סגור

מצא עורך דין :

קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

שאלו עו"ד על פינוי בינוי(51)

פורום פינוי בינוי הוקם עבור כל מי שיש לו שאלה בנושא הקשור לתחום של פינוי בינוי והתחדשות עירונית. יש לכם שאלות בנוגע לפינוי בינוי באזורכם? מתלבטים אם לחתום על חוזה פינוי בינוי? רוצים להכיר את האפשרויות וההזדמנויות שפרוייקט בינוי פינוי יכול ליצור עבורכם? כאן תוכלו לקבל מענה מקיף, מקצועי ומהיר לכל השאלות, בין אם אתם דיירים, ועדי בתים, קבלנים, יזמים, אדריכלים, עורכי דין, שמאים או כל בעל מקצוע אחר. אנו מזמינים אתכם ללמוד על התחום של פינוי בינוי באמצעות שאילת שאלות ויצירת דיונים

קרא עוד

שאל בפורום פינוי בינוי

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

גולש/ת יקר/ה,
פורום זה אינו מנוהל על ידי עורך דין – ולכן המענה יכול להתעכב מעט.


הנהלת האתר עושה את המירב לאתר עורך דין בתחום שישיב על שאלתך בהקדם.
עמכם הסליחה. מוזמנים לבדוק שנית בימים הקרובים

אם הינך עורך דין בתחום ומעוניין בניהול הפורום – פנה עוד עכשיו בטלפון 03-6006646
או באמצעות טופס יצירת קשר ונשמח לעמוד לשירותך בהקדם

לפורום זה אין מנהל

רוצה לנהל את הפורום?

צור קשר

29/09/2019 08:21 אילנ א העדר שקיפות והתנהלות מדאיגה של נציגות לפרוייקט פינוי בינוי העדר שקיפות והתנהלות מדאיגה של נציגות לפרוייקט פינוי בינוי
נציגות הדיירים כבר החלה לפעול לקידום פינוי בינוי, אך לצערי בחוסר שקיפות מול הדיירים, תוך ניצול חוסר ההבנה של דיירים רבים לגבי פעולות הנציגות. בקרב דיירי המיעוט קיים חשש גדול לגבי הפעולות שנעשות, וכנראה תעשינה בהמשך, גם כשיש כבר עו"ד בתמונה. אנחנו מודאגים מאד ולכן אבקש התייחסות לעניינים הבאים, האם ההתנהלות תקינה ומה ניתן לעשות בעניין:
1. אחד הנציגים הביא מסמך הסמכת נציגות וביקש משאר הנציגים להחתים את הדיירים בבניין שלהם. הסביר שהוא קיבל את המסמך מהעו"ד אך אין לוגו של עו"ד במסמך. כתוב כי הדיירים מסמיכים את הנציגות לפעול לקידום הפרוייקט אך לא לחתום בשמם על הסכמה לעסקה הסופית. ההסמכה היא לבחירת יזם, מנהל פרוייקטים וכו ללא התחייבות ברורה של הנציגים ליידע את הדיירים או לבקש את הסכמתם למהלכים. מדובר במתחם גדול ולא בטוח שהדיירים מבינים את המשמעות....
2. עורך הדין נבחר ע"י הנציגים ללא קבלת הסכמה מהדיירים, הפגישות איתו כבר החלו, ישנה טיוטא של הזמנה להציע הצעות שהועברה להערות ותיקונים של הנציגות, כל זאת בזמן שעדיין לא כל נציגי הבניינים קיבלו חתימה על מסמך ההסמכה.
3. כמו כן, הנציגים החליטו על קיום מכרז סגור, והציגו זאת כעובדה. על אף שנציגי המיעוט ביקשו מכרז פתוח. ידוע לנו כי אחד הנציגים חפץ ביזם מסויים, לאחר שהיה איתו בדין ודברים טרם החלו הפגישות עם עורך הדין. ובגילוי נאות שעשה נציג אחר, הציג יזם אחר שאחד מהשותפים הוא הבוס שלו בחברה אחרת אותה הוא מנהל, ואותו נציג מעוניין ביזם הספציפי הזה. קיים חשש כי כל המכרז הזה הוא למראית עין בלבד וכי היזם כבר נבחר מראש, או לכל הפחות תהיה בחירה בין שני יזמים אלה בלבד, וכל שאר היזמים שיגישו הצעה הם רק "בובות".
4. אחד מאותם שני הנציגים סיפר בעבר כי יש לו קשר עם עורך הדין הזה גם בפרוייקט אחר בו הוא מעורב, ועל אף דרישה חוזרת שיעשה גילוי נאות בעניין לכלל הדיירים אין הוא עושה זאת, וכך נוצרה ההתקשרות עם העורך דין מבלי שכלל הדיירים מודעים לעניין
5. בישיבה של הנציגים עם עורך הדין בו עברו על טיוטת המכרז, הציע עורך הדין כי ההצעות שיתקבלו מהיזמים תהיינה גלויות לנציגים בלבד ולא תועברנה לדיירים. הנציגות הסכימה וכך שרק הנציגים יוכלו לראות את ההצעות ולבחור מבינהן את היזם. מה שמחזק את התחושה כי כל המכרז הזה הוא למראית עין בלבד. אין תחרות אמיתית
6. סוגיה משפטית חשובה מאד היא כי נעשה שימוש במונח "מכרז" אך ידוע כי זה לא מכרז. מדובר בהזמנה להציע הצעות. מכאן שגם אם קיימת חובת שקיפות במכרז, האם ניתן להחיל אותה על "הזמנה להציע הצעות"? עושה רושם שאולי מדובר בתרגיל משפטי שגם אם נעשים דברים בניגוד לחובת המכרזים, הרי שלא מדובר במכרז, גם אם מציגים אותו כך.
7. כל זה נעשה עד כה, כאמור עוד בטרם ניתנה הסמכה בכתב לנציגים. האם ההחלטות תקפות גם אם המסמך יחתם לאחר שכבר התקימו ישיבות והוחלטו החלטות?
8. בהתייחס לכל אלה ולסוגיות נוספות שבוודאי תהיינה בהמשך, מה החוקים הרלוונטים למצב שכזה? על מנת שנוכל לקרוא. האם דיני המכרזים חלים גם על הזמנה להציע הצעות? מה אנחנו יכולים לעשות כנגד הפגמים הללו, אם אכן מדובר בפגמים בהתנהלות הנציגות?
9. האם התנגדויות מוגשות גם במהלך התהליך או רק לאחר קבלת ההחלטה על יזם? האם כבר עכשיו אנחנו יכולים למחות ולפנות לגורם כל שהוא ולהביע התנגדות להתנהלות הזו? או שצריך להעלות את הכל בהמשך? מתי ואיך מגישים התנגדות גם לתהליך המוקדם וגם להצעה של היזם?

