סגור

מצא עורך דין :

קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

מינוי כונס נכסים בהוצאה לפועל- מי זה? מה זה? ומתי?

מיהו כונס נכסים? ולמי הוא חייב דין וחשבון. כיצד ההוצאה לפועל ממנה את כונס הנכסים?

מינוי כונס נכסים בהוצאה לפועל- מי זה? מה זה? ומתי?
30/10/2013 | 21:04 | מאת: מערכת אתר iLaw |

אז מי אתה אדוני "כונס הנכסים"?

אדם או גוף (למשל, חברה או משרד שעוסק בתחום) שממונה על-ידי ראש ההוצאה לפועל או בית-המשפט במטרה לתפוס נכס השייך לפלוני. 
למה שמישהו ימנה לי כונס נכסים? כאשר אני חייבת לאדם אחר וקיים חשש שאנסה להבריח את נכסיי או להעלימם על-מנת שלא לשלם את חובי או להתחמק מתשלום החוב. כונס הנכסים יכול גם למכור את הנכס במטרה לממן את תשלום החוב שלי לאדם אחר (למשל, מימוש משכנתא או עיקולים על נכסים).
 
 

האם כל אחד יכול "להשתלט" על נכסיי ולמכור אותם בעצם?

לא! כאמור, המינוי יעשה על-ידי בית המשפט או ראש ההוצאה לפועל. במקרה של כינוס נכסים, האדם (או גוף) יקבל מינוי מראש ההוצאה לפועל, בכתב, בו מוגדר תפקידו ומטרתו המדויקת.
 

למי הוא נותן דין וחשבון?

 
כונס הנכסים חב בחובת אמון, נאמנות וזהירות כלפי החייב והזוכה. הוא לא יכול לפעול בשרירותיות וברשלנות היות והוא ממונה על-ידי ההוצאה לפועל (והיא כאמור, זרועו הארוכה של בית-המשפט ומהווה רשות בישראל). לכן, ניתן לומר שכונס הנכסים הוא "שלוח" (זרוע) של ההוצאה לפועל. במידה ונדרשת מכירתו של נכס על-מנת לשלם את חובו של החייב, המכירה תעשה רק באישורו של ראש ההוצאה לפועל.
 
 

האם תמיד ימונה כונס נכסים?

 
לא. במקרה בו הזוכה (באמצעות עורך-דינו, לרוב) פונה לראש ההוצאה לפועל בבקשה למנות כונס נכסים לחייב, וראש ההוצאה לפועל לאחר בחינת הבקשה (שצריכה להיות מנומקת היטב) יכול לאשר את המינוי. יש להדגיש כי כונס הנכסים הוא עבור נכס או נכסים ספציפיים מנכסי החייב.
 

האם התפקיד זהה לכל סוג של נכס?

 
לא ממש. אם מדובר במקרקעין (דירה, למשל) תפקידו של כונס הנכסים בהליך זה של ההוצאה לפועל יהיה לתפוס את הנכס, ולפנות אותו (במידה ונדרש).אם מדובר ברכב, יהיה על כונס הנכסים בהליך זה בהוצאה לפועל, ראשית לאתר את הרכב ומיקומו הפיסי, לאחר מכן "לתפוס אותו" ולאחסנו במקום (מחסן או מגרש גרירה של ההוצאה לפועל, בדרך כלל) עד אשר יוחלט בהליך נפרד של ההוצאה לפועל, מה יעלה בגורלו של הרכב (מכירתו, למשל).
 
ואם הוחלט במסגרת ההליכים בהוצאה לפועל כי הנכס יימכר על-ידי כונס הנכסים, איך אני יכול לקנות? הנכסים יפורסמו בעיתונים ובאינטרנט (פרטי הנכס, מתי ואיך ניתן לראותו וכד') וייפתח מכרז ("הזמנה להציע הצעות"). במסגרת המכרז אוכל להציע סכום עבור הנכס ולהתמודד על רכישתו.  בסוף מתנהל הליך הדומה למכירה פומבית ומוחלט לידי מי ובאיזה סכום יועבר הנכס
 

נכתב על-ידי: מערכת האתר

שאלות על המאמר? מוזמנים לשאול בפורום הוצאה לפועל

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב