סגור

מצא עורך דין :

קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

"תמשיכו להיות רגועים" עקרונות משפטיים בקניית דירה

הליך רכישת דירה הינו לרוב לא קצר ואף מורכב. קראו מאמר מערכת המסביר מהו "זכרון דברים" וחשיבות בדרך לחתימת חוזה רכישה

"תמשיכו להיות רגועים" עקרונות משפטיים בקניית דירה
01/09/2013 | 12:03 | מאת: מערכת אתר iLaw |

במאמר אחר באתר התחלנו לעמוד על העקרונות המשפטיים הכלליים הנוגעים לקניית הדירה. במאמר זה נמשיך וננסה להבין מהם הדברים שכל אדם, גם אם אינו עורך דין מקרקעין מומחה, צריך להבין בעודו עומד בפני קניית דירתו.

 

במאמר הקודם דיברנו על חשיבות עריכת חוזה בכתב וכן על חשיבות גמירות הדעת והמסוימות כיסוד בסיסיים בכל חוזה. וכעת, יטען הטוען- ובצדק- כי הליך קניית הדירה הוא לרוב הליך ארוך ומורכב.

רומא לא נסנתה ביום וכך גם לא נבנתה ולא נקנתה הדירה שלנו. ואכן כך. קניית הדירה היא קודם כל השקעה מאסיבית של זמן- מגיעים לראות, אוהבים לא אוהבים, מחליטים לקחת אבל רוצים לשנות קצת, מסכימים בעקרון על מחיר אבל רוצים להוריד קצת, מסכימים בעיקרון על תאריך אבל רוצים לדחות קצת.

כולנו מכירים את זה. אז מה עושים עם אותן "הסכמות ביניים" קריטיות? הרי אלו לא בהכרח חלק מהחוזה הסופי אלא סוג של הסכמות שמגיעים אליהן במהלך תהליך קניית הדירה והמשא ומתן על קניית הדירה.

 

ויותר חשוב מכך- ברגע שמצאנו את הדירה והסכמו כי אנחנו קונים- מי מבטיח לנו שהדירה "לא תברח" לנו למי שיציע שני שקלים יותר כעבור חצי שעה? האם כבר בשלב זה עושים חוזה?

 

ובכן, בשלב זה, יהיו עורכי דין אשר ייעצו לערוך "זכרון דברים". מהו? לכאורה (ובהמשך תבינו מדוע השימוש במילה "לכאורה") מדובר בדף נייר ועליו מנובחות ההסכמות "הבסיסיות" למשל: קוראים לנו דנה ודני ואנחנו מעוניינים לקנות את הדירה ברחוב ישראל 3 קומה 4 מרני ורינה תמורה מיליון ש"ח.

רני ורינה מתחייבים למכור לנו..." וכו' אפשר אפילו לא לחתום, רק ללחוץ יד- סמלי.  לכאורה, אין פה שום דבר מחייב, עוד לא חתמנו על חוזה. אם מחר דני ודינה יראו דירה "שווה יותר"- לכאורה אין מניעה כי הם יקנו את הדירה האחרת. הם הרי לא כרתו חוזה. בדומה, רני ורינה יכולים להחליט כי הם ימכרו את הדירה לרון ורונה שיכנסו 3 שעות אחרי דני ודינה- הם הרי לא חתמו על חוזה, זה רק זכרון דברים.

 

אבל, כל זה, כאמור- לכאורה! זכרון דברים הוא חוזה מחייב משפטית על כל האמור בו לכל דבר ועניין. אין (וזכרו זאת היטב- אין!) "היררכיה חוזית" לפיה יש חוזה ומתחת יש "בייבי חוזה" שהוא לא באמת חוזה מחייב בשם- "זכרון דברים".
 

אכן, לרוב מקובל כי אנשים בעודם מעוניינים בקניינת דירה או שכירת דירה עורכים זכרון דברים ובו ההסכמות הבסיסיות ולאחר מכן מגיע החוזה המשתרע על-פני עשרות ואף מאוד עמודים, כשהחתימה על החוזה היא-היא הרגע הקסום בו נעשה חוזה. אולם, לעיתים, בדרך, בין זכרון הדברים קורה משהו. למשל, בדוגמא שלנו, הדירה נמכרה לרון ורונה; ומה יהא על דני ודינה שהיו בטוחים שבזאת הסתיימו הרפקאות קניית הדירה שלהם?
 

יש להם שתי אפשרויות: להמשיך בהרפתקאות קניית הדירה ולהבין ש "לפעמים ככה זה בחיים ואין על מי לסמוך.. לא היה לנו חוזה, בעיה שלנו" או אפשרות שנייה: להבין שזכרון דברים הוא חוזה לכל דבר ועניין ולדרוש את קיומו או פיצויים על אי קיומו ולפנות לבית המשפט (ולעיתים עלות המאבק המשפטי גבוהה מכל מה שחשבו להוציא על קניית דירה).
 

