סגור

מצא עורך דין :

קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

רשלנות רפואית בטיפולי שיניים - על התופעה

לא אחת אנו שומעים על מקרים של טיפולי שיניים כושלים. מה עושים במקרה ונגרם לכם נזק בטיפול ? עו"ד ד"ר זמי מור, מסביר.

רשלנות רפואית בטיפולי שיניים - על התופעה
05/06/2013 | 01:49 | מאת: עו"ד זמי מור מילברג |

על התופעה של מקרי רשלנות בטיפולי שיניים

 
מקרי רשלנות רפואית נחשבים לנפוצים מאד, לצערנו, ולא פחות מכך, הינם גם כאלה הקשורים לטיפולי שיניים. רשלנות רפואית שיניים מצריכה סיוע משפטי ברמה גבוהה ומצדיקה הגשת תביעה לבית המשפט. מה כוללת, במסגרתה, רשלנות מסוג זה וכיצד על הנפגע לפעול, על מנת להתמודד איתה באופן הנכון ביותר? על כך ועוד, במאמר הבא.
 
מאפייניה של הרשלנות הרפואית במסגרת טיפולי שיניים
 
אנו שומעים לא אחת על מקרי רשלנות רפואית בטיפולי שיניים. כולנו זקוקים לטיפולי שיניים מסוגים שונים, חלקם פשוטים וקלים מאד ואילו אחרים מורכבים במיוחד. כמו מקרי רשלנות רפואית בתחומים אחרים, גם מקרים של רשלנות רפואית שיניים הם מקרים נפוצים מאד, ובעיקר כאלה שניתן היה למנוע אותם. טיפולי שיניים מוצעים במרפאות השיניים, הפזורות בכל רחבי הארץ, והם ניתנים למטופלים בני גילאים שונים ובמצבים בריאותיים שונים. כשמדובר במקרה של רשלנות בשיניים, הכוונה היא לטיפול שהוצע על ידי רופא השיניים עצמו, על ידי הצוות שעובד איתו או כל גורם אחר שקשור בכך, טיפול שבעקבותיו נגרם נזק למטופל. הנזק יכול להיות בדרגות שונות, ובמקרים קשים גם להוביל למוות.
 
כיום חלה עלייה בריבוי מקרי רשלנות רפואית בטיפולי שיניים אשר נובעת ממספר גורמים ובהן פיתוח טכנולוגיות מתקדמות כגון שתלים דנטליים, מודעות הולכת וגוברת של הציבור ונגישות רבה למידע שבעבר היה שמור אך ורק לאנשי מקצוע.
 
מקרי רשלנות רפואית במהלך טיפולי השיניים הינם כאלה בהם נמצא קשר ישיר בין הטיפול שהוצע לנזק שנגרם. ישנן לא מעט תביעות הקשורות בכך, בהן מדובר על מתן זריקת הרדמה, למשל, למטופל, שבעקבותיה נגרם לו נזק בלתי הפיך. בשל מצבו הבריאותי היה על הרופא המטפל לבחון אפשרות מסוג אחר (למשל להפנות את המטופל למרפאה המתמחה בסוג המסויים של בעייתו הרפואית או למחלקת פה ולסת באחד מבתי החולים), אולם משלא עשה זאת ובחר במתן זריקת הרדמה, הרי שפעל באופן רשלני. מקרי רשלנות רפואית בשיניים יכולים להיות כאלה, במסגרתם בוצע הליך כירורגי מורכב מאד, שגרם בסופו לנזק קשה, ובלתי הפיך, למטופל ואף למצב בריאותי קשה עוד יותר, מזה שהיה בו קודם לכן. רשלנות רפואית יכולה להיות גם במקרים בהם לא ניתן הסבר מקדים למטופל באשר לטיפול עצמו, לסיכונים הכרוכים בו והן לתופעות הלוואי הנלוות לו, שיכולות להופיע מיד סיומו. חובת הסבר זו חלה על כל מטפל ומטפל ובכל סוג של טיפול רפואי, המוצע למטופל. לא אחת אנו נתקלים בתופעה של החתמת מטופל על טופס הסכמה כאילו לצאת ידי חובה ללא מתן הסבר בנוגע לסיכונים ו/או לסיכויים של הטיפול המוצע.
 
מה עושים במקרי רשלנות רפואית בטיפולי שיניים ?
 
