סגור

מצא עורך דין :

קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

שאלו עו"ד על דיירות מוגנת(13)

דיירות מוגנת היא שריד של חוקים סוציאליים שנחקקו במטרה להגן על שוכרי דירות ובתי עסק בשנות ה-50 ה-60 של המאה הקודמת. למרות זאת, המוסד עדיין נוכח וקיים בימינו, על אף שמספר העוסקים בו הולך ומתמעט עם הזמן.
דיירות מוגנת מקנה לדייר זכות לשכור נכס, תחת הגנות מסוימות של חוק הגנת הדייר, המתפרשות החל מגובה דמי השכירות, דרך החובה לביצוע תיקונים מסוימים או קביעה של השתתפות בעל הנכס בתיקונים, וכלה בהגבלה של המצבים בהם יוכל בעל הנכס לדרוש את פינויו של הדייר.
בימינו, עדיין דירות ובתי עסק רבים מושכרים בדיירות מוגנת ועדיין נערכות עסקאות דמי מפתח. 
אנחנו כאן כדי לסייע לפונים ולהשיב על שאלות בנוגע לזכויות של דיירים מוגנים ושל בעלי נכסים, בין היתר בנוגע לחלוקת ההוצאות בין דייר מוגן לבעל נכס, עילות פינוי של דיירים מוגנים, גובה שכר הדירה שמותר לגבות מדיירים מוגנים, זכויות דיירים מוגנים בפרויקטים של התחדשות עירונית ועוד. 
קרא עוד

שאל בפורום דיירות מוגנת

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

גולש/ת יקר/ה,
פורום זה אינו מנוהל על ידי עורך דין – ולכן המענה יכול להתעכב מעט.


הנהלת האתר עושה את המירב לאתר עורך דין בתחום שישיב על שאלתך בהקדם.
עמכם הסליחה. מוזמנים לבדוק שנית בימים הקרובים

אם הינך עורך דין בתחום ומעוניין בניהול הפורום – פנה עוד עכשיו בטלפון 03-6006646
או באמצעות טופס יצירת קשר ונשמח לעמוד לשירותך בהקדם

מנהל פורום דיירות מוגנת

ליאור גרופל
איזור: תל אביב
פקס:
טלפון: הצג טלפון

שותף מייסד במשרד גרופל-כהן, עורכי דין, משרד בוטיק בעל ניסיון רב בדיני מקרקעין, משפט מסחרי, צוואות וירושות וליטיגציה אזרחית ומסחרית.

23/04/2019 10:29 אן מענית ניתוק קשר שכירות ניתוק קשר שכירות
שאלה לי, שכרתי דירה לפני4 חודשים . לפני שבועיים בעל הבית הודיע לי ולשתי דיירות נוספות (בדירות נוספות שבבעלותו) שהוא מעזיב אותנו כי מצא עיסקה יותר משתלמת, לפני החוזה יש לו אפשרות לעשות זאת בהתראה של חודשיים,.הוא נתן לי תאריך עזיבה סופי לעוד חודשיים, בנתיים התחלתי לחפש בית חלופי ומצאתי הודעתי לו שאני עוזבת עוד כמה ימים והוא לא נותן לי לעזוב עד שהדיירים החדשים נכנסים,כלומר עכשיו אני בסיטואציה שאני צריכה לשלם על שני בתים , בגלל שהוא לא נותן לי לעזוב עד תחילת יוני. האם בעל בית יכול לעשות זאת , גם להעזיב אותך וגם לקבוע שמותר לך לצאת רק בתאריך שנוח לו. האין זאת זכות הדייר לצאת ברגע שהוא מוצא בית חלופי מהרגע שהודיעו לו? בחוזה כתוב שאם אני עוזבת ביוזמתי אני חייבת למצוא דיירים חדשים ולהודיע חודשיים מראש, כתוב שהוא יכול להעזיב אותי בהתראה של חודשיים (כמו שעשה), אבל לא כתוב שום דבר על תאריך העזיבה שלי. אני אני לא יכולה לשלם דמי שכירות בשתי דירות - האם דריתיו צודקות וליגיטימיות - ואיך עלי לנהוג..?
מאוד זקוקה לעצה !
תודה
אן

ראשית, לא מדובר בשאלה בנושא דיירות מוגנת (כנושא הפורום).

עם זאת, על פניו ולפי מה שמתואר פעולותיו של בעל הבית נעשו כדין. אם הוא יכול להודיע על סיום תקופת השכירות לפחות חודשיים מראש, אז המועד שנקבע בהודעתו הוא מועד סיום השכירות ועד אז את צריכה לשלם דמי שכירות.

כמובן שאפשר לנסות להגיע איתו להסכמות מסחריות בנושא, אך נראה שפעולותיו נעשו לפי ההסכם.

17/05/2019 12:54 אור דיור ציבורי דיור ציבורי
שלום מקווה שתוכלו לייעץ לי בנושא הדיור הציבורי, 4 נפשות מתגוררים כ40 שנה בשכירות בדיור הציבורי ב2 דירות צמודות מאחר והיו משפחה מרובת ילדים והם רצו לרכוש את הדירות במסגרת משרד הבינוי והשיכון דרך החברה המאכלסת, אבל הם נדחו בטענה שאין אפשרות לרכוש את שניהם רק אחת ואת השניה להחזיר מה שמקשה רגשית כי כל חייהם מתגוררים ומשלמים שכירות בדירות אלו ואין אפשרות לערער על החלטתם מה אפשר לעשות ואם אפשר אשמח לעצה?
תודה

שלום רב,

לא מדובר בנושא של דיירות מוגנת, אלא דיור ציבורי. מומלץ לפנות לעורך דין העוסק בתחום לקבלת ייעוץ.

