סגור

מצא עורך דין :

קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

תאונת דרכים קטלנית? התוצאה עלולה להיות מאסר!

הייתם מעורבים בתאונה קטלנית? קראו מאמר מערכת המציג מקרה של תאונת דרכים קטלנית של נהגת וכיצד הפרטים הקטנים של המקרה יכולים להוות שינוי בין ענישה בעוון גרימת מוות ברשלנות לענישה בעוון הריגה.

תאונת דרכים קטלנית? התוצאה עלולה להיות מאסר!
08/09/2013 | 15:21 | מאת: מערכת אתר iLaw |

רינה היא אישה "רגילה". היא ובעלה פעילים בקהילה ומתנדבים רבות במרכזים שונים. הם נשואים מזה שני עשורים ויש להם שלושה ילדים מקסימים בגילאי בית-הספר היסודי. מידי בוקר, בעלה של רינה יוצא לעבודה ברכבו ולאחר-מכן רינה מקפיצה את הילדים לבית-הספר וממשיכה לעבודתה.

ילדיה פעילים במשמרות הזה"ב של בית הספר ועומדים אחת לשבוע בסמוך למעבר החצייה בכניסה לבית-הספר. הבוקר, כאשר רינה הורידה את ילדיה ועצרה במעבר החצייה על-מנת לאפשר לילדים אחרים לחצות את הכביש בבטחה, היא קיבלה שיחת טלפון בהולה מעבודתה.היא לא שמה לב אך בעודה מושיטה ידה לכיוון תיקה, היא לחצה על דוושת הגז. רינה נכנסה בעוצמה ברכב לפניה וגרמה לו לנוע קדימה ולדרוס ילד קטן. הילד נפטר מפצעיו בבית-החולים כעבור מספר ימים.

משטרה הגיעה למקום במהירות ורינה שהייתה נתונה בסערת רגשות של ממש בכתה, רעדה ומלמלה "הכל באשמתי... דברתי בטלפון... לחצתי את על הגז בעוצמה במעבר חצייה... דחפתי את הרכב קדימה...". רינה אמנם אוהבת ילדים יותר מהכל, אך האירוע הכה בה בתדהמה. האם בנסיבות הנ"ל היתה רינה מעורבת במקרה של תאונת דרכים קטלנית ?!

 

שהרי, אם נקרא שוב את פרטי האירוע נראה שרינה לא ממש דברה בטלפון, היא רק הושיטה את היד לתיק, והיא לא נסעה במעבר חצייה במכון אלא דווקא עצרה מאחרוי הרכב שלפניה. אולם, היא כבר מסרה למשטרה גרסה ראשונית.
 

מדוע חשוב לעבור שוב על מה שקרה - היות ומעטים מבינים כי אפילו בלא שהתכוונו, אפילו בלא להיות עבריינים או מעורבים אפילו בעבירת חנייה במשך כל חייהם, הם עשויים למצוא עצמם מואשים בגרם מוות ברשלנות או אף בהריגה - עבירות מן החמורות ביותר בחוק העונשין ! כיצד? מעורבות במקרה של תאונת דרכים קטלנית שתוצאתה עשוייה להיות מאסר!
 

מה ההבדל בין מה שקרה לבין מה שסיפרה רינה?

הרי בשני המקרים התוצאה היא אותה תוצאה- תאונת דרכים קטלנית.ההבדל הוא במאסר האפשרי ובסוג העבירה.

במקרה של רינה ייתכן ויוגש כתב אישום בעוון גרם מוות ברשלנות (במידה ויוכחו, כמובן, כל יסודות העבירה), אולם, לפי גרסתה של רינה ייתכן ויוגש כתב אישום בעוון הריגה. כאמור, אותה תוצאה- תאונת דרכים קטלנית אך, שימו לב- שתי עבירות שונות לחלוטין, ומה ההבדל המעשי- העונש, המאסר.

העונש בגין הריגה הוא עד 20 שנות מאסר ואילו בעוון גרם מוות ברשלנות- 3 שנות מאסר. כאמור, אותה תוצאה- אבל התוצאה שונה!

 

בנוסף, לאור ההבדל בסנקציה ישנו הבדל גם בערכאה שתדון במקרה של רינה. באם מדובר בהליך של תאונת דרכים קטלנית שבסופה יוגש נגד רינה כתב אישום על גרם מוות ברשלנות- בית המשפט לתעבורה (שלום) ידון במקרה. אם מדובר בהליך של תאונת דרכים קטלנית בה רינה תואשם בהריגה- בית המשפט המחוזי הוא שידון במקרה שלה. זהו הבדל מהותי מבחינת התנהלות הדיון המשפטי בערכאות.
 

אז איך רינה שלנו, אישה לתפארת, אוהבת ילדים ויש לה אף שלושה בגיל הילד שנהרג מוצאת עצמה מואשמת בהריגה? התשובה בשאלה ממנה פתחנו: "תאונת דרכים קטלנית? התוצאה עלולה להיות מאסר!"
 

כמובן שאין באמור כדי להוריד מחשיבות המלחמה בקטל בדרכים או לנסות ולפטור את עברייני התנועה המסוכנים לציבור מאחריות. המטרה היא להדגיש דווקא את החומרה בה הרשויות (המשטרה ובית המשפט) רואות מקרים של תאונות דרכים קטלניות, עד כדי כך כי גם "אדם פשוט מהיישוב" עשוי למצוא עצמו במאסר ממושך.

 

נכתב על-ידי: מערכת האתר

שאלות על המאמר? מוזמנים לשאול בפורום דיני תעבורה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב