סגור

מצא עורך דין :

קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

הרשעה פלילית לאם עקב הוצאת קטין ממשמורת האב

הוצאת ילד ממשמורת בניגוד לחוק - מה העונש הצפוי? עו"ד מאיר אזוט במאמר המסביר על התופעה של חטיפת ילדים ומה החוק אומר על כך.

הרשעה פלילית לאם עקב הוצאת קטין ממשמורת האב
23/07/2013 | 19:16 | מאת: עו"ד מאיר אזוט |

התופעה של חטיפת ילדים היא רעה חולה שהקהילה הבינלאומית כולה, ובכללה מדינת ישראל, נרתמה להילחם בה. מאחר ונודעת החשיבות הגדולה להגנה על האינטרס החברתי הנוגע לסדרי השגחה ומשמורת על ילדים, ובפרט לאור העובדה שחטיפת ילדים נתפסת כסוג של התעללות הסותר את טובת הילד - קמו מנגנונים שנועדו ליצירת הרתעה מפני חטיפתם, לרבות ע"י שימוש בכלים מהמשפט הפלילי.

 

המאבק בתופעת חטיפת ילדים, שנועד להגן הן על ההורה המשמורן והן על הילד וטובתו, בא לידי ביטוי לראשונה בקבלתה של אמנה בינלאומית הקרויה "אמנת האג", שעניינה ההיבטים האזרחיים במקרי חטיפה בינלאומית של ילדים, וקביעת הסדרי התדיינות במקרי חטיפת ילדים, והשבת הילדים למשמורן ממנו נלקחו.
 

נוסח סעיף 373(א) לחוק העונשין שעיקרו הוא "הוצאת קטין ממשמורת" הינו כדלהלן: "המוציא, במעשה או בפיתוי, קטין שלא מלאו לו שש עשרה שנים או אדם שאינו שפוי בדעתו, ממשמורתו של אפוטרופוס על פי דין בלי הסכמת האפוטרופוס, דינו - מאסר עשרים שנים".
 

שאלת פרשנותו של סעיף 373(א) לחוק העונשין הקובע את העבירה של "הוצאת קטין ממשמורת" עלתה כמה פעמים בפסיקות של בית משפט העליון, אולם טרם יוצק לה תוכן, באופן המפרש ומגדיר את הנוסח העדכני של הוראת סעיף זה.

 

ביום 26/2/2013, הרשיע ביהמ"ש העליון בע"פ 5463/11, ובע"פ 6328/11, בהסכמה וברוב של שלושה שופטים, השופטת ד' ברק-ארז, המשנה לנשיא מ' נאור והשופט א' שהם, אם אשר העלימה קטין לאחר שנקבע בתום שנים של התדיינויות – כי משמורתו עוברת לאב, ומבלי שהחלה בפועל המשמורת הפיזית לאור היעלמותו. למרות האמור הורשעה האם בעבירה של הוצאת קטין ממשמורת, אשר העונש בצידה הינו עד 20 שנות מאסר!!!

 

הדיון בשאלה לעניין תחולת הסעיף היה אכן מחויב המציאות, מאחר ויוחסה לאם אחריות פלילית בשל המצב שנוצר, הן בגין "הפרת הוראה חוקית" לפי סעיף 287(א) לחוק העונשין, והן בגין "הוצאת קטין ממשמורת", כאשר המדינה טענה כי אכן התקיימו יסודות העבירה. מטעם זה החליטה המדינה להגיש ערעור על פסה"ד של ביהמ"ש המחוזי בבאר שבע, אשר זיכה את האם מעבירת הוצאת קטין ממשמורת.

שאלות על המאמר? מוזמנים לשאול בפורום דיני משפחה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

אודות כותב המאמר

מאיר אזוט
עו"ד מאיר אזוט

"מתן חוות דעת משפטית מקצועית ובניית אסטרטגיה במתאימה לכל מקרה ומקרה..."

הצג טלפון

ליצירת קשר עם עו"ד מאיר אזוט

עורכי דין מובילים - דיני משפחה

עו"ד אביב סטרול
עו"ד אביב סטרול

"בעל ניסיון רב בהופעה ובייצוג בבתי המשפט בתחום דיני המשפחה וההוצאה לפועל.."

עו"ד ערן צלניקר

"את המשרד הקמתי במטרה לסייע לאזרח הקטן מול רשויות החוק בהליכים פליליים"

סיניה חריזי מוזס
עו"ד סיניה חריזי מוזס

עורך דין פלילי סיניה חריזי מוזס בעלת ותק ונסיון של כ18 שנים. מובילה בתחום המשפט הפלילי. ייצוג בכל הערכאות , חשיבה משפטית יצירתית, תוצאות מוכחות.

עו"ד מעיין חיימוביץ

"אני מאמינה בתפיסה משפטית אחרת, תפיסה שבה ניתן ליישב מחלוקות בדרכי נועם וגישור, גם במקרים קשים כגון עבריינות נוער..."

עו"ד משה פרץ
עו"ד משה פרץ

"ליווי לכל אורך ההליך המשפטי אל מול הגורמים הרלוונטיים תוך דגש על מתן יחס אישי ומקצועי..."

עו"ד דניאל הומיונפר
עו"ד דניאל הומיונפר

"מתמחה בתחום הגירושין והגישור, ועוסק בין היתר בתיקים בעלי מורכבות משפטית גבוהה, בסבלנות רבה, זמינות ושקיפות מלאה בכל צעד וצעד בדרך..."

עו"ד עודד פסקל

מנהל משרד התחום דיני משפחה , הסכמי ממון , הסכמי גירושין מורכבים , ירושות צוואות ועוד. צוות המשרד ישמח להעניק ייעוץ וליווי מקצועי בכל שלבי התהליך

עו"ד יאיר מושיוב

"בכל תיק שבטיפולי בתחום המשפט הפלילי והתעבורה, אני עושה כל שביכולתי לייצג את לקוחותיי נאמנה. אני רואה בייצוג, עוד בשלב המקדמי בתיק, כגון בחקירה משטרתית, חשיבות רבה העשויה לצמצם נזקים"

עוד עו"ד מובילים בתחום דיני משפחה