15/04/2019 14:31 האם הסכם בעל פה קביל.וגם מגובה בהקלטה שמאשרת זאת זכויות זכויות
מהם האפשרוית העומדות בכדי לפנות דיר ומשפחתו בהשמע צד אחד

לא הבנתי את השאלה.

02/09/2018 18:33 יאיר רדיע דיירות מוגנת דיירות מוגנת
שלום.
אני גר בבית הוריי ז"ל כ 60 שנים ביחידה נפרדת, אשר את רובה בניתי, למעט חדר אחד ששימש בזמנו כמחסן. אני אחד מהיורשים. כולם חוץ ממני מבקשים לפרק שותפות ולחייב אותי על שימוש במבנה רטרואקטיבית, מאז מות הוריי, כחמש שנים. מה הן זכויותיי.

יכולות להיות טענות רבות בנושא זה, החל מזכות שימוש ללא תמורה (שיש לה תנאים מסוימים) ועד זכות לדיירות מוגנת במסגרת פירוק השיתוף. רצוי להתייעץ עם עו"ד, ע"מ שלא לאבד זכויות במקרה זה.

05/10/2018 14:46 עדנה בביוף דיירות מוגנת דיירות מוגנת
ברצוני לשאול- דייר מוגן חתום רק הוא על הסכם דיירות מוגנת בדירה מלפני עשרות שנים. אשתו ובנו מתגוררים עמו. עקב מצבו הבריאותי (חולה הלדסהיימר מתקדם במצב סיעודי) אין מנוס מלהעבירו למוסד סיעודי.
1. האם מקרה זה, בו אין מנוס מהעברתו לטיפול מתאים ,עדיין יכול שתתקיים עילת פינוי של נטישה?
2. במקרה בו התשובה הנה חיובית ותוכח עילת פינוי של נטישה, האם אשתו ובנו שהתגוררו עמו מאז ומתמיד עד להעברתו מן הדירה וממשיכים לגור בה, מאבדים את זכות המגורים בדירה? כלומר- האם העברת הזכות על פי הדין היא רק לאחר פטירת הדייר שהתגורר בדירה או בנסיבות אלה תעמוד להם זכות הדיירות?
תודה רבה

נטישה כעילת פינוי לא קבועה בחוק, אלא היא יציר פסיקה, ולכן היא תלוית נסיבות.
לרוב, מעבר לבית אבות או מוסד סיעודי, שאין בצידה כוונה לשוב לדירה, מהווה נטישה, אולם יש נסיבות בהן בית המשפט יכול לקבוע אחרת, לדוגמה, אם אין חלופה אחרת שלא תפגע בבריאותו של השוכר.
מרגע שיש נטישה, נופלות גם זכויותיהם של אלה שמתגוררים עם השוכר.

12/11/2018 23:55 תומר סיון החזרת צ'ק ביטחון החזרת צ'ק ביטחון
שלום,
האם ישנו פרק זמן מסוים מיום סיום יחסי השוכר-משכיר בו המשכיר מחויב להחזיר לשוכר את שיק הביטחון? ואם כן, האם נדרש לשלם פיצויים כלשהם בגין איחור במועד ההחזרה?

אם לא קבוע דבר בהסכם השכירות, מקובל להחזיר את הבטחונות לאחר פינוי הדירה ותשלום כל התשלומים החלים על הדירה בתקופת השכירות.

12/11/2018 23:52 תומר סיון החזרת צ'ק ביטחון החזרת צ'ק ביטחון
שלום,
האם ישנו פרק זמן מסוים מיום סיום יחסי השוכר-משכיר בו המשכיר מחויב להחזיר לשוכר את שיק הביטחון? ואם כן, האם נדרש לשלם פיצויים כלשהם בגין איחור במועד ההחזרה?

02/09/2018 18:26 יאיר רדיע שותף בנכס שעבר בירושה שותף בנכס שעבר בירושה
אני גר בבית של ההורים ז"ל ביחידה נפרדת קרוב ל 60 שנים. אני בניתי את היחידה למעט חדר אחד ששימש בזמנו כמחסן. כעת השותפים רוצים לפרק שותפות ולהוציא אותי מהדירה. כל חיי עזרתי להורים שלי ותמכתי בהם כשחלו ובכלל. מה ההזכויות שלי? תודה

13/05/2018 18:02 אליאור מחפש משרד/עורך דין עצמאי שיכול לספוג כמות גדולה של לקוחות! מחפש משרד/עורך דין עצמאי שיכול לספוג כמות גדולה של לקוחות!
מחפש משרד עורכי דין, שזקוק לעוד לקוחות, ויכול להכיל כמות גדולה של לקוחות.
לפרטים: 0542166156

08/04/2018 12:32 דני חוזה שכירות שנחתם היום יכול להיות מוגן? חוק הגנת הדייור בוטל? חוזה שכירות שנחתם היום יכול להיות מוגן? חוק הגנת הדייור בוטל?
שלום ליאור,

חוזה שכירות שנחתם היום יכול להיות מוגן? חוק הגנת הדייור בוטל?
יש צורך לציין שחוק הגנת הדייר לא חל עליו?

שלום רב,

כעקרון, הסכמי שכירות שנחתמים היום הם הסכמי שכירות חופשית, כלומר, כאלה שחוק הגנת הדייר לא חל עליהם, אלא אם הושכרו בדמי מפתח.
מקובל, למען הזהירות, לציין זאת במפורש בהסכמי השכירות.