סגור

מצא עורך דין :

קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

חוב ארנונה עצום באומן 17 בירושלים: מי ישלם אותו?

בית המשפט המחוזי בירושלים הורה לבטל חוב ארנונה בסך 2 מיליון ש"ח של חברת "ראש חשמל" המחזיקה את הקרקע ברחוב האומן 17 בירושלים. זאת מכיוון שבתקופה בה הצטבר החוב החזיקו בקרקע חברות אחרות שהן החייבות האמיתיות.

חוב ארנונה עצום באומן 17 בירושלים: מי ישלם אותו?
16/08/2015 | 10:31 | מאת: מערכת אתר iLaw |

בתחילת החודש דווח ב-ynet שחברת "ראש חשמל", המחזיקה את הקרקע ברחוב האומן 17 בירושלים, לא תידרש לשלם חוב ארנונה בסך של למעלה מ-2 מיליון שקלים בגין השנים 2005-2010. בית המשפט המחוזי בעיר הורה לבטל חוב זה, שעיריית ירושליים ניסתה לגבות מהחברה, לאחר שלא הצליחה לגבות אותו מחברה חדלת פרעון, שהיא החייבת האמיתית.

הפרשה החלה בכך שחברת "ראש חשמל", שהיתה מעוניינת ברישום זכויותיה בקרקע ברחוב האומן 17, ביקשה מעיריית ירושלים אישור על היעדר חובות לצורך הרישום. אולם, לאור קיומו של חוב ארנונה בסך 2,120,003 ש"ח בנכס שבאומן 17 מהתקופה שבין ינואר 2005 ואוקטובר 2010, מנהל אגף השומה לא הסכים להעניק לחברה את האישור.

"ראש חשמל" נגד עיריית ירושלים: מי ישלם את החוב?

לאור זאת, לפני שלושה חודשים, עתרה "ראש חשמל" לבית המשפט המחוזי בירושלים כדי שיורה לעירייה להנפיק לה את האישור. זאת לאור העובדה שבתקופה המדוברת, החזיקו את המקרקעין מספר חברות שונות בבעלות איש הלילה ראובן לובלין, שהיום הן חדלות פירעון ולכן לא ניתן לגבות מהן את החוב. העירייה טענה ש"ראש חשמל" סייעה לאותן החברות לא לשלם את הארנונה ולא הודיעה לעירייה על כך שהן אלה שמחזיקות בנכס ולא היא; אך בתגובה לכך השיבה "ראש חשמל" שהאחריות להודיע על שינוי במחזיק הנכס מוטלת על מי שמחזיק את הנכס בפועל באותה התקופה, משמע, היו אלה החברות של לובלין שהיו צריכות לעדכן את רישומי העירייה.

השופטת נאוה בן-אור מבית המשפט המחוזי בעיר קבעה ש"ראש חשמל"לא התנהלה במרמה או בחוסר תום לב ואמרה שהעירייה הודתה שידעה מי מחזיק בנכס, וידיעה כזו מחליפה את ההודעה הנדרשת מהמשכיר. העירייה לא פעלה כשורה בכך שלא שבמשך זמן רב לא דאגה לגבות את החוב מהחברות שהחזיקו בנכס. יתרה מכך, העירייה ניסתב לגבות חוב זה מ"ראש חשמל" מאחר שהחברות החייבות הן חדלות פרעון. עתירתה של "ראש חשמל" התקבלה: השופטת הורתה לעיריית ירושלים להוציא לה את האישור המבוקש וכן חייבה את העירייה בשכר טרחת עו"ד והוצאות בית משפט בסך 30 אלף שקל.

נכתב על-ידי: מערכת האתר

שאלות על המאמר? מוזמנים לשאול בפורום ארנונה ומיסוי מוניציפאלי

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב