סגור

מצא עורך דין :

קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

טביעת אצבע

על טביעות אצבע והשפעתן בהליכים פליליים. עו"ד ערן צלניקר, העוסק בתחום זה מזה שנים רבות, מתייחס לסוגיות המתעוררת בנושא זה.

טביעת אצבע
02/11/2012 | 17:38 | מאת: עו"ד ערן צלניקר |

מדי יום אנחנו באים במגע עם אינספור חפצים או מקומות. מגע ידינו עשוי להשאיר, בחלק גדול מן המקרים, הטבעה של אחת או יותר מאצבעות היד. מבט מקרוב על חלקה הפנימי של כף היד חושף אותנו לעולם שלם של קווי מתאר אשר ייחודיים רק לנו. כבר עשרות בשנים ידוע כי לכל אדם ביקום טביעת אצבע המיוחדת אך ורק לו. אין שני אנשים עם אותם קווי מתאר ואותה טביעת אצבע. גם אם קיים הדבר הרי שהוא טרם נתגלה.

 

בהינתן הקביעה המדעית הנ"ל ניסח המשפט הפלילי כלל לפיו ניתן להרשיע אדם במעשה פלילי על סמך גלוי טביעת אצבע שלו בזירת העבירה או בחפץ אשר עשוי להיות קשור לביצועה. לכלל זה קיימים מטבע הדברים חריגים ופסיקת בתי המשפט בנושא מקיפה, רחבה וכוללת כללים ברורים ביחס להרשעה על סמך טביעת אצבע.

טביעות אצבע במקרי רצח

ההגיון הבריא אינו יכול לתפוס את מה שמשתמע מן הכלל הנ"ל. במה דברים אמורים? נניח שהתרחש רצח בדירת מגורים בטבורה של עיר גדולה. המשטרה מוזעקת למקום. אין בזירה חשוד, שכנים שמעו צעקות בוקעות מן הדירה, חשוד נראה נמלט מן המקום ואולם אין עד ראייה אשר יכול לזהותו. לכאורה, עסקינן בתיק עם מבוי סתום ואין כל ראייה אשר תצביע על מבצע הרצח.

אלא שכאן נכנסות לתמונה הראיות המדעיות ( הפורנזיות ). איש הזיהוי הפלילי סורק את הדירה ומגלה כי על גבי שולחן בכניסה לדירה מוטבעות טביעות אצבע. השוואה פשוטה בין מה שנתגלה על השולחן לבין מאגר טביעות האצבע של המשטרה מגלה התאמה לחשוד קונקרטי וסביר להניח כי התיק "פוצח".

טביעת אצבע והדין הפלילי

הדין הפלילי אימץ את טביעת האצבע כראייה העומדת בפני עצמה ודי בה, בדרך כלל, כדי להרשיע אדם בביצוע עבירה. מדוע? טביעת אצבע אשר נמצאה בזירה מעידה על 2 דברים עיקריים : האחד, היא הושארה במקום ביצוע המעשה, השני, היא הושארה בשעת ביצוע המעשה. זו נקודת המוצא וזהו כוחה של טביעת האצבע. היא ממקמת אדם במקום כלשהו מבלי שיהיה לו קשר טבעי למקום.

בשלב הבא, מעמתים את החשוד עם העובדה הפשוטה שטביעת האצבע שלו נמצאה בזירה ומבקשים ממנו לתת הסבר. ברוב המקרים החשוד מרחיק את עצמו מן הזירה וטוען "מעולם לא הייתי במקום הזה" – טענה אשר עומדת בניגוד גמור להמצאות טביעת האצבע שלו אשר יש בה כדי להוכיח כי הוא אכן היה במקום. במקרה שכזה ההסבר של החשוד נדחה והוא יורשע.

מה אומר החוק?

הכלל המנוסח בפסיקת בתי המשפט הנו אם כן : טביעת אצבע אשר נמצאה בזירת העבירה תוביל ברוב המקרים להרשעתו של חשוד אלא אם יש בידיו הסבר סביר.

מהו הסבר סביר?

נמשיך את הדוגמא הנ"ל : טביעת האצבע נבדקה ונמצאה כשייכת לאיש מיזוג האוויר אשר ביקר בדירה מספר חודשים קודם לרצח. במקרה שכזה התיק ימשיך להיחקר, האליבי שלו ייבדק, יחפשו מניע וכך גם ממצאים פורנזיים נוספים בזירה על מנת לבדוק האם קיימות ראיות נוספות אשר יכולות לקשר בינו לבין הקורבן. בהנחה שלא ימצאו דבר נוסף איש המיזוג ישוחרר והתיק כנגדו ייסגר.

 

מהי טביעת אצבע מהימנה שאפשר לסמוך עליה?

הפסיקה קבעה כי על טביעת האצבע שהושארה בזירה להתאים לפחות ב-12 נקודות שונות לטביעת האצבע של החשוד. מהי "נקודה"? עין בלתי מזויינת לא תבחין בכך אולם בעזרת זכוכית מגדלת ניתן להבחין במעין נקודות מפגש של קווי המתאר המוטבעים בכף ידו של כל אחד מאיתנו. יש לזהות התאמה ב-12 נקודות מפגש לפחות בכדי שניתן להכריז על התאמה ברמה הנדרשת להרשעה במשפט פלילי.

 

 בדוגמא הנ"ל הוזכר קיומו של מאגר ארצי. מאגר זה, הידוע בשם EFIS

 

נמצא במטה הארצי בירושלים ומרכז את כל טביעות האצבע שהוזנו אליו לאורך כל השנים. 

 

שאלות על המאמר? מוזמנים לשאול בפורום פלילי

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

אודות כותב המאמר

עו"ד ערן צלניקר

"את המשרד הקמתי במטרה לסייע לאזרח הקטן מול רשויות החוק בהליכים פליליים"

הצג טלפון

ליצירת קשר עם עו"ד ערן צלניקר

עורכי דין מובילים - משפט פלילי

עו"ד מעיין חיימוביץ

"אני מאמינה בתפיסה משפטית אחרת, תפיסה שבה ניתן ליישב מחלוקות בדרכי נועם וגישור, גם במקרים קשים כגון עבריינות נוער..."

עו"ד עמית בר-טוב

"ניסיון כביר בייצוג מול מוסדות רשת המיסים והחקירה, בכל הערכאות השיפוטיות, בין השאר בעבירות צווארון לבן, מס וכלכליות ..."

עו"ד יאיר מושיוב

"בכל תיק שבטיפולי בתחום המשפט הפלילי והתעבורה, אני עושה כל שביכולתי לייצג את לקוחותיי נאמנה. אני רואה בייצוג, עוד בשלב המקדמי בתיק, כגון בחקירה משטרתית, חשיבות רבה העשויה לצמצם נזקים"

עו"ד ערן בן עמי

"תחום דיני התעבורה בדמי ובנפשי. אני משתדל להעניק טיפול אישי, מעמיק ומקצועי לכל לקוח ולקוח. הדבר ניכר בפריצות הדרך להן גרמתי בסוגיות מרכזיות בתחום ..."

סיניה חריזי מוזס
עו"ד סיניה חריזי מוזס

עורך דין פלילי סיניה חריזי מוזס בעלת ותק ונסיון של כ18 שנים. מובילה בתחום המשפט הפלילי. ייצוג בכל הערכאות , חשיבה משפטית יצירתית, תוצאות מוכחות.

עוד עו"ד מובילים בתחום פלילי