מקרי רשלנות רפואית בטיפולי שיניים מצדיקים, כאמור, הגשת תביעה וקבלת פיצוי בגין הנזק שנגרם, ולא משנה מהי דרגתו. פנייה אל עורך דין, המתמחה בתחום הרשלנות הרפואית, ובעיקר רשלנות רפואית בטיפולי שיניים, ובחינתה של הרשלנות היא הצעד הראשון והחשוב ביותר. לא כל הליך רפואי, שבעקבותיו נגרם נזק כלשהו למטופל, יכול להיחשב כהליך רשלני. על מנת לקבוע שהינו אכן כזה, על עורך הדין, המייצג את התביעה, להוכיח לבית המשפט שלוש נקודות מרכזיות. הנקודה הראשונה הינה הפרת חובת הזהירות של המטפל, הנקודה השנייה היא הנזק עצמו שנגרם ואילו השלישית – הקשר הסיבתי שבין השניים. במסגרת בחינתו של עורך הדין והן של בית המשפט את המקרה המדובר, נבדק ההליך הרפואי שבוצע ונשאלת השאלה האם פעולתו של הרופא, כלומר – ההליך הטיפולי שניתן היה סביר וראוי, בהתאם לנסיבות המקרה ומצבו של המטופל.
 
במסגרת בחינתו של עניין זה, נדרשת עזרתם של רופאים מומחים בתחום השיניים על מנת לבדוק את המקרה לגופו ובעיקר לבחון האם אכן מדובר במקרה של רשלנות רפואית בשיניים. מכיוון שמקרים אלה עשויים להיות מורכבים מאד ובעיקר גם בשל סוגי טיפולי השיניים המוצעים וגם מידת השפעתם השונה על כל מטופל ומטופל, קיימת חשיבות רבה לפנייה ישירה אל עורך דין, המתמחה בתחום לצורך קבלת סיוע משפטי הולם. פנייה לעו"ד שהינו גם רופא שיניים, לעיתים מייתרת את הפנייה לעזרתם של רופאים מומחים לבחינה ראשונית האם מדובר במקרה של רשלנות רפואית.
 
לסיכום
 
לא משנה מהי עוצמת הפגיעה או באיזה נזק מדובר, אם קיים חשש למקרה של רשלנות רפואית שיניים, חשוב לזכור שישנן לא מעט אפשרויות שונות, העומדות לרשותו של הנפגע, ובעיקר זכויות שביכולתו לממשן. במקרים של רשלנות רפואית בטיפולי שיניים חשוב להביא לבית המשפט את כל הממצאים ואת כל ההוכחות על מנת להציג את הרשלנות עצמה ואת הנזק שנגרם למטופל בעקבותיה. ואכן, רק עו"ד המתמחה בתחום יכול להיות המענה הנכון ביותר והכתובת המתאימה לבצע זאת.
 
מכיוון שלרשלנות הרפואית, ובעיקר בתחום רפואת השיניים, היבטים רבים מאד הנובעים ממידת מורכבותו של תחום רפואי זה, חשוב לבדוק לעומק כל מקרה ולבחון האם אכן מדובר במקרה של רשלנות, המצדיק הגשת תביעה וקבלת סיוע משפטי מקצועי.
 
לקבלת מענה מקצועי, ובעיקר כזה שיוכל לספק לכם מידע נוסף, אתם מוזמנים להיעזר בפורום שלנו, העומד לרשותכם, ונשמח לענות לכם לשאלות בנושא.

נכתב על-ידי: עו"ד זמי מור מילברג

שאלות על המאמר? מוזמנים לשאול בפורום רשלנות רפואית שיניים

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

אודות כותב המאמר

עו"ד זמי מור מילברג

"הידע והנסיון שלי כרופא שיניים, מאפשר לי לבחון תיקי רשלנות רפואית בשני כובעים, ותוך כך להעריך טוב יותר עבור לקוחותיי את סיכוי תביעתם..."

הצג טלפון

ליצירת קשר עם עו"ד זמי מור מילברג

עורכי דין מובילים - רשלנות רפואית

עו"ד רן שפירא
עו"ד רן שפירא

"אמינות ומהימנות, יושרה, מקצועיות ומאבק בשיתוף פעולה מלא ושקוף עם לקוחותינו, הינם כללי ברזל של משרדנו..."

עו"ד רפאל אלמוג
עו"ד רפאל אלמוג

"בכל יום ביומו, אני נלחם את מלחמתו של האזרח הפשוט כנגד תאגידי הביטוח והגופים הרפואיים הגדולים. המפתח להצלחה שלי - מאבק עיקש ללא פשרות, יושרה והגינות..."

אריה שליאנסקי
עו"ד אריה שילאנסקי

"דגש רב על השקט הנפשי והסוציאלי של כל לקוח ותיאום ציפיות מראש... "

עוד עו"ד מובילים בתחום רשלנות רפואית