סגור

מצא עורך דין :

קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

עו"ד פלילי משפט פלילי ומה שבינהם

הידעתם? התנהגות פלילית בישראל אינה בהכרח התנהגות פלילית באנגליה. מהם הקשיים שבהם נתקל עו"ד פלילי? וכיצד הומוסקסואלים מתקשרים לאן?

עו"ד פלילי משפט פלילי ומה שבינהם
18/02/2014 | 16:56 | מאת: מערכת אתר iLaw |
בסדרת מאמרים באתר זה סקרנו את תפקידיו השונים של עורך הדין (בייצוג בהליכים מול ההוצאה לפועל למשל) וכן עסקנו והצגנו את העקרונות הבסיסיים של ההליך הפלילי ומבנהו. במאמר זה ננסה להבין היכן משתלב עורך דין פלילי בהליך הפלילי ומה חשיבותו וחשיבות הייצוג על-ידי עורך דין.
 
 

 

 

 

נשוב מעט למקורות

 
כאמור, המשפט הפלילי הוא למעשה ענף משפטי המבוסס על העקרונות של דיני העונשין- הם הקובעים איזו התנהגות תחשב "להתנהגות בעלת אופי פלילי". התנהגות פלילית בישראל אינה בהכרח התנהגות פלילית באנגליה, ארצות הברית או יפן. למשל, ישן מדינות בהן הומוסקסואליות היא מחוץ לחוק ולכן, תהווה עבירה פלילית. האם המשמעות היא כי על אוכלוסית הלהט"ב להצטייד בעזרת עורך דין פלילי מרגע לידתם? לא בהכרח.
 

חוק העונשין בישראל

 
הידעתם כי במדינת ישראל משכב זכר היווה עבירה פלילית לפי חוק העונשין במדינת ישראל עד שנת 1988- השנה בה בוטל לבסוף הסעיף. האם המשמעות היא כי היו עורכי דין פליליים שהתמחו בעבירת משכב זכר? האמת שלא ממש. בפועל החוק היווה מעין "אות מתה" במובן זה שלא הועמדו כמעט פרטים לדין בגין "עבירה זו".
 
עם זאת, ישנן התנהגויות המשותפות למרבית שיטות המשפט כעבירות. אלו לרוב עבירות נגד גוף או רכוש- עבירות המתה, חבלה, תקיפה, אינוס, גניבה, שוד ועוד. במקרים אלו, סביר להניח שאדם המואשם בגין אחת העבירות צריך עורך דין פלילי בין אם מדובר בצרפת, גרמניה, אנגליה או ישראל.
 

האם עו"ד פלילי בישראל יכול לייצג באנגליה, ארצות הברית או איטליה?

 
לא, לא, ולא.מדוע? ראשית, משום שקיים שוני מהותי בין שיטות המשפט של ישראל למדינות המוצגות בדוגמא לעיל. אמנם במשך עשרות שנים הייתה נתונה ישראל תחת שלטון המנדט הבריטי אך החוק הישראלי מעולם לא היה "אנגלי פאר אקסלנס" ואמנם גם ארצות-הברית הייתה תחת שלטון בריטי במשך שנים- אך גם היא מעולם לא הייתה "בריטית של ממש".
 
מה גם שבארצות-הברית חמישים מדינות ולכל אחת מהן דקויות משפטיות שונות ומעל כל אלו קיים החוק הפדראלי המשותף למדינות. להבדיל אלף אלפי הבדלות אירופה היא שיטת משפט שונה בתכלית ("קונטיננטאלית" או: "אינקוויזיטורית" בלשון מקצועית יותר).
 

האם עורכי דין "פליליסטים" נדרשים להבין רק בחוק העונשין?

 
ממש לא. כפי שראינו במאמרים שונים באתר זה- העלמות מס ועבירות מס שונות הן עבירות בעלות אופי פלילי. גם עבירות תעבורה יכולות להיות פליליות,  וכך גם עבירות המוניות בדברי חקיקה שונים- למשל, פקודת הסמים המסוכנים. בנוסף, היות וההליך עצמו מתנהל לפי סדרי דין נפרדים- חוק סדר הדין הפלילי וכן לפי הוראות שונות לעניין התנהלות המשפט- ראיות (פקודת הראיות אשר הוזכרה במאמרים שונים באתר)
 

מה יעשה עורך דין פלילי ?

 
חשוב שיהיה מישהו לצידכם אשר בקיא בהליך הפלילי ויודע לעמוד על תקינות התנהלותו- לעיתים פגם בהליך עשוי "להפיל תיק שלם". בנוסף, חשוב שיהיה לצידכם מישהו שיידע להסביר ולתדרך אתכם לעניין זכויותיכם בהליך הפלילי (למשל, החיסיון מפני הפללה עצמית, חיסיון עורך דין פלילי - לקוח ועוד).

נכתב על-ידי: מערכת האתר

שאלות על המאמר? מוזמנים לשאול בפורום פלילי

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

ליצירת קשר עם עו"ד פלילי

עורכי דין מובילים - משפט פלילי

עו"ד מעיין חיימוביץ

"אני מאמינה בתפיסה משפטית אחרת, תפיסה שבה ניתן ליישב מחלוקות בדרכי נועם וגישור, גם במקרים קשים כגון עבריינות נוער..."

עו"ד ערן בן עמי

"תחום דיני התעבורה בדמי ובנפשי. אני משתדל להעניק טיפול אישי, מעמיק ומקצועי לכל לקוח ולקוח. הדבר ניכר בפריצות הדרך להן גרמתי בסוגיות מרכזיות בתחום ..."

סיניה חריזי מוזס
עו"ד סיניה חריזי מוזס

עורך דין פלילי סיניה חריזי מוזס בעלת ותק ונסיון של כ18 שנים. מובילה בתחום המשפט הפלילי. ייצוג בכל הערכאות , חשיבה משפטית יצירתית, תוצאות מוכחות.

עו"ד ערן צלניקר

"את המשרד הקמתי במטרה לסייע לאזרח הקטן מול רשויות החוק בהליכים פליליים"

עו"ד עמית בר-טוב

"ניסיון כביר בייצוג מול מוסדות רשת המיסים והחקירה, בכל הערכאות השיפוטיות, בין השאר בעבירות צווארון לבן, מס וכלכליות ..."

עו"ד יאיר מושיוב

"בכל תיק שבטיפולי בתחום המשפט הפלילי והתעבורה, אני עושה כל שביכולתי לייצג את לקוחותיי נאמנה. אני רואה בייצוג, עוד בשלב המקדמי בתיק, כגון בחקירה משטרתית, חשיבות רבה העשויה לצמצם נזקים"

עוד עו"ד מובילים בתחום פלילי