סגור

מצא עורך דין :

קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

מה כדאי לבדוק טרם רכישת דירה מיד שנייה ?

רוצים לקנות דירה מיד שנייה ? לא יודעים מה לעשות ומאיפה להתחיל? הגעתם למקום הנכון

מה כדאי לבדוק טרם רכישת דירה מיד שנייה ?
15/10/2013 | 18:13 | מאת: עו"ד דן חי |
רכישת דירה הינה אחת העסקאות החשבות שאנו עושים במהלך חיינו. לכן, חשוב מאוד לא להקל ראש בביצוע בדיקות מקדימות טרם רכישת הדירה והחתימה על הסכם סופי. רצוי להיעזר באיש מקצוע המנוסה בתחום המקרקעין והחוזים על מנת לבצע את הבדיקות. הבדיקות המקדימות הינן מגוונות ובמאמר זה נתמקד בשלוש בדיקות חשובות, כדלהלן:
 

בדיקת זהות בעלי הנכס

 
בשלב הראשון כדאי לערוך בדיקה האם מי שמציג את עצו כבעליו של הנכס הוא אכן הבעלים החוקיים. לשם כך ניתן להוציא נסח טאבו מלשכת רשם המקרקעין במחוז בו מצוי הנכס. בנסח הטאבו מפורטים לנו שמות בעלי הנכס והחלקים המיוחסים לכל אחד מהבעלים מתוך הנכס כולו. כמו כן, ניתן למצוא מידע אודות הערות אזהרה (ככל וקיימות) על הנכס, למשל הרה בדבר משכנתא לטובת בנק מלווה, הערת עיקול או הערות אחרות אשר יכולות לספק לנו מידע אודות המצב המשפטי ורישומי של הנכס. עלותו הזמנת נסח הטאבו אינה משמעותית וניתן להזמינו ישירות מאתר האינטרנט של לשכת רישום המקרקעין (או אתרים אחרים נוספים המספקים את השירות).
 

בדיקת מצב הזכויות התכנוניות של הנכס

 
בדיקה נוספת שכדאי לבצע טרם רכישת נכס מקרקעין, הינה בדיקה של מצב הזכויות התכנוניות של הנכס. בעת בדיקה זו יש לבחון האם לנכס היתר בניה כדין, האם קיימות חריגות בנייה בנכס, האם קיימם הליכים משפטיים כנגד הנכס. כמו כן, במידה והינכם רוכשים גם חניה או מחסן צמוד לנכס, כדאי לבדוק האם החניה/המחסן שהוצגו לכם בפועל הוא המחסן הנכון המוצמד לנכס. את הבדיקה ניתן לבצע באמצעות עיון בתיק הבניין של הנכס במשרדי הרשות המקומית אשר בשטח שיפוטה מצוי הנכס. מומלץ להיעזר בבעל מקצוע אשר מנוסה בבדיקה כזו (למשל שמאי מקרקעין או עורך דין בתחום המקרקעין).  
 

בדיקת מצבו הפיסי של הנכס

 
חשוב מאוד לבצע בדיקה פיסית של מצב הנכס אותו ברצונכם לרכוש. הכוונה היא לבדיקה כי מצבו של הנכס טוב וראוי למגורים, כפי שהציגו אותו לכם בעלי הנכס. כך למשל ראוי יהיה לבדוק כי אין סדקים בקירות הנכס, כי אין בעיות רטיבות ואינסטלציה, כי כל מערכות הנכס פועלות כסדרן וכדומה. בדיקה כזאת תוכל לחסוך לכם טרדה והוצאות רבות בעתיד, ככל ותידרשו לבצע תיקונים בעתיד. כמו כן, ייתכן כי מצבו של הנכס ידרוש מכם השקעה כספית נוספת ובמצב כזה תוכלו אולי לדרוש להפחית במחיר רכישת הנכס במסגרת ניהול המשא ומתן מול המוכר.
 
 

סיכום

 
במאמר זה סקרנו שלוש בדיקות מתוך מגוון של בדיקות שמומלץ לכל רוכש דירה לבצע טרם חתימה על הסכם הרכישה. בשנים האחרונות אנו עדים לפסקי דין רבים העוסקים במקרים בהם רוכשי דירות הגישו תביעות משפטיות כנגד מוכרי הדירות בטענות של הסתרת מידע מהותי אודות הנכס ומצבו המשפטי והפיסי. לכן, על מנת להקדים תרופה למכה, ובכדי להימנע מטרדה והוצאות רבות חשוב מאוד לבצע את כל הבדיקות הנדרשות ואף להסתייע בעזרת מומחה בתחום אשר יוכל לעזור לכם לאור ניסיונו ומומחיותו. 
 

שאלות על המאמר? מוזמנים לשאול בפורום דיני מקרקעין

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

אודות כותב המאמר

עו"ד דן חי

"מהמנוסים בתחומי, אשמח לספק לכם שירות מקצועי בכל סוגיות דיני המקרקעין, הגנת הפרטיות ולשון הרע ...."

הצג טלפון

ליצירת קשר עם עו"ד דן חי

עורכי דין מובילים - מיסוי מקרקעין

עו"ד יעקב גורנשטיין

"הידע, המקצועיות והניסיון העשיר של משרדנו בתחום המשפט האזרחי-מסחרי, מבדל אותנו על פני האחרים והופך אותנו לשילוב מנצח ..."

סיניה חריזי מוזס
עו"ד סיניה חריזי מוזס

עורך דין פלילי סיניה חריזי מוזס בעלת ותק ונסיון של כ18 שנים. מובילה בתחום המשפט הפלילי. ייצוג בכל הערכאות , חשיבה משפטית יצירתית, תוצאות מוכחות.

עו"ד אבישי אוסטרייכר
עו"ד אבישי אוסטרייכר

"One Stop Shop בתחום המשפט האזרחי מסחרי והמקרקעין. משרדי מעניק שירותים משפטיים מגוונים בתחום זה...."

עו"ד משה פרץ
עו"ד משה פרץ

"ליווי לכל אורך ההליך המשפטי אל מול הגורמים הרלוונטיים תוך דגש על מתן יחס אישי ומקצועי..."

עו"ד יותם רון

"עו"ד ושותף במשרד מוביל המחזיק בהתמחות וידע רב ערך בתחום המקרקעין והנדל"ן...."

אורית בן ברוך
עו"ד אורית בן ברוך

הניסיון שלי יחסוך לכם מס

עו"ד אמיר שטיינהרץ
עו"ד אמיר שטיינהרץ

" כמשרד מוביל אנו מציעים ללקוחותינו שילוב מנצח בין ידע משפטי נרחב לראייה מרחבית ועסקית ..."

עו"ד אסף אבישר

"רוח ירושלמית, צעירה דינמית ואנרגטית עוטפת את לקוחות משרדי, אשר זוכים לייצוג מקצועי ומקיף..."

יגאל איליאיץ
עו"ד יגאל איליאיץ

משרד עורכי דין בנתניה העוסק בתחום הנדל"ן והמקרקעין, חוזים, חברות, צוואות, ירושות, וגביית חובות בהוצאה לפועל.

אלון כהן
עו"ד אלון כהן

שותף מייסד במשרד גרופל-כהן, עורכי דין, משרד בוטיק בעל ניסיון רב בדיני מקרקעין, משפט מסחרי, צוואות וירושות וליטיגציה אזרחית ומסחרית.

עוד עו"ד מובילים בתחום דיני מקרקעין