/2024 10:44 ענת בקשה חד-צדדית לביטול הערת אזהרה בקשה חד-צדדית לביטול הערת אזהרה
היי, חוזה מכירה מותלה לא יצא לפועל, היות והקונה לא עמד (ועדיין אינו עומד) בתנאי המתלה.
נכון לעכשיו מסרב לשתף פעולה ולחתום על ביטול רישום הערת אזהרה, למרות שהתשלום הראשון והיחיד ששילם נמצא בנאמנות אצל העו"ד.
בינתיים הוצאנו את הדירה למכירה מחדש.
1. מה ההשלכות של להגיש בקשה חד-צדדית לביטול ההערה ?

2. כמה זמן אורך לבטל הערה, במקרה זה ?

3. מה עוד ניתן לעשות ?

תודה רבה!

08/06/2024 15:03 אליהו בחירת חניות בפרויקט תמ בחירת חניות בפרויקט תמ"א 38/2
שלום,
בבניין שלנו קודמה עסקת תמ"א 38/2 שהגיעה כעת לשלב בניית הבניין החדש. במסגרת הסכם התמ"א 38 נקבע מנגנון בחירה של חניות בין הבעלים ליזם (בעלים בוחרים ראשונים 2 חניות ואז יזם בוחר 1 וחוזר חלילה).
מה שלא נקבע בהסכם - מה סדר הבחירה בין הבעלים לבין עצמם. כעת יש מחלוקת בין הדיירים - חלק מבקשים הגרלה וחלק מבקשים שסדר הבחירה ייקבע לפי שווי הדירות העתידיות (יש שמאות מסודרת).
בהסכם התמא כאמור אין התייחסות ואין מנגנון בחירה בין הבעלים לבין עצמם. הגרלה נשמעת כמו הימור והרציונאל בבחירה לפי שמאות נראית סבירה (יותר הגיוני שבעל דירת 6 חדרים יבחר לפני בעל דירת 2 חדרים) אך אין לכך לכאורה אחיזה משפטית.
אודה לעזרתך - מה עושים במצב בו אין התייחסות בהסכם ואין הסכמה? האם יש תקדים לכך? נתקלת במקרה דומה?

26/05/2024 16:10 רוני ליקוי בנייה לאחר רכישת דירה יד 2 ליקוי בנייה לאחר רכישת דירה יד 2
היי
רכשתי דירה ישנה עם תוספת בנייה בהיתר שנבנתה לפני 40 שנה. רק לאחר שהתחלתי שיפוץ בדירה ולאחר התשלום האחרון בסך 143,000 ש"ח גיליתי סדק בעובי של 3,4 ס"מ בין התוספת לדירה הישנה שהוסתר ע"י המוכרים. הסדק לא טופל וגורם לרטיבויות ולבעיות וצריך לבצע תחזוקה שוטפת.לאור זאת, עצרתי את התשלום האחרון על מנת לברר את הסוגייה בבית משפט.
המוכרים הגישו תביעה שכנגד - האם אני חשופה כעת להפה יסודית של ההסכם?למרות שהיא לא גילתה לי פגם כ"כ מהותי? חוות דעת מומחה בית המשפט קבע שיש נזק אבל נמוך מאוד ממה שהמומחה שלי רשם בסך של 16,000 ש"ח
מה להערכתך סיכויי לזכות בתיק ?

במקרה של רכישת נכס וגילוי פגם מהותי לאחר הרכישה, יש מספר גורמים שיש לשקול בהערכת הסיכויים לזכות בתביעה:

1. **הגילוי והסתרת הפגם**: אם ניתן להוכיח שהמוכרים היו מודעים לפגם והסתירו אותו ממך במזיד, זה יכול לשפר את סיכוייך לזכות בתביעה.
על פי חוק המכר, מוכר של נכס נדרש לגלות לקונה פגמים ידועים, והסתרת פגם יכולה להיחשב להטעייה.

