סגור

מצא עורך דין :

קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

פלסטיני שנורה על ידי שוטר ללא הצדקה יפוצה ב-155 אלף שקלים

ד"ר אבו-רחמה, פלסטיני שנורה על ידי שוטר מג"ב ללא הצדקה ב-2005, יקבל מהשוטר פיצויים בסך 150 אלף ש"ח. כך פסק בית משפט השלום בירושלים

פלסטיני שנורה על ידי שוטר ללא הצדקה יפוצה ב-155 אלף שקלים
13/12/2015 | 17:52 | מאת: מערכת אתר iLaw |

השבוע פסק בית משפט השלום בירושלים שד"ר ראתב אבו-רחמה מבילעין, שנורה על ידי שוטר מג"ב ללא הצדקה לפני למעלה מעשור, יקבל פיצויים בסך 155 אלף ש"ח; כך דווח בהארץ שלשום (שבת, 12.12).

ד"ר אבו-רחמה הוא מרצה באוניברסיטת אל-קודס וחבר הנהלה בארגון "זרעים של שלום". ביוני 2005 הוביל אבו-רחמה הפגנה לא אלימה בבילעין בה השתתפו עשרות אנשים מהכפר. הפגנה זו היתה במסגרת ההפגנות השבועיות שנערכות במקום נגד גדר ההפרדה. במהלך ההפגנה הגיעו המפגינים לגדר צבאית, ואז החלו שוטרי מג"ב שנכחו באזור להשתמש כנגדם באמצעים לפיזור הפגנות. שוטר בשם וואהל סבית ירה לכיוונו של אבו-רחמה כדור ספוג ופגע ברגלו. אבו-רחמה נעצר ובהמשך הוגש כתב אישום נגדו והוא נכלא למשך 14 יום.

לדבריו של סבית', אבו-רחמה יידה לעברו אבנים ולכן ירה לעברו. אך סרטון שתיעד את האירוע הראה כי טענתו של סבית שקרית. בניגוד לדבריו כאילו התחילו ליידות אבנים, המפגינים התנהגו ברוגע ואף נסוגו כאשר הופעל כנגדם מכשיר "הצעקה" (אמצעי לפיזור הפגנות אשר משדר גלי קול בתדר בלתי נסבל לשמיעה). גם אבו-רחמה דאג להרגיע את המפגינים.

השופט: סבית לא פעל כפי ששוטר מג"ב אמור לפעול

לאור הממצאים, סבית הועמד לדין בגין מרמה ומסירת ידיעה כוזבת. במסגרת הסדר טיעון, סבית טען כי מה שאירע קרה כתוצאה מכך שזו היתה משימתו המבצעית הראשונה בתפקיד והוא חשש מהמפקד שלו. על סבית נגזרו שבעה חודשי מאסר בפועל, אך ב-2012 בית המשפט המחוזי הפחית את עונשו וקצב לו שישה חודשי עבודות שירות.

כאן לא הסתיים הסיפור: ב-2013 אבו-רחמה תבע את סבית. השבוע ניתן פסק הדין בתביעה זאת בבית משפט השלום בירושלים על ידי השופט גד ארנברג. ארנברג קבע כי סבית ישלם לאבו-רחמה 155 אלף שקלים ובנוסף לכך 20 אלף שקלים שכר טרחה לעורך דין. עוד אמר כי אינו מקבל את טענתו של סבית לחסינות שכן לא פעל כפי שאמור לפעול שוטר מג"ב.

 

נכתב על-ידי: מערכת האתר

שאלות על המאמר? מוזמנים לשאול בפורום פלילי

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב