סגור

מצא עורך דין :

קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

חברת בניה שבנתה אולם אירועים במקום מפעל - תסולק מהשטח

חברת בניה שקיבלת מרשות מקרקעי ישראל מגרש בפטור במכרז, ובנתה עליו אולם אירועים במקום מפעל לייצור צינורות, תסולק מהמגרש. זאת לאחר משפט שנמשך קרוב לעשור, בו החברה שבה וערערה על ההחלטה להרוס את המבנה.

חברת בניה שבנתה אולם אירועים במקום מפעל - תסולק מהשטח
14/10/2015 | 15:33 | מאת: מערכת אתר iLaw |

השבוע דווח בכלכליסט שחברת אמ. די. הי בניה ותעשיה בע"מ, אשר קיבלה קרקע מרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לצורך בניית מפעל, ובנתה עליה אולם אירועים שפעל כעשר שנים, תסולק מהמגרש ותשלם שכר טרחה והוצאות משפט לתובעת, רמ"י.

פרשה זו, שהיא יוצאת דופן בתחום המקרקעין, החלה ב-2002, אז העניקה רמ"י לאמ. די. הי מגרש בפורייה בפטור ממכרז, עליו היתה אמורה האחרונה לבנות מפעל לייצור צינורות. אולם, בהמשך התברר כי החברה בנתה שם אולם אירועים, ולא מפעל כפי שסוכם. לפיכך, ב-2006, הודיעה רמ"י על ביטול החוזה, בעקבות הפרתו על ידי אמ. די. הי.; ובהמשך, הגישה תביעה בבית משפט השלום בנצרת בה ביקשה שהחברה תסולק מהמגרש וכן תשלם לה פיצויים. בית המשפט קיבל את התביעה, והורה לאמ. די. הי לפעול בהתאם; אך החברה ערערה על כך. ערעורה נדחה על ידי שופט ביהמ"ש העליון אליקים רובינשטיין אשר כתב על החברה שהתנהלותה החמורה גובלת בפלישה לקרקעות מדינה.

כל זאת לא מנע מאמ. די. הי לדבוק בדרכה - היא המשיכה להפעיל את אולם האירועים ובמקביל נקטה בהליכים משפטיים במקביל לכך. החברה הגישה עתירה מנהלית לביהמ"ש לעניינים מנהליים בנצרת, שנדחתה כמובן. בתגובה, החברה ערערה לביהמ"ש העליון וביקשה לא להרוס את המבנה, בטענה שרמ"י מתנקמת בה ודורשת את הרס המבנה "למען יראו וייראו".

אמ. די. הי: הריסת המבנה היא פגישה קשה ובלתי מידתית

החברה עוד טענה שההריסה תפגע באופן קשה ובלתי-מידתי בהשקעותיה הרבות ובקניין שלה, וכי במקרים דומים שתרחשו בעבר, פורסם מכרז חדש על הקרקע והמבנה, כאשר על הזוכה בו היה לשפות את בעל המבנה על השקעתו. מנגד, רמ"י טענה כי היא מעוניינת לשווק את המגרש כשטח פומבי, שהזוכה בו לא יהיה כבול למבנה שעליו. בנוסף, אמרה רמ"י כי ראוי להשאיר על כנו את פסק הדין של בית המשפט המחוזי בעניין, ולא להכשיר הפרת חוזה שנמשכת זמן ומנוגדת לפסקי הדין שהכריעו בעניין.

השופט נעם סולברג הסביר שעל פי המשפט המינהלי, אין עילה להתערב בהחלטתה של רמ"י או לשנות פסיקת בית המשפט המחוזי.  בנוסף, הוא ביקר את אמ. די. הי באופן חריף, במילים הבאות: "על פני הדברים נראה כי בעורמה זכתה המערערת לקבל את המגרש בפטור ממכרז, כאשר כלה ונחרצה עמה עוד מלכתחילה לבנות ולהפעיל אולם אירועים, במקום מפעל לייצור צינורות... המערערת נהגה בעזות פנים, כביכול "לית דין ולית דיין". ב'צפצוף' קולני, נמשך ובוטה, 'צִפצפה' המערערת על רמ"י, על בית המשפט, על הציבור."

