סגור

מצא עורך דין :

קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

תביעות אבהות: מי קובע וכיצד מכריעים?

כיצד קובעים מי האב בתביעת אבהות, והאם החשש מפני ממזרותו של הילד עשויה להכריע את הכף? עו״ד חיה לזר נוטקין מסבירה

תביעות אבהות: מי קובע וכיצד מכריעים?
11/02/2016 | 09:41 | מאת: עו"ד חיה לזר נוטקין |
תביעות אבהות הן נושא מורכב בשיטת המשפט הישראלית. לכאורה, ניתן היה לחשוב כי גבר המצהיר על היותו אביו של ילד יזכה למלוא התמיכה ממערכת המשפט ויוכר כאב, ברם לא כך קורה במשפט הישראלי. 
עוד לכאורה אפשר היה לצפות שגבר שמתעקש לבצע בדיקת אבהות יוכל לעשות כן והדבר לא ימנע ממנו, אבל כאמור גם זה לא קורה בקלות במערכת המשפט הישראלי.
המציאות הרבה יותר מורכבת וכאמור רק "לכאורה" ניתן היה לחשוב שיקבלו את הצהרות הגבר בדבר אבהותו.
 
אז מדוע תביעות אבהות הן נושא מורכב כל-כך? ככלל, רק להורים (אם ואב, מבחינה משפטית) יש חובות זכויות ביחס לילדים. תפיסה זו מכונה "בלעדיות מעמד ההורות". לדוגמא, אם יתעורר סכסוך בין הורי הילד לבין מי שאינם הוריו (אפילו סבים, למשל)  העדיפות ניתנת באופן כמעט גורף לטובת ההורים. כמובן שיש לכך חריגים, ובייחוד אם מצבם של ההורים לא ברור, ההורים אינם כשירים וכולי.
 
אז "מי קובע מי ההורה ומי לא?" 
את המורכבות בסוגיה זו ניתן לראות בפסק דין משנת 2009 אשר ניתן על-ידי כב' השופט איתי כץ. באותו מקרה' גבר ואישה, שניהם נשואים לאחרים, ניהלו קשר רומנטי ממושך. האישה נכנסה להריון והגבר טען בכל תוקף כי הוא אביו של הילוד והתעקש להוכיח את אבהותו ולהירשם כאבין של הילד במרשם האוכלוסין ואילו האישה התנגדה לכך. 
כמו תביעות אבהות רבות אחרות, גם נושא  זה הגיע לבית הדין הרבני ואף לבית הדין הרבני הגדול, שקבע כי למרות רצונו של הגבר חל איסור על ביצוע בדיקת רקמות במסגרת תביעת אבהותו, שכן יש חשש ל"שלומו של הילד". חשש שיסתבר שאותו גבר הוא האב וכי מי שהיה בעלה של האם באותה עת לא אביו, וכך הילד יוגדר כממזר לפי ההלכה היהודית.
 
האב לא שקט, ופנה לבית המשפט לענייני משפחה וניסה להוכיח את אבהותו אף על ידי ראיות נסיבתיות, כלומר בשלל דרכים שלא מחייבות בדיקת רקמות במסגרת תביעת האבהות. בית המשפט התקשה להתמודד עם השאלה והגיע למסקנה כי למרות רצונו של הגבר לבצע בדיקת רקמות תביעתו לאבהות נדחית מטעמי "שלומו וכשרותו של הקטין". 
 
בעניין זה חשוב להבין, כי ללא צו שיפוטי של בית הדין הרבני או של בית המשפט לענייני משפחה – לא ניתן לבצע בדיקת רקמות ועל כן ללא צו – אין הוכחת אבהות.
 
גם ביצוע רישום במשרד הפנים, תחת שם אב שאינו בעלה של האישה, אינו אפשרי, שכן אז משרד הפנים מסרב לבצע רישום זה ושולח את ההורים הטריים לחזור עם החלטה שיפוטית ולאחר שיבצעו בדיקת רקמות.
 
בישראל דאז, שנת 2009 החשש ממזרות הילד לפי ההלכה היהודית גבר למעשה על רצונו של אדם לזכות להכרה כאב.  שנית, ניתן לראות כי התשובה לשאלה "מי קובע מי האב?" הינה, באופן פרדוקסאלי- "כל אחד חוץ מהאב עצמו".

 

שאלות על המאמר? מוזמנים לשאול בפורום דיני משפחה

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

אודות כותב המאמר

עו"ד חיה לזר נוטקין

"אני מאמינה כי יש להתחיל טיפול בתיק משפטי בתחום דיני המשפחה על ידי למידה ובניית אסטרטגיה שמתאימה לאותו לקוח ולאותו מקרה"

הצג טלפון

ליצירת קשר עם עו"ד חיה לזר נוטקין

עורכי דין מובילים - דיני משפחה

קרן הר-צבי
עו"ד קרן הר-צבי

בעלים של משרד עורכי-דין המציע שירותים בתחום צוואות, ירושות ועיזבונות, הסכמי ממון, שכירויות, סכסוכי שכנים, לשון הרע, תביעות קטנות.

עו"ד עודד פסקל

מנהל משרד התחום דיני משפחה , הסכמי ממון , הסכמי גירושין מורכבים , ירושות צוואות ועוד. צוות המשרד ישמח להעניק ייעוץ וליווי מקצועי בכל שלבי התהליך

עו"ד אביב סטרול
עו"ד אביב סטרול

"בעל ניסיון רב בהופעה ובייצוג בבתי המשפט בתחום דיני המשפחה וההוצאה לפועל.."

עו"ד משה פרץ
עו"ד משה פרץ

"ליווי לכל אורך ההליך המשפטי אל מול הגורמים הרלוונטיים תוך דגש על מתן יחס אישי ומקצועי..."

אורית בן ברוך
עו"ד אורית בן ברוך

הניסיון שלי יחסוך לכם מס

עו"ד יעקב גורנשטיין

"הידע, המקצועיות והניסיון העשיר של משרדנו בתחום המשפט האזרחי-מסחרי, מבדל אותנו על פני האחרים והופך אותנו לשילוב מנצח ..."

עו"ד אריה לרנר
עו"ד אריה לרנר

"המשרד מציע פתרונות משפטיים ברמה גבוהה, תוך התאמה מלאה לצרכיו של הלקוח ובהתאם לנסיבות המקרה..."

יגאל איליאיץ
עו"ד יגאל איליאיץ

משרד עורכי דין בנתניה העוסק בתחום הנדל"ן והמקרקעין, חוזים, חברות, צוואות, ירושות, וגביית חובות בהוצאה לפועל.

עו"ד דניאל הומיונפר
עו"ד דניאל הומיונפר

"מתמחה בתחום הגירושין והגישור, ועוסק בין היתר בתיקים בעלי מורכבות משפטית גבוהה, בסבלנות רבה, זמינות ושקיפות מלאה בכל צעד וצעד בדרך..."

עוד עו"ד מובילים בתחום דיני משפחה