לא נוכל להמליץ לכם באיזה אפשרות מבין האפשרויות הללו לבחור אבל, חשוב שנפנה את תשומת ליבכם לכך שזכרון דברים הוא חשוב היות והוא מהווה "בטוחה" או לפחות עדות לרציניות למכירת הדירה או קנייתה של הדירה ומאידך, במידה ולא תעמדו במוסכם- זה עשוי להסתיים רע ולא אחת בתי המשפט מתמודדים עם מאבקים משפטיים הנוגעים למעמדו של זכרון דברים כחוזה וב-99% מהמקרים זה נוגע לשאלת קניית דירה.
 

זכרו: אתם אולי חושבים שזאת רק חתיכת נייר וזה בעצם כלום עד שחותמים על חוזה אבל, מי שיושב מולכם אולי בונה את כל התוכניות העתידיות שלו סביב אותה "חתיכת נייר" בשם זכרון דברים ומבחינתו הוא הרגע חתם על חוזה.
 

תחשבו על זה...
במאמרים הבאים בסדרה נמשיך לעמוד על עקרונות משפטיים חשובים נוספים הנוגעים לקניית דירה.

נכתב על-ידי: מערכת האתר

שאלות על המאמר? מוזמנים לשאול בפורום דיני מקרקעין

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

ליצירת קשר עם עו"ד דיני מקרקעין

עורכי דין מובילים - דיני מקרקעין

עו"ד יעקב גורנשטיין

"הידע, המקצועיות והניסיון העשיר של משרדנו בתחום המשפט האזרחי-מסחרי, מבדל אותנו על פני האחרים והופך אותנו לשילוב מנצח ..."

סיניה חריזי מוזס
עו"ד סיניה חריזי מוזס

עורך דין פלילי סיניה חריזי מוזס בעלת ותק ונסיון של כ18 שנים. מובילה בתחום המשפט הפלילי. ייצוג בכל הערכאות , חשיבה משפטית יצירתית, תוצאות מוכחות.

עו"ד אסף אבישר

"רוח ירושלמית, צעירה דינמית ואנרגטית עוטפת את לקוחות משרדי, אשר זוכים לייצוג מקצועי ומקיף..."

עו"ד דן חי

"מהמנוסים בתחומי, אשמח לספק לכם שירות מקצועי בכל סוגיות דיני המקרקעין, הגנת הפרטיות ולשון הרע ...."

עו"ד אבישי אוסטרייכר
עו"ד אבישי אוסטרייכר

"One Stop Shop בתחום המשפט האזרחי מסחרי והמקרקעין. משרדי מעניק שירותים משפטיים מגוונים בתחום זה...."

עו"ד אמיר שטיינהרץ
עו"ד אמיר שטיינהרץ

" כמשרד מוביל אנו מציעים ללקוחותינו שילוב מנצח בין ידע משפטי נרחב לראייה מרחבית ועסקית ..."

אלון כהן
עו"ד אלון כהן

שותף מייסד במשרד גרופל-כהן, עורכי דין, משרד בוטיק בעל ניסיון רב בדיני מקרקעין, משפט מסחרי, צוואות וירושות וליטיגציה אזרחית ומסחרית.

יגאל איליאיץ
עו"ד יגאל איליאיץ

משרד עורכי דין בנתניה העוסק בתחום הנדל"ן והמקרקעין, חוזים, חברות, צוואות, ירושות, וגביית חובות בהוצאה לפועל.

אורית בן ברוך
עו"ד אורית בן ברוך

הניסיון שלי יחסוך לכם מס

עו"ד משה פרץ
עו"ד משה פרץ

"ליווי לכל אורך ההליך המשפטי אל מול הגורמים הרלוונטיים תוך דגש על מתן יחס אישי ומקצועי..."

אירית דרדיק פלם
עו"ד אירית דרדיק פלם

מייסדת ושותפה בחברת עו"ד דרדיק פלם מימן ומתמחה בתחום המקרקעין, על ענפיו. בעלת ניסיון רב בכל הנוגע לבתים משתפים, לרבות בייצוג בתביעות שעניינן נציגות בית משותף, בעלות, שימוש וכו' ומשמשת כמייצגת מטעם האגודה לתרבות הדיור.

עו"ד יותם רון

"עו"ד ושותף במשרד מוביל המחזיק בהתמחות וידע רב ערך בתחום המקרקעין והנדל"ן...."

עוד עו"ד מובילים בתחום דיני מקרקעין