סליחה ומחילה על עומס השאלות, אך כאמור אנחנו מאד מודאגים מתהליך שעל פניו נראה מאד לא תקין

15/10/2016 20:09 רחל קפוח בעלי דירות גדולות קפוח בעלי דירות גדולות
לקראת פינוי-בינוי, בבניין הקיים יש 6 סוגי גודל דירות כאשר ההפרש בין הקטנות ביותר לגדולות ביותר הוא כ 35 מ"ר(65%). תכנון הפרויקט נותן עדיפות משמעותית לבעלי הדירות הקטנות לעומת הגדולות ויש לזה 3 סיבות:
1. השיטה של הקצעת תוספת אחידה לשטח הדירות הקיימות (שיטת המטרים) ללא התחשבות בחלקה של כל דירה בשטח הכללי(שיטת האחוזים).
2. הדירות הקטנות ביותר תקבלנה שטח נוסף כי בבניין החדש יהיו דירות גדולות יותר.
3. מכיוון שאסור לבנות מעל 120 מ"ר לבעלי הדירות הגדולות ביותר יתווספו רק 16 מ"ר ולא 25 מ"ר כמו לאחרות.
בגינן של 3 הסעיפים האלה הדירות הקטנות ביותר תקבלנה כ 40 מ"ר מ"ר יותר מאשר הגדולות ביותר.
אני כבעלת הדירה הגדולה ביותר נדרשת לחתום על ההסכמים עם משרד עו"ד והיזם. – מה עושים ?

הקלד את תגובתך

02/05/2019 18:33 נירה תיקון 6 לחוק פינוי בינוי תיקון 6 לחוק פינוי בינוי
אם התיקון בחוק חל גם על מי שחתמו על הסכם פינוי בינוי לפני כניסת התיקון לתוקף, אך הפרויקט טרם אושר וכמובן שלא הוחל בביצועו? השאלה נשאלת הן לגבי הפיצוי שעלה היזם להציע לקשישים והן לגבי הפטור ממס רכישה ומס שבח.

