סגור

מצא עורך דין :

קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

"מי שומר על השומר?" ייצוג שוטרים בעבירות פליליות

כיצד יש לנהוג עם שוטר שעבר על החוק? מי הסמכות שיכולה לעצור ולתחקר אותו? האם לשוטרים שביצעו עבירה פלילית יש "הנחה" בענישה? ומדוע נושא זה כל כך רגיש?

"מי שומר על השומר?" ייצוג שוטרים בעבירות פליליות
02/02/2014 | 15:37 | מאת: מערכת אתר iLaw |
כפי שמלמדות הכותרות בעיתונים- כולנו בני אדם, כולנו חוטאים, כולנו טועים ואיש אינו מעל החוק או חסין מפני החוק. ראינו את זה עם שרים, חברי כנסת, ראשי ממשלה ואף עם נשיא המדינה. אבל המשותף לכל אותם מקרים הוא שפרט לעובדה כי הם ביצעו עבירה על החוק, מי שבא לדפוק יום אחד בדלתותיהם ולהקריא להם את זכויותיהם כחשודים בעבירה ואף תחקרו אותם והובילו אותם למעצר- היו השוטרים.
 
 
 
 

על מה נדבר היום?

 
שוטרים הם גם בני אדם ויכולים להיקלע למצבים שונים- אז מי ידפוק בדלתו של השוטר "שסרח" ומי יקריא לו את זכויותיו? מי שומר על השומר? והאם יש לשוטרים הליך שונה כאשר מדובר במעורבות שוטרים בעבירות פליליות ומי אחראי על ייצוג השוטרים בעבירות הפליליות?
 
האמת היא שההליך דומה ביסודו- אדם עובר עבירה, מועלות חשדות נגדו ומוגש כתב אישום. אך לשוטרים ישנה שאלה אחרת- האם העבירה נעברה בכובעו כשוטר (קבלת שוחד, הטבות לעצורים או אסירים ועוד) או בכובעו כאדם מן השורה? 
 

כתב אישום כנגד השוטרים

 
במידה ומדובר במקרה הראשון קיים חשש כי מדובר בתלונת שווא (למשל מצב בו אדם תקף שוטר ואחר-כך טען כי השוטר עשה שימוש בכוח בלתי סביר נגדו) ולכן, ישנה חשיבות לשאלת ייצוג השוטרים בהליך הפלילי.
 
במקרים אלו, כתב האישום עשוי להיות מוגש מטעם המחלקה לחקירת שוטרים (שבניגוד לשמה, היא אינה מחלקה כי אם אגף שלם ונפרד) או לעיתים על-ידי מדור המשמעת שבמשטרה. גופים אלו לוקחים את תפקידם במלוא הרצינות, ובצדק וכאשר אזרח מגיש תלונה על תפקודו של השוטר- נפתחת חקירה. אזרחים רבים מודעים לכך ולעיתים עושים שימוש שלילי בכלי החיובי של חקירות השוטרים.
 

כיצד ייצוג שוטרים בעבירות פליליות יכול לסייע לשוטרים?

 
ישנם נהלים שוינם ככל שמדובר בחקירות פליליות נגד שוטרים. למשל, ישנה חובה לאפשר לטושר לעיין בתיק האישי שלו ולצם אותו וכן, כל נוהל משטרתי אחרת. שוטרים מסוימים לא מודעים לזכויות אלו וכתוצאה, ההגנה האפשרית שלהם במהלך ההליך נגדם נפגעת- לכן, היכרות עם הנהלים חשובה מאוד במסגרת ייצוד שוטרים בעבירה פלילית.
 
בנוסף, כאשר ישנו חשד בדבר מעורבותו של שוטר בעבירה נראה כי לעיתים הגופים האחראים על חקירתו וניהול התיק בעניינו מחמירים עימו מעט יותר מאשר היו נוהגים "באזרח רגיל".
 

מדוע?

 
היות ומדור המשמעת והמחלקת לחקירת שוטרים הינם גופים המשתייכים למשטרה במישרין או בעקיפין ישנו חשש כי הם "יקלו" עם חבריהם השוטרים ולכן, כדי להימנע מחששות או האשמות בסגנון הם נוטים להחמיר עם השוטרים. זוהי סיבה נוספת לחשיבות הייצוג של השוטרים בעבירות פליליות. 
 
גם אם בסופו של הליך, לא יוגש כתב אישום נגד השוטר או שהשוטר יצא זכאי, הפגיעה במוניטין שלו ובשמו הטוב כמעט ואינה הפיכה. לכן, ישנה חשיבות לייצוג השוטר בפלילים לא רק בשלב המשפט כי אם מראשיתו של ההליך.
 

אז מה בעצם קורה?

 
הדין הפלילי הוא אחד לאזרחים, לשופטים, חברי הכנסת, השרים והשוטרים. אולם, יישמו לעיתים פוגע במי שאינם "רק אזרחים". לעיתים שאיפת הרשויות להראות כי איש אינו מעל החוק פוגעת דווקא בשומריו של החוק. לכן, כשם שחשוב שכל אזרח יהיה מיוצג בהליך הפלילי ויידע את זכויותיו כך ישנה חשיבות לייצוג שוטרים בפליליים- הם אינם מעל החוק אך חשוב שלא ישארו "מתחתיו" בסופו של הליך.
 

נכתב על-ידי: מערכת האתר

שאלות על המאמר? מוזמנים לשאול בפורום פלילי

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

ליצירת קשר עם עו"ד פלילי

עורכי דין מובילים - משפט פלילי

עו"ד יאיר מושיוב

"בכל תיק שבטיפולי בתחום המשפט הפלילי והתעבורה, אני עושה כל שביכולתי לייצג את לקוחותיי נאמנה. אני רואה בייצוג, עוד בשלב המקדמי בתיק, כגון בחקירה משטרתית, חשיבות רבה העשויה לצמצם נזקים"

עו"ד ערן צלניקר

"את המשרד הקמתי במטרה לסייע לאזרח הקטן מול רשויות החוק בהליכים פליליים"

עו"ד מעיין חיימוביץ

"אני מאמינה בתפיסה משפטית אחרת, תפיסה שבה ניתן ליישב מחלוקות בדרכי נועם וגישור, גם במקרים קשים כגון עבריינות נוער..."

סיניה חריזי מוזס
עו"ד סיניה חריזי מוזס

עורך דין פלילי סיניה חריזי מוזס בעלת ותק ונסיון של כ18 שנים. מובילה בתחום המשפט הפלילי. ייצוג בכל הערכאות , חשיבה משפטית יצירתית, תוצאות מוכחות.

עוד עו"ד מובילים בתחום פלילי