בדברים אלה, דחה השופט את הערעור, וקבע כי המערערת תשלם שכר טרחה והוצאות משפט בסך 25 אלף שקלים.

 

נכתב על-ידי: מערכת האתר

שאלות על המאמר? מוזמנים לשאול בפורום דיני מקרקעין

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

ליצירת קשר עם עו"ד דיני מקרקעין

עורכי דין מובילים - דיני מקרקעין

אורית בן ברוך
עו"ד אורית בן ברוך

הניסיון שלי יחסוך לכם מס

אירית דרדיק פלם
עו"ד אירית דרדיק פלם

מייסדת ושותפה בחברת עו"ד דרדיק פלם מימן ומתמחה בתחום המקרקעין, על ענפיו. בעלת ניסיון רב בכל הנוגע לבתים משתפים, לרבות בייצוג בתביעות שעניינן נציגות בית משותף, בעלות, שימוש וכו' ומשמשת כמייצגת מטעם האגודה לתרבות הדיור.

אלון כהן
עו"ד אלון כהן

שותף מייסד במשרד גרופל-כהן, עורכי דין, משרד בוטיק בעל ניסיון רב בדיני מקרקעין, משפט מסחרי, צוואות וירושות וליטיגציה אזרחית ומסחרית.

סיניה חריזי מוזס
עו"ד סיניה חריזי מוזס

עורך דין פלילי סיניה חריזי מוזס בעלת ותק ונסיון של כ18 שנים. מובילה בתחום המשפט הפלילי. ייצוג בכל הערכאות , חשיבה משפטית יצירתית, תוצאות מוכחות.

עו"ד חיים איציקובסקי

"משרדי מעניק שירותים משפטיים נוספים בכל הקשור לתביעות קטנות, ועריכת כתבי תביעה והגנה והכנה לפני דיון בבית המשפט..."

עו"ד יותם רון

"עו"ד ושותף במשרד מוביל המחזיק בהתמחות וידע רב ערך בתחום המקרקעין והנדל"ן...."

עו"ד אמיר שטיינהרץ
עו"ד אמיר שטיינהרץ

" כמשרד מוביל אנו מציעים ללקוחותינו שילוב מנצח בין ידע משפטי נרחב לראייה מרחבית ועסקית ..."

עו"ד אבישי אוסטרייכר
עו"ד אבישי אוסטרייכר

"One Stop Shop בתחום המשפט האזרחי מסחרי והמקרקעין. משרדי מעניק שירותים משפטיים מגוונים בתחום זה...."

עו"ד משה פרץ
עו"ד משה פרץ

"ליווי לכל אורך ההליך המשפטי אל מול הגורמים הרלוונטיים תוך דגש על מתן יחס אישי ומקצועי..."

עו"ד אסף אבישר

"רוח ירושלמית, צעירה דינמית ואנרגטית עוטפת את לקוחות משרדי, אשר זוכים לייצוג מקצועי ומקיף..."

ליאור גרופל
עו"ד ליאור גרופל

שותף מייסד במשרד גרופל-כהן, עורכי דין, משרד בוטיק בעל ניסיון רב בדיני מקרקעין, משפט מסחרי, צוואות וירושות וליטיגציה אזרחית ומסחרית.

עו"ד דן חי

"מהמנוסים בתחומי, אשמח לספק לכם שירות מקצועי בכל סוגיות דיני המקרקעין, הגנת הפרטיות ולשון הרע ...."

קרן הר-צבי
עו"ד קרן הר-צבי

בעלים של משרד עורכי-דין המציע שירותים בתחום צוואות, ירושות ועיזבונות, הסכמי ממון, שכירויות, סכסוכי שכנים, לשון הרע, תביעות קטנות.

יגאל איליאיץ
עו"ד יגאל איליאיץ

משרד עורכי דין בנתניה העוסק בתחום הנדל"ן והמקרקעין, חוזים, חברות, צוואות, ירושות, וגביית חובות בהוצאה לפועל.

עו"ד יעקב גורנשטיין

"הידע, המקצועיות והניסיון העשיר של משרדנו בתחום המשפט האזרחי-מסחרי, מבדל אותנו על פני האחרים והופך אותנו לשילוב מנצח ..."

עוד עו"ד מובילים בתחום דיני מקרקעין