סגור

מצא עורך דין :

קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

מה אומרים דיני התעבורה על הנהגים החדשים

מיהו נהג חדש? מה החוק במדינת ישראל אומר על הנהגים החדשים? ומה הסיבה שדיני התעבורה כל כך מחמירים איתם?

מה אומרים דיני התעבורה על הנהגים החדשים
31/10/2013 | 20:01 | מאת: מערכת אתר iLaw |

אז מי אתה "נהג חדש"?

 
לפי דיני התעבורה, נהג חדש הוא נהג שקיבל את רישיון הנהיגה שלו מרגע קבלת הרישיון ועד חלוף תקופה של שנתיים!
והנה משהו שרבים טועים לגביו ונתקן את המעוות: גם נהג שקיבל רישיון לקטנוע, אופנוע, "טוסטוס", טרקטור- נהג חדש לפי דיני התעבורה למשך שנתיים! עכשיו שידענו לזהות ולמפות את הנהגים החדשים נעבור לשלב ב'.
 
 

מה זה אומר להיות נהג חדש ומה הדרישות בדיני התעבורה?

 
נהג חדש מחויב לנהוג עם שלט (הצהוב הבולט שכולם "מתפדחים ממנו"). נהיגה בלא שלט "נהג חדש" היא עבירה על דיני התעבורה! נסו להימנע מתירוצים של "בדיוק נפל לי מהשמשה" וכד'- הכל תלוי בשוטר שתתקלו בו ועדיף שלא לקחת סיכונים. הרעיון של נהיגה עם שלט "נהג חדש" הוא להתריע נהגים אחרים בכביש מפני נהג עם ניסיון מועט עד כדי אפסי בכביש וכן "לאותת" להם לנהוג כלפיו במשנה זהירות (ואולי הם אפילו ישכילו לצפור מעט פחות 'בגין' נסיעה איטית מידי).
 

האם כל אחד יכול פשוט לשים שלט "נהג חדש" כדי לזכות ליחס אדיב יותר בכביש?

 
ממש לא. דיני התעבורה קובעים כי גם נהיגה עם שלט "נהג חדש" כאשר אחד כזה אינו נדרש- הינה עבירה.
ועכשיו לסוגיה הכואבת של הגבלת נוסעים ונהיגה עם מלווה: דבר נוסף שקובעים דיני התעבורה והוא שינוי מראשית שנות האלפיים הוא כי נהג חדש מוגבל בכמות הנוסעים אותו מותר לו לקחת ברכב. 
 

ראשית- מדוע?

 
בשל ריבוי התאונות בהן היו מעורבים נהגים חדשים, שהם על-פי רוב בני-נוער לקראת או בגיל גיוס שנוהגים לנסוע "עם רכב מלא למסיבה", החליט המחוקק לנסות ולצמצם את פוטנציאל התאונות על-ידי הגבלת כמות הנוסעים המותרת (מכוח חוק כמובן, מעוגן בדיני התעבורה) ברכבו של הנהג החדש: עד גיל 21: בשלושת החודשים בהם חייב הנהג החדש במלווה- יוכל לקחת נוסעים בלא הגבלה (כאשר המלווה ברכב, וכמות נוסעים המותרת לפי סוג הרכב ולפי דיני התעבורה, כמובן); לאחר תום תקופת המלווה (שלושה חודשים) ולמשך שנתיים (עד תום תקופת ה"נהג החדש") או עד שימלאו לנהג החדש 21 אביבים- יוגבל לשני נוסעים ברכבו (אלא אם יש לו מלווה, כאמור).
 
נהג חדש מעל גיל 21- אינו מוגבל בכמות הנוסעים המותרת עימו הן בתקופת המלווה והן לאחריה. יש לציין כי גם נהג חדש שגילו עולה על 21 חייב בנסיעה עם מלווה למשך שלושה חודשים. הפליה של צעירים? אולי זה "לא פייר" אבל הסטטיסטיקה הובילה את המחוקק, כאמור, לנסות ולהגביל את כמות תאונות הדרכים והנפגעים בהן בדרך זו.
 
 
 

נכתב על-ידי: מערכת האתר

שאלות על המאמר? מוזמנים לשאול בפורום דיני תעבורה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

ליצירת קשר עם עו"ד דיני תעבורה

עורכי דין מובילים - דיני תעבורה

עו"ד ערן בן עמי

"תחום דיני התעבורה בדמי ובנפשי. אני משתדל להעניק טיפול אישי, מעמיק ומקצועי לכל לקוח ולקוח. הדבר ניכר בפריצות הדרך להן גרמתי בסוגיות מרכזיות בתחום ..."

עו"ד רוית בן-עמי עוז

ייצוג נאשמים בערכאות השונות עקב עבירות תעבורה

עוד עו"ד מובילים בתחום דיני תעבורה