סגור

מצא עורך דין :

קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

גירושין בישראל

חשבתם שהליך גירושין אינו קל, כדאי שתחשבו מחדש. הליך גירושין הרבה יותר קשה ממה שניתן להעלות על הדעת. כתבה של מערכת האתר על הליכי גירושין בישראל ותפקידם של בתי הדין.

גירושין בישראל
24/03/2013 | 17:35 | מאת: מערכת אתר iLaw |

הליך הגירושין בישראל ודרישת הרצון החופשי

 
בדומה למוסד הנישואין, גם מוסד הגירושין חווה לאורך השנים תמורות באופן בו נתפס על-ידי החברה, המדינה והמשפט. עד שנות ה-70 היכולת "להתגרש" לא נתפסה כזכותם של בני הזוג הנשואים אלא כסעד הניתן על-ידי המדינה, שעל-מנת לקבלו היה על בן-הזוג החפץ בגירושין להראות כי הצד השני "אשם" בגירושין בעוד הוא, המבקש, הוא ה"תם". בשנות ה-70 אירעה המהפכה התפיסתית ביכולת בני הזוג להתגרש - במרבית שיטות המשפט בעולם, לא נדרשו עוד הצדדים להוכיח אשמה, אלא יכלו להסכים להתגרש מעצם רצונם החופשי (מה שלא היה אפשרי מבחינה משפטית עד אז). אמנם, גם היום, במרבית מדינות העולם, כאשר מוגשת בקשת גירושין הצדדים מציינים עילה לכך, אך ייחודו של המצב הנוכחי הוא כי אותן עילות "נעדרות אשם". למשל, עילה שזכתה לתהודה בגירושי ידוענים שונים בארה"ב מכונה- "קרע שאינו ניתן לאיחוי" (Irreconcilable differences). 
 
בניגוד לשיח הציבורי הנוכחי, עד שנות ה-70 דיני הגירושין בישראל, נחשבו דווקא למהמתקדמים בעולם. זאת, משום שבמשפט העברי, החולש על דיני הנישואין והגירושין בישראל, עילת הגירושין המרכזית היא בראש ובראשונה הסכמת הצדדים. הגירושין הם אקט פרטי של הצדדים הנעשה על-ידי מסירת "גט"  (שטר כתוב ועליו תנאי הגירושין) מרצון חופשי, של הבעל לאשתו, ועליה לקבלו מרצון חופשי. כלומר, לפי המשפט העברי, אף גורם, לרבות רבנים ובתי הדין הרבניים, לא יכול "לפסוק גירושין". תפקיד בית-הדין הרבני, על-פניו, הוא רק פיקוח על רצונם החופשי של הצדדים.
 
מקור דרישת הרצון החופשי של הבעל הינה מדאורייתא – מהתורה, בעוד שמקור הדרישה בקרב האישה מדרבנן - לאחר חרם דרבינו גרשום שאסר על גירוש אישה בעל-כורחה. אולם, דווקא ההתנייה בדבר "רצונם החופשי" של בני-הזוג היא שמהווה את עיקר המחלוקת והביקורת הנוגעת לדיני הגירושין בארץ. היות ואחד מבני-הזוג עשוי למצוא עצמו כבול לנישואין בלא יכולת להשתחרר מהם היות ובן-הזוג השני "לא רוצה" (פשוט כך) לקחת חלק באקט הגירושין, זו התופעה המכונה לרוב "סרבנות גט". סרבנות הגט היא למעשה תולדה של היעדר סימטריה בדיני הגירושין במשפט העברי בין הגבר לאישה.
 
לכאורה, ניתן לחשוב כי אם הבעל אינו מעוניין במתן גט יוכל בית-הדין הרבני לכפות זאת עליו, ואולם, ובהתעלם משאלת נכונותו האישית של הרכב הדיינים לעשות זאת, עצם המשפט העברי לא מאפשר, לרוב, כפייה כזו. זאת, משום שמקום בו רצון הבעל אינו "חופשי", הגט הנמסר הופך ל-"גט מעושה" וככזה משולל תוקף לפי המשפט העברי. כלומר, האישה עודנה "אשת-איש" וילדים שהיא עשוייה להביא לעולם (עם גבר יהודי אחר) יהיו ממזרים. בעוד שעל האישה ניתן יהיה לכפות לקבל את הגט. התפיסה היא כי היות ומקור דרישת הרצון החופשי של האישה הוא מדרבנן, כלומר אינו מהתורה, ניתן לוותר עליו ביתר קלות.
 
