סגור

מצא עורך דין :

קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

האם תוכניות טלוויזיה מוגנות בזכויות יוצרים?

האם תוכניות טלוויזיה מוגנות בזכויות יוצרים, כולל התסריט והפסקול? ומה באשר לתוכניות חדשות?

האם תוכניות טלוויזיה מוגנות בזכויות יוצרים?
10/01/2016 | 13:16 | מאת: עו"ד לירון פרמינגר |

האם תוכניות טלוויזיה מוגנות בזכויות יוצרים? בהחלט כן! חוק זכויות יוצרים (2007) מגן על כל יצירה מקורית לרבות יצירות קולנועיות. החוק מפרט ומבהיר מהי יצירה קולנועית וקובע כי המונח "יצירה קולנועית" כולל גם כל יצירה שהיא "כמו קולנוע" כלומר: גם תוכניות טלוויזיה. לכן, סרט שהופק עבור ערוץ טלוויזיה מוגן בזכויות יוצרים בדיוק כמו שמוגן סרט שהופק למטרת הפצתו בבתי הקולנוע בארץ ו/או בעולם.

ומה לעניין הטקסטים (התסריט) של תוכנית הטלוויזיה? גם טקסט זה מוגן בזכויות יוצרים בתור "יצירה דרמטית". ומה לעניין המוזיקה והלחנים השונים מהווים "פסקול" של תוכנית הטלווזיה או סרט הטלוויזיה - האם אלו מוגנים בזכויות יוצרים? בהחלט כן, משום שזוהי "יצירה מוזיקאלית". כלומר, איך שלא הופכים את זה, תוכניות טלוויזיה מוגנות בזכויות יוצרים.

אולם, עד עתה דיברנו על האסוציאציה הכי מתבקשת של תוכניות טלוויזיה - סרטים וסדרות. מה לעניין תוכנית החדשות של השעה 20:00 - האם תוכניות החדשות בטלוויזיה מוגנות בזכויות יוצרים? עניין זה סבוך יותר.

האם חוק זכויות יוצרים חל על דברים שהם נחלת הכלל – כמו חדשות?

סעיף 5 לחוק זכויות יוצרים קובע מספר דברים עליהם לא תחול ההגנה של חוק זכויות יוצרים, ואלו הם: רעיון, תהליך או שיטת חישוב, מושג מתמטי, עובדה, נתון ו-"חדשות היום". מדוע? משום שחוק זכויות יוצרים לא מגן על רעיונות ועל דברים שהם "נחלת הכלל" אלא רק על יצירות מקוריות. כלומר, החדשות עצמן - התרחשויות היום ומה שנקרא "ענייני דיומא" אינן מוגנות בחוק זכויות יוצרים אולם, האופן בו הן באות לידי ביטוי בטלוויזיה - כן.

לכן, אופן הצגת חדשות השעה 20:00, למשל בשונה מהאירועים עצמם אשר יוצרים את החדשות, בהחלט מוגן בזכויות יוצרים ולא ניתן לחזור ולשדר חלקים מכתבות, מוספים או תחקירים שהוקרנו בתוכנית חדשות בטלוויזיה מבלי קבלת רשות הערוץ או כל מקור אחר לו נתונות זכויות היוצרים על משדר טלוויזיה זה. לא לחינם אנו רואים פעמים רבות כי כאשר תוכנית טלוויזיה אחת משדרת חלקים מתוכנית טלוויזיה אחרת מופיעה למעלה הכיתוב "תודה ל.." או "באדיבות ערוץ..."- זוהי עדות לכך כי התקבלה רשותו של בעל זכויות היוצרים על אותו תשדיר טלוויזיוני.

לכן, לא רק שתוכניות הטלוויזיה השונות מוגנות בזכויות היוצרים לרבות המוזיקה המקורית המלווה אותן והתסריטים והצילומים שנכתבו עבורן, אלא גם תוכניות תחקיר וחדשות מוגנות בזכויות היוצרים.

שימו לב כי כאשר אתם מעלים סרטונים מתוכניות טלוויזיה לאתרים שונים דוגמת יוטיובאו פייסבוק אתם מודעים לאמור במאמר זה. לא נעים בכלל למצוא את עצמך במאבק אודות זכויות היוצרים מול רשת שידור כלשהי.

יוצרי הסרט "הנפילה" התעצבנו על סרטוני "היטלר מתעצבן"

ועדות לכך ניתן למצוא בסיפור משעשע מעט: מכירים את הסרטונים ביוטיוב תחת כותרת "היטלר מתעצבן על..."? אלו סרטונים בהם מראים קטע מהסרט "הנפילה" בו השחקן המגלם את היטלר זועם על הצוות המקצועי והצבאי שלו בגין התקדמות כוחות בעלות הברית והפסדה הממשמש ובא של גרמניה במלחמת העולם השנייה. פארודיות רבות נעשו על בסיס אותו קטע בנושאים אקטואליים שונים. מסתבר כי יוצרי הסרט בכלל לא אהבו את הכתוביות המשעשעות שהוצמדו לסרט שלהם ודרשו להוריד את הסרטונים מהיוטיוב. ומה לדעתכם קרה? הסרטונים אכן הורדו היות וזכויות היוצרים על הסרט לרבות הקטע הקטן בו היטלר כועס שייכות לאולפנים בהוליווד.

שאלות על המאמר? מוזמנים לשאול בפורום זכויות יוצרים

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

אודות כותב המאמר

עו"ד לירון פרמינגר

"על מנת לספק ללקוחותיי את השירות הטוב ביותר, מקפיד על לימוד מקיף ורחב אודות עסקיהם"

הצג טלפון

ליצירת קשר עם עו"ד לירון פרמינגר

עורכי דין מובילים - קניין רוחני

עו"פ גד בנט

"עריכת פטנט בצורה מקצועית, דורשת הבנה טכנית מקצועית ומעמיקה, לא פחות מחשיבה עסקית..."

עו"ד יריב קדם

"המכנה המשותף של לקוחותינו הוא פעילות מסחרית, עסקית ו/או משפטית בתחום הקניין הרוחני או סחר בינלאומי..."

עו"ד רועי אחיעזר

"משרדי מלווה חברות וארגונים מהמובילים בישראל בתחומי ההייטק, האינטרנט, המדיה החדשה, התקשורת והבידור..."

עו"ד ליאת גלילי פרל

"משרדי מעניק ייעוץ וייצוג בנושאים שונים בקניין רוחני, מול גופים ורשויות שונות, בארץ ובחו"ל, תוך הקפדה על ידע ומקצועיות ..."

עו"ד עוז חיים

"איננו נרתעים מעבודה קשה, על מנת להשיג את התוצאות הרצויות ללקוחותינו, ומחויבים לשירות יעיל ואמינות..."

עוד עו"ד מובילים בתחום קניין רוחני