2. **חוות דעת המומחים**: כאשר יש הבדלים בחוות הדעת של המומחים לגבי עלות התיקון של הנזק, בית המשפט ישקול את הממצאים ויקבע את הפסק הדין בהתבסס על ההוכחות המוצגות. העובדה שחוות דעת מומחה בית המשפט העריכה עלות נמוכה יותר לתיקון הנזק עשויה להשפיע על גובה הפיצוי שתוכל לקבל, אך לא בהכרח על ההחלטה המשפטית הכוללת בנוגע לאחריות המוכרים.

3. **הפסקת התשלומים**: העובדה שעצרת את התשלום עשויה להוביל לתביעה שכנגד על עילת הפרת החוזה. במקרה זה, יש להדגים שהפסקת התשלום הייתה מוצדקת בשל פגם מהותי שלא גולה על ידי המוכרים.

4. **ההליך המשפטי**: בית המשפט יבחן את כל הפרטים, ההוכחות והעדויות לפני שיקבע את הפסק הדין. המערכת המשפטית מכירה בחשיבות ההגינות והתום בעסקאות מקרקעין ומגינה על קונים מפני הסתרות והטעיות מצד מוכרים.

בהתבסס על ה

מידע שסיפקת, ייתכן ויש לך בסיס טוב לתבוע את המוכרים על הפגם הנסתר, אך סיכויי הזכייה בתיק תלויים ביכולתך להוכיח את טענותיך מול בית המשפט. מומלץ להיוועץ עם עורך דין מומחה לדיני נדל"ן שיכול לעזור לך לנהל את התיק בצורה הטובה ביותר.

24/04/2024 11:46 יפית עלויות בדיקת מיסוי לפני מכירת נכס עלויות בדיקת מיסוי לפני מכירת נכס
היי אשמח לסדר גודל של עלות בדיקת מיסוי לפני מכירת דירה. בבעלותי ובבעלות בעלי עוד 2 דירות. ואשמח לקבל אומדן עלות המיסוי במצב כזה. תודה

העלות של בדיקת מיסוי לפני מכירת דירה יכולה להשתנות בהתאם למספר פרמטרים, כולל מספר הדירות בבעלותכם והמיקום שלהן. על מנת שנוכל להעריך את העלות בצורה המדויקת ביותר ולהבין את כל הפרטים הרלוונטיים, אני ממליץ לקיים שיחה קצרה בה נוכל לסקור את פרטי הנכסים והדרישות הספציפיות שלכם.

אנא צרו קשר עם משרדנו ב- 03-6528601 או שלחו לנו מייל ל[email protected] ונשמח לעזור וללוות אתכם בתהליך.

בברכה,
[שמך]

06/10/2023 05:25 ריקי מדידת המגרש שלי מלפני 7 שנים מדידת המגרש שלי מלפני 7 שנים
שלום רב,

יש לי מדידות של השטח של הבית הפרטי שלי. הוא נבנה לפני 7 שנים. אני רוצה לדעת מה הגבול של המגרש שלי בחזית. האם על פי המדידות שבידי מודד מוסמך יכול לסמן את הגבול בחזית?

מלשון דבריך נראה שאין בעיה למודד לעשות שימוש בתשריט המדידות הקיים כל עוד הוא עבר את האישורים הנדרשים .

כל האמור הינו באופן כללי ביותר ולא מהווה יעוץ משפטי.

למענה רחב יותר אתם מוזמנים לפנות למשרדנו 03-6528601.

בברכה,
תום חיימוב, עו"ד
מ. חיימוב משרד עורכי דין ונוטריון.

