סגור

מצא עורך דין :

קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

הערכת סיכויים בתביעת רשלנות רפואית

נגרם לך או למי מיקירך נזק בעקבות טיפול רפואי? רוצה לדעת כיצד מעריכים את סיכוי התביעה וכדאיות ניהול הליך? בנוסף, כיצד מעריכים שיעור הפיצוי המגיע לנפגע? על כך ועוד, מוזמנים לקרוא במאמרו של עו"ד רן שפירא.

הערכת סיכויים בתביעת רשלנות רפואית
06/10/2016 | 13:14 | מאת: עו"ד רן שפירא |

בהגיענו למשרדו של עורך הדין על מנת שייצג אותנו בתיק רשלנות רפואית, אחת השאלות השכיחות הינה, האם עורך הדין יכול למעשה לומר לנו מהו סכום הפיצוי הריאלי למקרה שהצגנו בפניו ? שאלה זו הינה אחת החשובות לנו כלקוחות, אשר מעוניינים לדעת מהו הפוטנציאל הכלכלי בתביעה המשפטית וזאת במקביל כמובן לעלויות הצפויות.

השאלה נכונה והיא בהחלט במקומה. מצד שני, התשובה לה, אינה כה פשוטה.

השלבים הנכונים לבירור סיכוי תביעה והערכת הפיצוי

הלכה למעשה, עורך דין מקצועי בתחום הרשלנות הרפואית יוכל במסגרת פגישת הייעוץ לעבור על פרטי המקרה, ואף לבחון את הנקודות הדרושות בירור לצורך עילת התביעה. לעיתים קרובות יוכל עורך הדין אף להביע עמדתו בדבר "עוצמתה" של עילת התביעה.

יחד עם זאת, חשוב לזכור שתביעת רשלנות רפואית, הינה בבסיסה – רפואית. כלומר, הטענה המשפטית חייבת להתבסס על טענה רפואית. לכן, לפני שעורך הדין יפרט ללקוחותיו את סיכויי התביעה, הוא לרוב יידרש להיוועץ עם מומחה רפואי רלבנטי.

לאור זאת, עורך הדין אינו יכול להעניק ללקוחות "צפי פיצוי" עוד בטרם בחן את התיק בצורה מקצועית עם מומחה רפואי.

יתר על כן, גם לאחר שמומחה רפואי יבחן את התיק ואף יבסס את עילת התביעה בחוות דעת, עורך הדין לא יתבע במסגרת כתב התביעה סכום מסוים. כתבות שונות המופיעות בתקשורת לפיהן "הוגשה תביעת רשלנות רפואית על סך X שקלים" פשוט אינן נכונות.

בפועל, כתבי תביעה בתחום הרשלנות הרפואית אינם מפרטים סכום תביעה. חשוב מאוד להבין זאת. הבסיס לכך הוא שראשי הנזק אותם תובעים במסגרת כתב התביעה, הינם ראשי נזק המצויים בשיקול דעתו המוחלט של בית המשפט, ולא קיימת "טבלה" או אפשרות לחישוב אריתמטי פשוט, בניגוד לדוגמא בתיקי ביטוח, אשר בהם קיים סכום ביטוח ברור שעומד במחלוקת.

ראשי הנזק בגינם נפסק פיצוי

בתיקי רשלנות רפואית, קיימים ראשי נזק אשר בהם פוסק בית המשפט פיצויים, וחלקם אינו בר "כימות" במועד כתב התביעה. כך לדוגמא, ראש הנזק של "כאב וסבל". מדובר בראש נזק לא ממוני, אשר בית המשפט רשאי לפסוק בו על פי שיקול דעתו המוחלט. על כן, לא תמצאו בכתבי תביעה ברשלנות רפואית סכום ספציפי שנתבע בראש נזק זה.

ראשי הנזק אשר מופיעים בכתבי תביעה בתיקי רשלנות רפואית הם כאמור "כאב וסבל", וכן "הפסד השתכרות", "עזרת צד שלישי", "הוצאות רפואיות", "הוצאות נסיעה" ועוד. כמובן שכל ראש נזק, ניתן לתבוע הן לתקופת העבר (התקופה שממועד הנזק עד להגשת התביעה), וכן לתקופת העתיד. נציין, כי את ראש הנזק לתקופת העבר (קרוי נזק מיוחד), ניתן לתבוע תוך פירוט סכום.

ההיגיון הנו כי עד למועד התביעה יכול התובע לדעת מהם הפסדי ההשתכרות שלו עד למועד התביעה ולכן לגביהם יכול לפרט סכום. יחד עם זאת, לגבי העתיד, אין יכולת וודאית מתמטית לדעת מה יהיו הפסדי השכר. התובע רשאי כמובן לטעון לגביהם, אך החישוב וההחלטה נותרים בידי בית המשפט בלבד, ולכן בראשי הנזק לעתיד, לא יפרט התובע בכתב התביעה סכומים.

לסיכום

ניתן לומר כי עורך דין מקצועי בתחום הרשלנות הרפואית בהחלט יכול ויודע מניסיונו להעריך סיכויים וסיכונים של תיק המגיע למשרדו. ואולם, הוא יוכל לעשות כן רק לאחר שייוועץ עם מומחה רפואי רלבנטי. כמו כן, עורך הדין לא יוכל לתת ללקוח הערכת פיצוי מדויקת, הואיל וכאמור ראשי הנזק העיקריים אינם ברי חישוב פשוט, והינם בשיקול דעת של בית המשפט.

לכן, אם עומד מולכם עורך דין אשר מבקש לבחון את התיק לעומקו ואשר לא מנסה להעריך את התביעה שמולו בסכום, הרי שככלל זוהי פעולה שמעידה על מקצועיות ואחריות. כמובן שלאחר שיוגשו חוות הדעת הרפואיות לתיק בית המשפט (מטעם שני הצדדים) ומלוא המסמכים המוכיחים את הטענות יהיו בידיעת עורך הדין, הוא בהחלט יוכל להמליץ ללקוח מהו סכום הפיצוי הראוי במקרה הרלבנטי.

נכתב על-ידי: עו"ד רן שפירא

שאלות על המאמר? מוזמנים לשאול בפורום רשלנות רפואית

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

פסקי דין שעשויים לעניין אותך

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

אודות כותב המאמר

עו"ד רן שפירא
עו"ד רן שפירא

"אמינות ומהימנות, יושרה, מקצועיות ומאבק בשיתוף פעולה מלא ושקוף עם לקוחותינו, הינם כללי ברזל של משרדנו..."

הצג טלפון

ליצירת קשר עם עו"ד רן שפירא

עורכי דין מובילים - רשלנות רפואית

עו"ד רפאל אלמוג
עו"ד רפאל אלמוג

"בכל יום ביומו, אני נלחם את מלחמתו של האזרח הפשוט כנגד תאגידי הביטוח והגופים הרפואיים הגדולים. המפתח להצלחה שלי - מאבק עיקש ללא פשרות, יושרה והגינות..."

אריה שליאנסקי
עו"ד אריה שילאנסקי

"דגש רב על השקט הנפשי והסוציאלי של כל לקוח ותיאום ציפיות מראש... "

עו"ד זמי מור מילברג

"הידע והנסיון שלי כרופא שיניים, מאפשר לי לבחון תיקי רשלנות רפואית בשני כובעים, ותוך כך להעריך טוב יותר עבור לקוחותיי את סיכוי תביעתם..."

עוד עו"ד מובילים בתחום רשלנות רפואית