ובכן, נשאלת השאלה - 'מה תפקידו של בית-הדין הרבני אם כך?' כאשר מוגשת תביעת גירושין, בין אם על-ידי הבעל או האישה, בית-הדין מוסמך לאחת מבין השתיים - לדחות את התביעה אם ימצא שלא התקיימה עילת הגירושין, או לקבל את התביעה ולפסוק אחד מהצווים הבאים - מצווה להתגרש, חיוב להתגרש ופסק כפיית גט. משמעות הראשון היא המלצה גרידא ובכוח הצד הממאן להמשיך בשלו; השני נפקותו בעיקר כלכלית (ציווי תשלום מזונות לאישה "מחמת מעוכבת", אי-ניקוי פוטנציאל השתכרות האישה ממזונותיה ועוד); השלישי - מאפשר לבית-הדין לנקוט בכל אמצעי (בעבר, אף מלקות וכיום, אף מאסר מכוח סעיף 6 לחוק שיפוט בתי דין רבניים) על-מנת שיאמר הבעל "רוצה אני". אמצעים אלו תחת צו הכפייה לא יהפכו את הגט ל"מעושה". אולם, על-מנת לזכות לצו זה יהיה על האישה, בדרך-כלל, להוכיח התעללות ואלימות קשה. ואכן, נדירים המקרים בהם ניתנו צווי כפייה בבתי-הדין הרבניים.

נכתב על-ידי: מערכת האתר

שאלות על המאמר? מוזמנים לשאול בפורום גירושין

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

ליצירת קשר עם עו"ד דיני משפחה

עורכי דין מובילים - גירושין

עו"ד אריה לרנר
עו"ד אריה לרנר

"המשרד מציע פתרונות משפטיים ברמה גבוהה, תוך התאמה מלאה לצרכיו של הלקוח ובהתאם לנסיבות המקרה..."

יגאל איליאיץ
עו"ד יגאל איליאיץ

משרד עורכי דין בנתניה העוסק בתחום הנדל"ן והמקרקעין, חוזים, חברות, צוואות, ירושות, וגביית חובות בהוצאה לפועל.

עו"ד משה פרץ
עו"ד משה פרץ

"ליווי לכל אורך ההליך המשפטי אל מול הגורמים הרלוונטיים תוך דגש על מתן יחס אישי ומקצועי..."

עו"ד אביב סטרול
עו"ד אביב סטרול

"בעל ניסיון רב בהופעה ובייצוג בבתי המשפט בתחום דיני המשפחה וההוצאה לפועל.."

עו"ד חיה לזר נוטקין

"אני מאמינה כי יש להתחיל טיפול בתיק משפטי בתחום דיני המשפחה על ידי למידה ובניית אסטרטגיה שמתאימה לאותו לקוח ולאותו מקרה"

עו"ד יעקב גורנשטיין

"הידע, המקצועיות והניסיון העשיר של משרדנו בתחום המשפט האזרחי-מסחרי, מבדל אותנו על פני האחרים והופך אותנו לשילוב מנצח ..."

אורית בן ברוך
עו"ד אורית בן ברוך

הניסיון שלי יחסוך לכם מס

קרן הר-צבי
עו"ד קרן הר-צבי

בעלים של משרד עורכי-דין המציע שירותים בתחום צוואות, ירושות ועיזבונות, הסכמי ממון, שכירויות, סכסוכי שכנים, לשון הרע, תביעות קטנות.

עו"ד עודד פסקל

מנהל משרד התחום דיני משפחה , הסכמי ממון , הסכמי גירושין מורכבים , ירושות צוואות ועוד. צוות המשרד ישמח להעניק ייעוץ וליווי מקצועי בכל שלבי התהליך

עו"ד דניאל הומיונפר
עו"ד דניאל הומיונפר

"מתמחה בתחום הגירושין והגישור, ועוסק בין היתר בתיקים בעלי מורכבות משפטית גבוהה, בסבלנות רבה, זמינות ושקיפות מלאה בכל צעד וצעד בדרך..."

עוד עו"ד מובילים בתחום דיני משפחה