31/12/2023 18:55 תמר כהן סרוב הלשכה למקרקעים לרשום נכס בטאבו סרוב הלשכה למקרקעים לרשום נכס בטאבו
ירשתי דירה לפני 4 שנים עפ"י צואה. בצואה נכתב כי כל נכסי הנפטר יהיו שלי מלבד 10,000 ש"ח ליורש אחר. לא הוגשה כל התנגדות לקיום הצואה, ורשם הירושות קיים אותה לפני כ-4 שנים. הבנק בו היו מופקדים כספי הנפטר העביר לי את כל הכספים מלבד 10,000 ש"ח שהשאירו עבור היורש השני. הם נתנו לי אישור בכתב על כך שנשאר בחשבון 10,000 ש"ח עבור היורש השני. בלשכה למקרקעין סרבו לרשום את הדירה על שמי בטאבו עד שלא אביא מסמך חתום מהיורש השני שהוא מאשר את חלוקת הירושה. אותו יורש סרב לעשות כן. לאחר שהגשתי ערער הם הסכימו לרשום על שמי, בתנאי שאחתום על מסמך שאני מתחייב שבמידה והיורש השני יתבע אותם על כך שרשמו על שמי את הנכס ויהיו להם הוצאות מחמת כן, אני אשלם להם כל סכום שהוצרכו להוציא. מה עלי לעשות? תודה.

במקרה שלך, יש לך מצב מעט מורכב. הנה מה שיש לעשות:

1. בדיקת הצואה: כדי לוודא את תוקפה ואמיתותה של הצואה, צריך לבדוק את המסמכים ולוודא שהם תקפים ומקיימים את הדרישות המשפטיות.

2. קשר עם היורש השני: נראה שאתה כבר ניסית ליצור קשר עם היורש השני ושהדבר לא עבר בהצלחה. אתה יכול לנסות שוב לשוחח איתו או לפנות לעו"ד כדי להביא אותו להסכמה.

כל האמור הינו באופן כללי ביותר ולא מהווה יעוץ משפטי.

למענה רחב יותר אתם מוזמנים לפנות למשרדנו 03-6528601.

בברכה,
תום חיימוב, עו"ד
מ. חיימוב משרד עורכי דין ונוטריון.

26/11/2023 13:53 דינה כורם תוספת תלויה ללא היתר תוספת תלויה ללא היתר
הדירה שלנו בבני ברק, לאחרונה בבני ברק הרבה מוציאים מרפסות ללא היתר והעיריה מתעלמת ולא נוקטת בשום אמצעי מניעה.(לא הורסת)
השכן בקומת קרקע בנה 30 מ''ר ללא יסודות (מתוכם 8 מ''ר בהיתר) כל השאר ללא היתר.
אנו גרים בקומה ב', הוצאנו מעליו מרפסת תלויה מבניה קלה ללא היתר, השכן מקומת קרקע הלשין עלינו בעירייה, בא פקח והוציא התראה על גילוי עבירה.
מה המשמעות של ההתראה הנ''ל?
תודה רבה

ההתראה שקיבלתם מהעירייה על גילוי עבירה משמעותה שהם הבחינו בפעולה שלכם של הוצאת מרפסת תלויה מבניה קלה ללא רשיון. ההתראה היא אזהרה רשמית שמעידה על כך שהעירייה יכולה לפעול נגדכם אם תמשיכו להתעלם מההוראות ותמשיכו בבנייה בלתי חוקית.

על מנת לפתור את העניין, כדאי לפנות לעירייה ולברר מהם הדרכים החוקיות לקבלת היתר לבנייה של מרפסת או לקבלת הסכמה למעשה שהוא כבר עבר. נכון לעכשיו, עליכם לפעול לפי ההוראות של העירייה כדי להמנע מענישה נוספת
כל האמור הינו באופן כללי ביותר ולא מהווה יעוץ משפטי.

למענה רחב יותר אתם מוזמנים לפנות למשרדנו 03-6528601.

בברכה,
תום חיימוב, עו"ד
מ. חיימוב משרד עורכי דין ונוטריון.

30/09/2023 18:10 נתן שדרוג מטבח קבלן שדרוג מטבח קבלן
בחוזה מצוין כי הקונים "יקבלו שובר שדרוג לארונות מטבח בסך X ש"ח ככל ויבחרו לשדרג את המטבח אצל ספק המטבחים מטעם החברה". להדגיש: "שובר שדרוג" ולא "שובר החלפה" ולא שובר זיכוי"...
עכשיו, כשאנחנו מבקשים לשדרג (להכניס שיפורים) למטבח הקבלן אצל ספק המטבחים, הקבלן לא מוכן שזה יהיה עם שובר השדרוג. לשיטתו, נקבל את סכום השובר רק אם נחליף את כל המטבח (תכנון מחדש של המטבח). זה כמובן יעלה לנו הרבה יותר.
"שדרוג" בעברית פשוטה (וגם על פי המילון) זה הכנסת שיפורים במוצר ולא החלפתו.
האם הכללים אותם מנסה הקבלן עכשיו להכתיב תואמים את החוזה או מהווים חריגה ממנו?