13/02/2019 00:18 דאנה בנוי פנוי בנוי פנוי
גרושה עם שני ילדים גר בשכירות
דחינו מכירת הבית עד סיום המשכנתא
גרה בשכירות
יש עכשיו פרויקט בנוי פנוי הבית הוא 150 מטר חשבתי שאולי נקבל 2 דירות קטנות
תשלום עבור שכירות לשני בתים קטנים
האם זה אפשרי וחוקי
12/11/2018 13:53 אוגי סרבן ? סרבן ?
לבניין שלי נתקבל היתר בניה.
כעת מוזמנים כולם לחתום על מסמכי הליווי הבנקאי.
היה מתנגד אחד שהסיר התנגדותו וחתם על ההסכם.
האם אדם כזה יכול לא לבוא לחתום על מסמכי הליווי הבנקאי ? הוא גם עדיין לא פינה את הדירה.. רוב הדיירים עזבו.
האם יש לו אפשרות לפגעע/להאט?
תודה

29/10/2018 20:11 מילנה זכויות של דייר מבוגר בפינוי בינוי זכויות של דייר מבוגר בפינוי בינוי
שלום רב. אמא שלי בת 70 ומוגדרת עיוורת 100 אחוז. בבעלותה קיים נכס שמיועד לפינוי בינו. כרגע במצב נוכחי לא יכולים להוציא אותה מהדירה כל עוד לא נותנים לה דירה אחרת. השאלה היא, אם היא מעבירה זכויות בנכס על שמי, האם עדיין חייבים לתת לה/לי דירה כנגד דירה או לחלופין יכולים לעביר אותה לשכירות ובמקום דירה חדשה לשלם כסך על פי עלות הבנייה? הודעה על תשובתכם.

19/10/2018 21:46 סיגלית מנחם M.sigal@012.net.il M.sigal@012.net.il
שלום רב, אנו בתהליך של פינוי בינוי והעו"ד שמייצג אותנו הוא גם עו"ד של הקבלן ואינו דואג לאינטרסים שלנו. להחליפו זה קצת בעייתי בשל העלויות וכי הפרוייקט נמצא כיום בשלב 3 מתוך 4. הקבלן סגר לנו את החנייה לבניין ועושה כראות עיניו בלי להתחשב בנו.כיום אנו רק 2 בעלי דירות שגרים ב-3 בנייני רכבת היתר שוכרים ופועלים זרים.
האם אין חוק שמגן עלינו?
דבר נוסף-בהסכם הפינוי נחתם שנקבל 4 חדרים לפי שטח הארנונה אך שכנתי מלמטה מקבלת 5 חדרים כי בארנונה רשום לה מעל 103 מר למרות שגודל הדירה דומה.
איך אוכפים זאת?
יש כאן משהו לא הוגן

07/08/2018 18:24 דורית התנגדות מאוחרת לתמא התנגדות מאוחרת לתמא
שלום
הפרויקט שבו נמצאת דירתי אושר בועדה בתנאים.המועד להגשת התנגדות היה באפריל. שכנים מסוימים לא הגישו התנגדות וארבעה חודשים לאחר המועד פנו לעיריה ולהורים של גן סמוך ומנסים להתנגד לפרויקט. שאלתי האם יש להתנגדות כזו שלא הוגשה מעולם וגם לא בזמן הקבוע בחוק למרות שקיבלה הודעה , סיכוי לעכב או לטרפד את הפרויקט שאו טו טו עומד לצאת לדרך
תודה

07/05/2018 16:39 רותי פינוי בינוי פינוי בינוי
שלום, בבניין בו אני גרה, בן שלוש קומות. ארבע כניסות. הגיע נציג כלשהו ואמר שהוא עובד עם עו"ד שהוא הנציג של הדיירים וביקש שנחתום שכל המתחם ייהרס ויבנה מחדש, על ידי חב' קבלנית מוכרת והבטיח הרבה הבטחות שלא רשומות בחוזה ובהדמיה שהראה לנו ועוד הוסיף שיתכנו שינויים. מסתבר שכמה דיירים חתמו לו. כשדיברתי אתם הבנתי שהם לא קראו את החוזה . מיד התלהבו וחתמו. הנציג אומר שיש לו כבר מספר חתימות מספיק להגיש בקשה לאישור העירייה. הפרוייקט מכיל חנויות ובתי קפה בקומה הראשונה של הבניין שאינם שם היום ומעולם לא היו. אני מתנגדת לחתום והוא אמר שלא יעזור לי. הבניינים שיבנו בני עשרים ושמונה קומות וזה לא סופי. ביקשתי לראות את שמונים אחוז מהחתימות והוא לא הסכים להראות לי. מה עושים ?