סגור

מצא עורך דין :

קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

חקירת יכולת בהוצאה לפועל

"אין לי מאיפה לשלם את זה! מה אתם רוצים ממני?" מה קורה כאשר אנחנו פשוט לא יכולים לשלם חוב? מה ניתן לעשות? וכיצד חקירת היכולת קשורה לכל הסיפור?

חקירת יכולת בהוצאה לפועל
01/01/2014 | 16:11 | מאת: מערכת אתר iLaw |
דורון והילה מסוכסכים ביניהם בשאלה מי חייב בתשלום עבור תאונה כלשהי. בית-המשפט מגיע למסקנה כי הילה חייבת בתשלום ומוציא פסק-דין הקובע כך. הסכום עומד על 240,500 ש"ח. הילה היא בסך הכל אם חד הורית המועסקת במשרה חלקית כמזכירה. 240,500 ש"ח בטוח אין לה בעובר ושב וכנראה שסכום כזה גם לא יגיע לשם בקרוב. 
 
 
 
 
 

מה הילה יכולה לעשות?

 
כאמור, הסמכות לוודא את ביצועו של פסק-דין של בית-משפט היא בידי ההוצאה לפועל. בניגוד למה שניתן לחשוב, הם לא "אטומים" למצבה של הילה.
לאחר ביצוע פסק-הדין תבצע ההוצאה לפועל חקירת יכולת - המטרה, לבדוק את יכולתו של החייב, במקרה שלנו הילה, לשלם את החוב.
 

מה הילה צריכה לעשות?

 
היא צריכה להתייצב לחקירת היכולת בהוצאה לפועל שם תברר ותבחן יכולתה לשלם את החוב. גם דורון יהיה שם יחד עם עורך-דינו. להוצאה לפועל סמכות לזמן עדים ולדרוש ראיון ככל שיראו לנכון על-מנת לחקור את יכולתה של הילה לשלם.
 
הילה תגיש תצהיר בו תפרט את הכנסותיה ונכסיה ואת יכולתה לשלם את החוב.
 
במידה והילה יכולה לשלם רק חלק מהחוב או לשלם את החוב אבל בתשלומים (בשיעורים) עליה להצהיר גם על כך.
 
בסופה של חקירת היכולת, יוציא ראש ההוצאה לפועל צו, על-פי חקירת היכולת שביצע ובו השיעורים לתשלום החוב ומועד התשלום. כלומר, במסגרת חקירת היכולת, מוסמך ראש ההוצאה לפועל לקבוע שיעורים לתשלום החוב, לדחות את תשלומו (מועד התשלום) או להגיע להסדר אחר.
 

ואם דורון לא מרוצה?

 
כאמור, גם הוא וגם עורך הדין לעינייני הוצאה לפועל יהיו נוכחים בחקירת היכולת של הילה. בסמכותם להתנגד או להציג מסמכים וראיות אחרות בדבר יכולתה לשלם (למשל, אם ידוע להם כי להילה חשבון בנק באיי סיישל או בשוויץ ובו מיליונים מוחבאים).
 
לבסוף, גם אחרי החלטת ההוצאה לפועל בסיומה של חקירת היכולת, ביכולתו של דורון (וגם של הילה) לפנות בבית-המשפט בבקשה לדון בשיעורי החוב או במועד התשלום.
 
לסיום, נראה שאם אין להילה "מאיפה לשלם את זה" יוכלו להתחשב במצבה ולהגיע עמה להסדר בדבר תשלומים ומועדי החיוב. לשם כך בדיוק נועדה חקירת היכולת בהוצאה לפועל. הרי מה שווה פסק-ין של בית-משפט שמורה על תשלום כמעט רבע מיליון אם אין מי שישלם את זה בסוף?

נכתב על-ידי: מערכת האתר

שאלות על המאמר? מוזמנים לשאול בפורום הוצאה לפועל

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב