סגור

מצא עורך דין :

קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

מחירי הדירות החדשות עומדים לרדת, האמנם?

כיצד הצעת החוק של ח"כ מאיר שטרית (פ/1068/19), שהונחה על שולחן הכנסת ביום א' האחרון (9.6.13) ועברה בקריאה טרומית עלולה לפגוע בנו כרוכשי דירה חדשה מקבלן, באם תאושר.

מחירי הדירות החדשות עומדים לרדת, האמנם?
13/06/2013 | 23:47 | מאת: עו"ד יוסף מאור |
ביום א' האחרון (9.6.13) הונחה על שולחן הכנסת הצעת חוק של ח"כ מאיר שטרית להגבלת שכר הטרחה של עורכי דין בעסקאות מכר דירה מקבלן לכדי חצי אחוז (0.5%) ממחיר הדירה לכל היותר, ובלבד שהסכום לא יעלה על 5,000 ₪ בלבד. ההצעה עברה בקריאה טרומית בכנסת.
 
נשמע משמח, נכון? אם חלק זה ירד מהמחיר הרי מחיר הדירה ירד בהתאם?
 
אנסה להסביר פה בקצרה מדוע, על אף הבטחות הכנסת, במידה ויאושר המהלך הזה, לא יהא שיפור למחירי הדיור ומעבר לכך, אולי אף יוביל לעלייה במחירי הדירות החדשות מקבלן.
 
אפתח את דבריי בציון הפן המעשי שישתנה במידה ותאושר הצעת החוק הנ"ל, פן חשוב מאד לגבי העסקה החשובה בחיינו ואולי אף חשוב יותר מהפן הכלכלי בעסקת רכישה זאת.
 
פרט לכך, שבהצעת החוק הנ"ל יש התערבות בוטה וחמורה של הרשות המחוקקת בעקרון חופש ההתקשרות ועקרון חופש העיסוק שהם בבסיסה של הדמוקרטיה שלנו, היא עלולה להוביל עורכי-דין רבים ומנוסים להפסיק מלייצג קבלנים. עניין זה צריך לענייו אותנו בגלל שאי-תגמולו הראוי של עורך-דין מצד הפרויקט עלול להוביל לבעיות שונות בהתנהלות המשפטית העסקית של הפרויקט שתשפיע גם עלינו באופן ישיר, כרוכשי דירה עתידיים.
 
מכאן אגש לפן הכלכלי –
 
מירב הסיכויים כי במידה שמהלך כזה יאושר על-ידי הכנסת הוא יוביל לעלייה במחירי הדירות החדשות מקבלן, ולא להפחתתם, כמובטח בחלק ההסבר להצעת החוק הנ"ל. אסביר את דבריי – במידה והצעת החוק תאושר, קבלנים לא יוכלו לפרק את רכיב שכר-טרחתו של עורך-הדין מטעמם מהעלות הכוללת של הדירה הנרכשת ועדיין לשלם לו כראוי ומחיר שכר-טרחה הזה, באופן מתבקש, יגולם על-ידי קבלנים במחיר הדירה עצמה, שייכלל בחישוב הכלכלי כהעסקתו של כל עובד אחר/קבלן משנה כלשהו במסגרת פרויקט המגורים ויכלול בתוכו, כמובן, את כל תשלומי המיסים הגבוהים הרלוונטיים להעסקה כנ"ל – כל זאת ללא ידיעתנו, כרוכשי הדירה, בגובה משכורתו של כל עובד ועובד במסגרת הפרויקט. זאת ועוד, לשם העסקת עורכי-דינם ואי היכולת לפרק עלות זאת מהמוצר הסופי (הדירה) לקבלנים לא תהיה ברירה אלא להעלות את מחירי הדירות כלפי מעלה.
 
עלייה נוספת וגבוהה, העלולה להיגרם לנו כרוכשי דירה בפרויקט, נעוצה בהשפעה של עליית מחירי הדירות הנרכשות, כאמור, על רכיב מיסוי המקרקעין של הרכישה הנ"ל. במידה וההצעה זאת תאושר, יש סיכוי יותר מסביר כי דירות רבות יעברו את מדרגת מס הרכישה בה הן נמצאות כיום, החל מדירות שיעברו את הרף המתאים לפטור ממס רכישה ונצטרך לשלם עליהם מס גבוה זה וכלה בדירות אשר יעברו ממדרגת המס השנייה לשלישית כך שעלות תשלום המס תהיה גבוהה יותר. בירור קצר על גובה עלות מס הרכישה המשולם למדינה, ללא שום קשר לקבלן או לעורך-הדין, מוביל למסקנה כי עלותו גבוהה בהרבה מעלות של עורך-דין.
 