הקלד את תגובתךכל האמור הינו באופן כללי ביותר ולא מהווה יעוץ משפטי.

למענה רחב יותר אתם מוזמנים לפנות למשרדנו 03-6528601.

בברכה,
תום חיימוב, עו"ד
מ. חיימוב משרד עורכי דין ונוטריון.

10/12/2023 10:16 כוש מס רכישה. דירה שניה מס רכישה. דירה שניה
יש לנו דירת מגורים שניה שבגינה שילמנו כמובן מס רכישה כדין. כעת יש בכוונתנו למכור אותה ולקנות דירה אחרת במקומה. האם עלינו לשלם שוב מס רכישה בנוסף למס שבח? תודה.

היי,
מס אנחנו משלמים על כל פעולה במקרקעין אלא אם המקרה נכנס לסייגים שפוטרים אותנו מתשלום מס

לכן משאלתך ובהנחה והמקרה שלך לא נכנס לסייגים הרי שיהיה עליך לשלם מס רכישה.

כל האמור הינו באופן כללי ביותר ולא מהווה יעוץ משפטי.

למענה רחב יותר אתם מוזמנים לפנות למשרדנו 03-6528601.

בברכה,
תום חיימוב, עו"ד
מ. חיימוב משרד עורכי דין ונוטריון.

13/02/2024 15:49 משה סימון מדרכה בשטח פרטי סימון מדרכה בשטח פרטי
יש ברשותי חנייה פרטית בבניין משותף ואני רוצה לבצע סימון X ולצבוע את המדרכה באדום לבן שלא יחסמו אותי. לפי חוק השטח המהווה כניסה ויציאה מהחנייה הינה שטח פרטית של בעל החנייה (אני). פניתי למחלקת הסדרי תנועה בעירייה ואכן לטענתם מדובר על שטח פרטי ואינם יכולים לבצע סימון. לדבריהם הם לא יכולים להפנות אותי לגורם שיכול לבצע סימון ואני יכול לבצע זאת עצמאית. האם באמת כך הדבר? האם אני יכול לבצע סימון אצל חברה פרטית באופן עצמאי? החנייה אינה מפריעה לשכנים והשכנים אינם מתנגדים אליה כלל.

עקרונית אתה יכול לבצע את הצביעה עצמאית על שטח פרטי שלך אך קח בחשבון שגם אתה יכול לקבל דוח ותצטרך להתעסק עם ביטולי דוחות לא קצת.

עורכי דין מובילים בפורום דיני מקרקעין

גב' פנינה אריאלי

"גרפולוגית משפטית מוסמכת מטעם האגודה הישראלית לגרפולוגיה המשמשת כעדה מטעם בית המשפט..."

אורית בן ברוך
עו"ד אורית בן ברוך

"הניסיון המקצועי שלי יחסוך לכם מס.."

עו"ד משה פרץ
עו"ד משה פרץ

"ליווי לכל אורך ההליך המשפטי אל מול הגורמים הרלוונטיים תוך דגש על מתן יחס אישי ומקצועי..."

אלון כהן
עו"ד אלון כהן

שותף מייסד במשרד גרופל-כהן, עורכי דין, משרד בוטיק בעל ניסיון רב בדיני מקרקעין, משפט מסחרי, צוואות וירושות וליטיגציה אזרחית ומסחרית.

דרור הראל
עו"ד דרור הראל

מתמחה במשפט אזרחי ומסחרי, חוזים, תביעות כספיות, עסקים וחברות, ייעוץ משפטי ליזמים וסטארטאפים, דיני אינטרנט, צוואות וירושות.