סגור

מצא עורך דין :

קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

3 שנות מאסר לג'קי בן זקן על חלקו בפרשת הרצת המניות

איש העסקים ג'קי בן זקן, שהורשע לפני חודשיים בפרשת הרצת המניות בחברת "מנופים פיננסים" בשנת 2010, נידון היום (א', 8/11) לשלוש שנות מאסר.

3 שנות מאסר לג'קי בן זקן על חלקו בפרשת הרצת המניות
08/11/2015 | 12:33 | מאת: מערכת אתר iLaw |

חודשיים לאחר שהורשע בפרשת הרצת המניות בחברת "מנופים פיננסים", ynet מדווח היום שאיש העסקים ג'קי בן זקן נידון היום לשלוש שנות מאסר. פעיל שוק ההון איתן אלדר, שפעל יחד עם בן זקן, הורשע גם הוא ונידון היום לשלוש שנות מאסר. בנוסף על שלוש שנות המאסר, בית המשפט דן את בן זקן ל-18 חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך 250 אלף שקלים.

תחילתה של פרשה פלילית זו ב-2010. במהלך נובמבר של אותה השנה, בן זקן, אלדר ואדם נוסף שזוכה לבסוף מהפרשה, ביצעו הרצת מניות בהיקף של למעלה מ-13 מיליון שקל בחברת מנופים פיננסים, לשעבר בבעלותו של בן זקן. השניים רקמו תוכנית שכללה ביצוע של עשרות עסקאות רכישה על ידי אלדר, בשערים גבוהים מאלה בהם נסחרה מנית מנופים פיננסים בבורסה ובהיקף של מיליונים - וזאת בשביל לתמוך בשער גבוה למניה. העסקאות בוצעו בתיאום עם סוחר מניות. המטרה היתה ששווי השוק של מנופים פיננסים יעמוד על יותר ממיליארד שקל וכך היא תיכנס למדד ת"א 100. שער המניה של החברה באותה התקופה עלה בכ-5 אחוזים.

בעוד שאלדר ביצע את העסקאות בפועל, בן זקן היה אמון על השגת המימון לאותן העסקאות. לשם כך הוא הכיר לאלדר איש עסקים שהיה אמור לרכוש את אחזקת המניות מאלדר, במחיר זול משער הבורסה. איש העסקים אכן רכש מניות בסכומים גבוהים בשלוש עסקאות, אך לדברי הפרקליטות, הוא היה סבור שהיתה זו עסקה לגיטימית ולא היה חלק מהתרמית.

השופט: השניים פגעו באמון הציבור, המניע - בצע כסף

בהקראת גזר הדין אמר השופט דוד רוזן את הדברים הבאים: "יש בעבירות שביצעו הנאשמים כדי לפגוע באמון הציבור. פעילות כמותה של הנאשמים בתיק זה יש בה כדי לשבש פעילות השוק. למדד ת"א 100 השפעה מרכזית ומכרעת על התנהלות שוק ההון, הנאשמים פגעו בפעילותם במוסדות ציבור כמו קרנות פנסיה. מדובר בפגיעה נרחבת ונמשכת. הנאשמים פעלו בצורה יזומה מתואמת ומתוכננת והשקיעו לטובת קידום. בעיניהם של הנאשמים היה בצע כסף. בן זקן היה בעל המאה". רוזן גם החמיא לבן זקן על תרומתו לקהילה במהלך השנים, אך טרח גם להבהיר: "ההלכה שבעבירות מסוג אלה, נסיבותיהם האישיות של הנאשמים, עברם הנקי וכלל סגולותיהם נדחות מול האינטרס הציבורי". 

עו"ד אמיר טבנקין, ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) בירך על ההחלטה: "בית המשפט קיבל את עמדותינו. העונש שולח מסר ברור שמי שפועל להשפיע בצורה תרמיתית ולעוות את מנגנוני המסחר בבורסה צפוי לעונש מאסר חמור".

משנודע לו על גזר הדין אמר בן זקן: "אגיד את המילים שלי בזמן הנכון ובמקום הנכון. לא עכשיו".

 

נכתב על-ידי: מערכת האתר

שאלות על המאמר? מוזמנים לשאול בפורום פלילי

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

ליצירת קשר עם עו"ד פלילי

עורכי דין מובילים - משפט פלילי

עו"ד עמית בר-טוב

"ניסיון כביר בייצוג מול מוסדות רשת המיסים והחקירה, בכל הערכאות השיפוטיות, בין השאר בעבירות צווארון לבן, מס וכלכליות ..."

עו"ד יאיר מושיוב

"בכל תיק שבטיפולי בתחום המשפט הפלילי והתעבורה, אני עושה כל שביכולתי לייצג את לקוחותיי נאמנה. אני רואה בייצוג, עוד בשלב המקדמי בתיק, כגון בחקירה משטרתית, חשיבות רבה העשויה לצמצם נזקים"

עו"ד ערן צלניקר

"את המשרד הקמתי במטרה לסייע לאזרח הקטן מול רשויות החוק בהליכים פליליים"

עו"ד ערן בן עמי

"תחום דיני התעבורה בדמי ובנפשי. אני משתדל להעניק טיפול אישי, מעמיק ומקצועי לכל לקוח ולקוח. הדבר ניכר בפריצות הדרך להן גרמתי בסוגיות מרכזיות בתחום ..."

עו"ד מעיין חיימוביץ

"אני מאמינה בתפיסה משפטית אחרת, תפיסה שבה ניתן ליישב מחלוקות בדרכי נועם וגישור, גם במקרים קשים כגון עבריינות נוער..."

סיניה חריזי מוזס
עו"ד סיניה חריזי מוזס

עורך דין פלילי סיניה חריזי מוזס בעלת ותק ונסיון של כ18 שנים. מובילה בתחום המשפט הפלילי. ייצוג בכל הערכאות , חשיבה משפטית יצירתית, תוצאות מוכחות.

עוד עו"ד מובילים בתחום פלילי