תחשבו רגע על המהלך הזה של הכנסת ותבינו כי כל אשר מנסים לעשות פה הוא השרשת הסטיגמה של עורך-הדין כטיפוס הרע ותאב הבצע ולהשתמש בחוליה חלשה זאת כדי להביא לנו מידע מעוות שבו נרמז כי עורכי-הדין אשמים גם במחירי הדיור הגבוהים – כל זאת תוך מתן הבטחות סרק כי מהלך כזה ישפר את מחירי הדיור.
 
ידוע כבר לכל, כי הגירעון של מדינת ישראל גדול ואישור מהלך כזה עלול, באופן עקיף, להוביל להפחתתו. אולם, לאור המוסבר לעיל, אישור הצעה זאת עבורנו, רוכשי הדירות החדשות, היא עוד הבטחת סרק לשיפור במחירי הדיור שאין בה ממש.

שאלות על המאמר? מוזמנים לשאול בפורום נדלן

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

אודות כותב המאמר

עו"ד יוסף מאור

"למשרדי ייחודיות בהענקת טיפול משפטי ומקצועי בתחום הנדל"ן הרחב ותחום דיני התכנון והבנייה..."

הצג טלפון

ליצירת קשר עם עו"ד יוסף מאור

עורכי דין מובילים - דיני מקרקעין

עו"ד אסף אבישר

"רוח ירושלמית, צעירה דינמית ואנרגטית עוטפת את לקוחות משרדי, אשר זוכים לייצוג מקצועי ומקיף..."

עו"ד יותם רון

"עו"ד ושותף במשרד מוביל המחזיק בהתמחות וידע רב ערך בתחום המקרקעין והנדל"ן...."

אורית בן ברוך
עו"ד אורית בן ברוך

הניסיון שלי יחסוך לכם מס

אירית דרדיק פלם
עו"ד אירית דרדיק פלם

מייסדת ושותפה בחברת עו"ד דרדיק פלם מימן ומתמחה בתחום המקרקעין, על ענפיו. בעלת ניסיון רב בכל הנוגע לבתים משתפים, לרבות בייצוג בתביעות שעניינן נציגות בית משותף, בעלות, שימוש וכו' ומשמשת כמייצגת מטעם האגודה לתרבות הדיור.

עו"ד אבישי אוסטרייכר
עו"ד אבישי אוסטרייכר

"One Stop Shop בתחום המשפט האזרחי מסחרי והמקרקעין. משרדי מעניק שירותים משפטיים מגוונים בתחום זה...."

עו"ד אמיר שטיינהרץ
עו"ד אמיר שטיינהרץ

" כמשרד מוביל אנו מציעים ללקוחותינו שילוב מנצח בין ידע משפטי נרחב לראייה מרחבית ועסקית ..."

יגאל איליאיץ
עו"ד יגאל איליאיץ

משרד עורכי דין בנתניה העוסק בתחום הנדל"ן והמקרקעין, חוזים, חברות, צוואות, ירושות, וגביית חובות בהוצאה לפועל.

עו"ד חיים איציקובסקי

"משרדי מעניק שירותים משפטיים נוספים בכל הקשור לתביעות קטנות, ועריכת כתבי תביעה והגנה והכנה לפני דיון בבית המשפט..."

עו"ד יעקב גורנשטיין

"הידע, המקצועיות והניסיון העשיר של משרדנו בתחום המשפט האזרחי-מסחרי, מבדל אותנו על פני האחרים והופך אותנו לשילוב מנצח ..."

עו"ד משה פרץ
עו"ד משה פרץ

"ליווי לכל אורך ההליך המשפטי אל מול הגורמים הרלוונטיים תוך דגש על מתן יחס אישי ומקצועי..."

סיניה חריזי מוזס
עו"ד סיניה חריזי מוזס

עורך דין פלילי סיניה חריזי מוזס בעלת ותק ונסיון של כ18 שנים. מובילה בתחום המשפט הפלילי. ייצוג בכל הערכאות , חשיבה משפטית יצירתית, תוצאות מוכחות.

אלון כהן
עו"ד אלון כהן

שותף מייסד במשרד גרופל-כהן, עורכי דין, משרד בוטיק בעל ניסיון רב בדיני מקרקעין, משפט מסחרי, צוואות וירושות וליטיגציה אזרחית ומסחרית.

ליאור גרופל
עו"ד ליאור גרופל

שותף מייסד במשרד גרופל-כהן, עורכי דין, משרד בוטיק בעל ניסיון רב בדיני מקרקעין, משפט מסחרי, צוואות וירושות וליטיגציה אזרחית ומסחרית.

עו"ד דן חי

"מהמנוסים בתחומי, אשמח לספק לכם שירות מקצועי בכל סוגיות דיני המקרקעין, הגנת הפרטיות ולשון הרע ...."

קרן הר-צבי
עו"ד קרן הר-צבי

בעלים של משרד עורכי-דין המציע שירותים בתחום צוואות, ירושות ועיזבונות, הסכמי ממון, שכירויות, סכסוכי שכנים, לשון הרע, תביעות קטנות.

עוד עו"ד מובילים בתחום דיני מקרקעין