סגור

מצא עורך דין :

קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

ביהמ"ש ביטל הסכם במסגרתו ניסה אדם לקבל משכנתו הקשישה דירה במתנה

שכן של קשישה שעברה להתגורר בבית אבות, שכנע אותה לחתום על מסמך בו היא מעניקה לו במתנה את דירתה. אלא שבית המשפט המחוזי בנצרת ביטל את ההסכם וקבע שהקשישה הוטעתה

ביהמ"ש ביטל הסכם במסגרתו ניסה אדם לקבל משכנתו הקשישה דירה במתנה
11/12/2016 | 14:51 | מאת: מערכת אתר iLaw |

לרוע המזל, עורכי דין דיני מקרקעין נתקלים לפעמים במקרים מקוממים מאד במסגרת עבודתם. ynet מדווח כי לאחרונה הורה ביהמ"ש המחוזי בנצרת לבטל הסכם בו קשישה העניקה את דירתה בצפת לבנם של שכניה ולאשתו ללא תמורה; זאת, מאחר שלפי קביעת השופט בנימין ארבל, הקשישה הוטעתה ולא ידעה על מה היא חותמת.

הסיפור החל שבועיים אחרי שהקשישה אושפזה בבית אבות, במאי 2015. ביום בו אושפזה הגיעו אליה בנם של השכנים ואשתו כדי להחתים אותה על חוזה מתנה לפיו היא מתחייבת להעביר לאשתו של השכן את דירתה בצפת ללא כל תמורה, וכן על ייפוי כוח בלתי חוזר שהסמיך עורך דין לחתום על מסמכים להעברת הנכס. ביוני 2015 נודע לקשישה שהוטעתה והיתה קורבן לתרגיל, ועל כן פנתה לעורך הדין שטיפל בהסכם  כדל שיבטל אותו; אלא שבמקום זאת עורך הדין פעל להשלמת העסקה, והדירה נרשמה על שם אשתו של השכן.

הקשישה הגישה תביעה בה טענה שבהסכם הנדון נוצלה מצוקתה ונעשה ניסיון להטעות אותה מבלי שבאמת התכוונה להעניק את הדירה במתנה. לדבריה, בן השכנים נהג לבקר אותה בבית האבות בתדירות גבוהה ולחץ עליה להעביר לאשתו את הדירה, בטענה שאם תישאר בבעלותה, בית האבות או משרד הבריאות עשויים למכור אותה כדי לממן את הטיפול בה.

השופט: הקשישה היתה תשושה ומבולבלת כאשר חתמה על ההסכם

מאידך, טענה אשתו של השכן כי הקשישה לא יכולה לחזור בה, כי העניקה לה ולבעלה את הדירה בדעה צלולה ומרצונה החופשי, כאות תודה על הטיפול המסור שהעניקו לה ולדירתה. כן אמרה כי הקשישה חתמה על ההסכם אחרה שיחה טלפונית מעורך הדין בה הוסבר לה על מה היא חותמת.

מעיון בראיות, ביניהן סרטון וידאו שצירפה אשת השכן, התרשם השופט ארבל שבעת החתימה על ההסכם הקשישה היתה תשושה, מבולבלת ואפאטית; ולא ניתנו לה הסברים לגבי ייפוי הכוח ומשמעותו. עוד אמר כי החתימה נעשתה בצורה לא מקובלת ולא ראויה, ושלא יתכן שהעובדה שחתמה על מסמך ששורבב בין כל היתר יכניס אותה למלכודת ממנה לא תוכל לצאת. בנוסף הטיל ספק בקיומה של שיחת הטלפון שהתקקימה לכאורה בין עורך הדין והקשישה, שכן הקשישה טענה כי כלל לא שוחחה עמו לפני החתימה.

השופט ארבל קיבל את התביעה וקבע כי ההסכם וייפוי הכוח מבוטלים, כמו גם העברת הבעלות של הדירה. הנתבעת, אשתו של השכן, חויבה לשאת בהוצאות המשפט בסך 20 אלף ש"ח.

נכתב על-ידי: מערכת האתר

שאלות על המאמר? מוזמנים לשאול בפורום דיני מקרקעין

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

ליצירת קשר עם עו"ד דיני מקרקעין

עורכי דין מובילים - דיני מקרקעין

עו"ד אבישי אוסטרייכר
עו"ד אבישי אוסטרייכר

"One Stop Shop בתחום המשפט האזרחי מסחרי והמקרקעין. משרדי מעניק שירותים משפטיים מגוונים בתחום זה...."

אירית דרדיק פלם
עו"ד אירית דרדיק פלם

מייסדת ושותפה בחברת עו"ד דרדיק פלם מימן ומתמחה בתחום המקרקעין, על ענפיו. בעלת ניסיון רב בכל הנוגע לבתים משתפים, לרבות בייצוג בתביעות שעניינן נציגות בית משותף, בעלות, שימוש וכו' ומשמשת כמייצגת מטעם האגודה לתרבות הדיור.

עו"ד משה פרץ
עו"ד משה פרץ

"ליווי לכל אורך ההליך המשפטי אל מול הגורמים הרלוונטיים תוך דגש על מתן יחס אישי ומקצועי..."

עו"ד דן חי

"מהמנוסים בתחומי, אשמח לספק לכם שירות מקצועי בכל סוגיות דיני המקרקעין, הגנת הפרטיות ולשון הרע ...."

עו"ד אמיר שטיינהרץ
עו"ד אמיר שטיינהרץ

" כמשרד מוביל אנו מציעים ללקוחותינו שילוב מנצח בין ידע משפטי נרחב לראייה מרחבית ועסקית ..."

עו"ד תמר בן אלי

"הכלים והניסיון שרכשתי כמגשרת, מקנים לי ולמשרדי, את היכולות לפתור סכסוכים מסובכים בדרכים יצירתיות והולמות, לשביעות רצונם של שני הצדדים...."

עו"ד אסף אבישר

"רוח ירושלמית, צעירה דינמית ואנרגטית עוטפת את לקוחות משרדי, אשר זוכים לייצוג מקצועי ומקיף..."

עו"ד יותם רון

"עו"ד ושותף במשרד מוביל המחזיק בהתמחות וידע רב ערך בתחום המקרקעין והנדל"ן...."

עו"ד יעקב גורנשטיין

"הידע, המקצועיות והניסיון העשיר של משרדנו בתחום המשפט האזרחי-מסחרי, מבדל אותנו על פני האחרים והופך אותנו לשילוב מנצח ..."

אלון כהן
עו"ד אלון כהן

שותף מייסד במשרד גרופל-כהן, עורכי דין, משרד בוטיק בעל ניסיון רב בדיני מקרקעין, משפט מסחרי, צוואות וירושות וליטיגציה אזרחית ומסחרית.

ליאור גרופל
עו"ד ליאור גרופל

שותף מייסד במשרד גרופל-כהן, עורכי דין, משרד בוטיק בעל ניסיון רב בדיני מקרקעין, משפט מסחרי, צוואות וירושות וליטיגציה אזרחית ומסחרית.

עוד עו"ד מובילים בתחום דיני מקרקעין