סגור

מצא עורך דין :

קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

"גירושין בהסכמה"- יש חיה כזאת בג'ונגל הישראלי?

כל מה שרציתם לדעת על גירושין בהסכמה, דעו מהם זכויותיכם ומהם דרכי ההתמודדות בהליך הלא פשוט הזה.

"גירושין בהסכמה"- יש חיה כזאת בג'ונגל הישראלי?
29/10/2013 | 14:07 | מאת: מערכת אתר iLaw |
על-פניו, דיני החוזים במדינת ישראל (ובמרבית העולם) קובעים כי שני צדדים (אנשים) יכולים להסכים על כמעט הכל (למעט מה שהוא בלתי-חוקי או נוגד את תקנת-הציבור). לכן, נראה שבטח ובטח שזוג נשוי יכול להגיע למצב של גירושין בהסכמה.
 
 
 
 
 
 

אם יש הסכמה לגירושין אז מה הבעיה?

 
אבל בעצם, למה אנחנו מדברים על זה בכלל? הרי ברור שיש הסכמה, לא? הייתה הצעת נישואין, הסכמה, חתונה. אז למה שיהיה אחרת בגירושין? כפי שנסקר במאמרים שונים באתר זה, הגירושין בישראל הם אחד מעקבי האכילס של שיטת המשפט שלנו. אכן קיימים מצבים רבים בהם בני זוג מסכימים להתגרש כשם שהסכימו להתחתן. אולם, לא ממש עליהם אנו מדברים כעת.
 

מה עושים לאחר שהחלטנו להתגרש?

 
כעיקרון, לאחר שהתקבלה ההחלטה לסיים את הנישואין ניתן להגיע למצב של גירושין בהסכמה ממש: הסכם משפטי לכל דבר ועניין. הצדדים מסכימים (מתחייבים בחוזה, ליתר דיוק) כי יתנו גט האחד לשנייה וכן, הם יכולים להסכים על פרטים נוספים (ראו מאמר בעניין "הסכם גירושין"). 
 

מה קורה אם מסרבים לגט?

 
האם במסגרת הגירושין בהסכמה אני יכולה לגרום לבעלי לחתום על כך שבמידה ויסרב לי גט אקח את כל רכושו ואכרות לו גפה? לא ממש. הסכם כזה, כאמור יהיה חוזה בלתי-חוקי וניתן יהיה "לתקוף" אותו מכוח עילות חוזיות שונות לבטלות חוזה. אולם, כן ניתן להסכים על כך כי תהיה "סנקציה כספית" בגין סירוב גט. בעשור האחרון סעיפים כאלו במסגרת הגירושין בהסכמה צוברים פופולאריות דווקא בקרב הציבור הדתי לאומי במה שמכונה "הסכמי כבוד".
 

חוזה גירושין

 
היות והסכם הגירושין, התולדה של גירושין בהסכמה, הוא חוזה ככל חוזה במדינת ישראל הוא נכון ותקף רק לגבי שני הצדדים החתומים עליו. לא ניתן למשל, לקבוע במסגרת גירושין בהסכמה כי "לכל הגברים באזור ת"א אסור להתחיל עם גרושתי במידה ואני נותן לה גט"- מה גם שזה לא ממש ריאלי. ובאותו משקל, לא ניתן להסכים יחד עם ההסכמה על הגירושין כי לא ישולמו כל מזונות ילדים.
 
בשונה, ממרבית החוזים במדינת ישראל, חוזה שהוא תוצאה של גירושין מהסכמה יש "לתקף" בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני. כלומר, לאשר אותו בפני ערכאה שיפוטית על מנת לתת לו תוקף משפטי.
 

לסיכום 

 
אז נראה שיש אפשרות משפטית להגיע למצב של גירושין בהסכמה ובוודאי שלכל אחד מאתנו יש את היכולת הפיסית לחתום על דף נייר- אז אולי כן יש אלטרנטיבה לגירושין המכוערים? 
 

נכתב על-ידי: מערכת האתר

שאלות על המאמר? מוזמנים לשאול בפורום גישור גירושין

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

ליצירת קשר עם עו"ד דיני משפחה

עורכי דין מובילים - דיני משפחה

עו"ד אביב סטרול
עו"ד אביב סטרול

"בעל ניסיון רב בהופעה ובייצוג בבתי המשפט בתחום דיני המשפחה וההוצאה לפועל.."

עו"ד משה פרץ
עו"ד משה פרץ

"ליווי לכל אורך ההליך המשפטי אל מול הגורמים הרלוונטיים תוך דגש על מתן יחס אישי ומקצועי..."

עו"ד עודד פסקל

מנהל משרד התחום דיני משפחה , הסכמי ממון , הסכמי גירושין מורכבים , ירושות צוואות ועוד. צוות המשרד ישמח להעניק ייעוץ וליווי מקצועי בכל שלבי התהליך

עו"ד חיה לזר נוטקין

"אני מאמינה כי יש להתחיל טיפול בתיק משפטי בתחום דיני המשפחה על ידי למידה ובניית אסטרטגיה שמתאימה לאותו לקוח ולאותו מקרה"

עו"ד יעקב גורנשטיין

"הידע, המקצועיות והניסיון העשיר של משרדנו בתחום המשפט האזרחי-מסחרי, מבדל אותנו על פני האחרים והופך אותנו לשילוב מנצח ..."

עו"ד דניאל הומיונפר
עו"ד דניאל הומיונפר

"מתמחה בתחום הגירושין והגישור, ועוסק בין היתר בתיקים בעלי מורכבות משפטית גבוהה, בסבלנות רבה, זמינות ושקיפות מלאה בכל צעד וצעד בדרך..."

עו"ד אריה לרנר
עו"ד אריה לרנר

"המשרד מציע פתרונות משפטיים ברמה גבוהה, תוך התאמה מלאה לצרכיו של הלקוח ובהתאם לנסיבות המקרה..."

עוד עו"ד מובילים בתחום דיני משפחה