סגור

מצא עורך דין :

קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

עורך דין בתהליך פינוי בינוי וחשיבות ייצוג

למה אתם צריכים עורך דין בתהליך פינוי בינוי, ואיך זה קשור לחוק המארגנים? עו"ד תום חיימוב מתייחס לסוגיה החשובה.

עורך דין בתהליך פינוי בינוי וחשיבות ייצוג
20/06/2023 | 17:09 | מאת: עו"ד תום חיימוב |

קרקעות במדינת ישראל הפכו למצרך נדיר, עובדה שגרמה לכולנו להרגיש איך מחירי הדיור הופכים להיות לא הגיוניים משנה לשנה. כפתרון המדינה מנסה לספק לנו תוכניות שונות על מנת להקל על הבעיה, אחת מהן היא תוכנית מתאר ארצית מספר 38 או בשמה המוכר יותר תמ״א 38. כן, אותה תמ״א שגורמת לנו להסתכל באותיות הקטנות של כל פוסט המפרסם דירה חדשה. אבל זו גם אותה התמ״א שנותנת לבעלי הדירות אפשרות להשביח את הנכס שלהם בעבור זכויות בנייה.

אך סופה של התמ״א קרוב והוחלט לסיים את התוכנית מתוך ראייה שהיא לא משיגה את מטרותיה הראשונות שהיו חיזוק מבנה בפריפריה ופיתוח התחדשות עירונית. את המקום שלה תופסים כבר עכשיו פרויקטים רחבי היקף שנותנים מענה טוב יותר, בעיקר לעומת התמ״א שהתייחסה כל פעם לפרויקט בבניינים בודדים מה שהכביד מאוד על תשתיות העיר (ועל רווחת התושבים).

אחת הבעיות המרכזיות היא הקושי לאגד את כל אותם בעלי הדירות תחת מטריה אחת כדי לאפשר את התקיימות הפרויקט. הם צריכים לקבל החלטות משותפות כמו זהות היזם וזהות עורך הדין שילווה אותם. ובישראל, כמו בישראל, לא חסרים אנשים שרואים את הפרצה בגדר וממהרים ״לסייע״ לאגד את אותם בעלי דירות בתמורה לרווח. לא חסרים מקרים של מתווכים שלקחו על עצמם את אותו ארגון דיירים, ופזרו הבטחות ללא כיסוי והחתימו את הדיירים על הסכמי בלעדיות למיניהם. בקיצור, כאשר שוק הוא פרוץ הוא מיד הופך לקרקע פורייה לקומבינות וניצול.

בדיוק בגלל זה, המדינה חוקקה את חוק המארגנים (או חוק ״המאכערים״, על שם כל אותם מתווכים) שמגדיר ומגביל את הרווח של המארגן ואת הפעולות שעליו לבצע במסגרת העבודה שלו. החוק משפיע למעשה על כל הצדדים – גם על הדיירים, גם על המארגנים וגם על היזמים. מבחינת הדיירים, המטרה העיקרית של החוק היא להגדיר לוח זמנים לאותו הסכם, כך שבעלי הדירות לא ימצאו עצמם כבולים לאותו יזם או מארגן לשנים רבות מדי. עוד הוא דואג להשליט סדר בתחום, וכמובן לשמור על הדיירים מפני נוכלים בכך שהוא מטיל על המארגנים חובות של שקיפות והגינות מולם. בנוסף למגבלות על המארגן, גם היזם מושפע מהחוק וגם הוא כפוף לסעיפים השונים.

ייעוץ עם עורכי דין לפינוי בינוי

למרות חוק המארגנים שחוקק כבר בשנת 2017, במציאות שלנו עדיין נעשים ניסיונות להחתים דיירים שלא כחוק, תוך הבטחות שווא ושקרים. מכאן, שאסור להוריד את היד מהדופק ולסמוך רק על החוק שיגן עליכם. כאשר אתם לקראת תהליך של פינוי בינוי, אתם צריכים מארגן עם הידע והניסיון הנכון. זו הסיבה שאתם צריכים עורך דין שיתפקד כמארגן עבורכם, שיבחן ויבחר יחד איתכם את היזם, את חברת הבנייה, האדריכלים, וכמובן את עורך הדין שילווה אתכם. החוק קובע שכל אדם שרוצה להחתים במסגרת פינוי בינוי מחויב ״בתרגום״ של עורך דין לשפה פשוטה יותר שהדיירים יבינו (כדי למנוע החתמה על הסכמים לא מובנים), וכמובן חתימה של עו״ד.

זה הזמן לציין שעל פי החלטת וועדת האתיקה, אסור למארגן דיירים לכהן גם כעורך דין שלהם, אך אתם יכולים להיות בטוחים שיש לי את כל היכולות גם לשמור עליכם כמארגן, ולדאוג לכם לעורך דין הנכון לצורך ליווי הפרויקט וכמובן לבחון את החוזה כחוות דעת נוספת.

שאלות על המאמר? מוזמנים לשאול בפורום פינוי בינוי

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

אודות כותב המאמר

תום חיימוב
עו"ד תום חיימוב

"משרד מ.חיימוב מתמחים בתחום המקרקעין הכולל עסקאות מכר ורכישה, מיסוי מקרקעין, היטלי השבחה, תמא 38 ועוד..."

הצג טלפון

ליצירת קשר עם עו"ד תום חיימוב

עורכי דין מובילים - דיני מקרקעין

הדס מושקוביץ
עו"ד הדס מושקוביץ

בעלת משרד עורכי דין במחוז המרכז, בעלת ידע וניסיון עתיר בתחום דיני הנזיקין והביטוח, לרבות נזקי נזילות, שריפה, תאונות עבודה ותאונות דרכים

משה גולני
עו"ד מהנדס משה גולני

"בעלים של משרד בוטיק, המתמחה בליקויי בניה, בייצוג וליווי בפרויקטים הנדסיים בתחום התשתיות..."

עו"ד משה פרץ
עו"ד משה פרץ

"ליווי לכל אורך ההליך המשפטי אל מול הגורמים הרלוונטיים תוך דגש על מתן יחס אישי ומקצועי..."

אלון כהן
עו"ד אלון כהן

שותף מייסד במשרד גרופל-כהן, עורכי דין, משרד בוטיק בעל ניסיון רב בדיני מקרקעין, משפט מסחרי, צוואות וירושות וליטיגציה אזרחית ומסחרית.

דרור הראל
עו"ד דרור הראל

מתמחה במשפט אזרחי ומסחרי, חוזים, תביעות כספיות, עסקים וחברות, ייעוץ משפטי ליזמים וסטארטאפים, דיני אינטרנט, צוואות וירושות.

אורית בן ברוך
עו"ד אורית בן ברוך

"הניסיון המקצועי שלי יחסוך לכם מס.."

עוד עו"ד מובילים בתחום דיני מקרקעין