סגור

מצא עורך דין :

קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

בעל עסק? ניתן לחסוך בחיובי הארנונה!

אם גם אתם בעלי עסקים ורוצים לחסוך בחיובי הארנונה, הגעתם למקום הנכון. במאמר הבא נציג בפניכם מה כדאי לעשות.

בעל עסק? ניתן לחסוך בחיובי הארנונה!
22/10/2013 | 18:27 | מאת: עו"ד אריק כהן |
בדיקה של חיובי הארנונה, ובפרט בדיקה של שטח העסק והשימושים הנעשים בו, יכולה להביא לחסכון של אלפי שקלים, ואף יותר, בחיוב הארנונה שלהם. כידוע, ארנונה הינה מס שנתי המושת על מחזיקי נכסים ונועד למימון פעולות הרשות, כאשר חיוב הארנונה נקבע על-פי שלושה פרמטרים: מיקום הנכס; שטח הנכס; סוג השימוש.
 
 
 
 
 

מיקום הנכס

 
בין היתר, חיובי הארנונה מבוססים על אזורי החיוב של הרשויות, כפי שהדבר נקבע בצווי הארנונה השונים, כגון אזורי תעשיה, אזורי מגורים וכד'.
במהלך השנים חלו תמורות ושינויים בשטחים ש"בבעלות" הרשויות, כגון אזורי מגורים שהפכו לאזורי תעשיה ואדמות חקלאיות הפכו לאזורי מגורים.
 

שטח הנכס

 
עסק מחויב בהתאם לשטח המוחזק על-ידו בפועל, כאשר ישנן רשויות המחייבות שטחים משותפים, חדרי מדרגות ולובי, בעוד שקיימות רשויות שאינן מחייבות נישומים בגין שטחים אלה.
 
עם זאת, קיימים מקרים בהם הרשויות מחייבות נישומים בגין שטח שאינו מוחזק על-ידם ו/או בגין שטחים שאינם ברי חיוב בארנונה, אם כתוצאה מעדכון שגוי במערכות העירייה, שטחים שהחזקה בהם הועברה/שונתה במהלך השנים (כגון נכס שפוצל לתתי נכסים), או שטחים שאינם ברי חיוב בארנונה במלואם ו/או בחלקם (כגון גלריות, קומות שגובהם מתחת לגובה מסוים).
 

סוג השימוש

 
כאמור לעיל, ארנונה נקבעת, בין היתר, בהתאם לשימוש הנעשה בנכס. עם זאת, יובהר כי הקביעה בדבר הסיווג המתאים לנכס אינה פשוטה כלל ועיקר, וקיימים מקרים רבים בהם קיימת אי הסכמה בין הנישומים לבין הרשויות אודות הסיווג המתאים לנכס. 
 
כך למשל, בית המשפט העליון קבע בפסק דינו בעניין מנהל הארנונה של עיריית תל אביב נ' חברת מישל מרסייה בע"מ, כי מספרות בתל אביב יחויבו בהתאם לסיווג "מלאכה", שינוי שהביא להפחתה עצומה בחיובי הארנונה של בעלי המספרות בעיר.
על כן, יש לבחון מהו השימוש הנעשה בנכס, ובהתאם מהו הסיווג המתאים לו ביותר בהתאם לצו הארנונה, בדיקה שיכולה להביא לחסכון רב בחיובי הארנונה.
 
חשוב להבהיר, כי אי עדכון הרשות בדבר השימוש הנעשה בנכס יהיה לרועץ לנישום, ועל הנישום החובה לעדכן את הרשות בזמן אמת מהו השימוש הנעשה בנכס, שימוש על-פיו נקבע חיוב הארנונה.
 

תכנון מס

 
במקרים רבים, בעלי עסקים זכאים להנחות ו/או פטורים בחיובי הארנונה, כך שתכנון מס נכון יכול להביא לחסכון רב בחיובי הארנונה.
לדוגמא, במקרה בו בעל עסק מבצע שיפוץ מקיף לנכסו, כאשר בתקופה זו הנכס אינו בשימוש ואינו ראוי לשימוש, זכאי בעל העסק לפטור מלא מחיובי הארנונה בגין תקופת השיפוצים.
 
כמובן שקיימים מקרים רבים ונוספים, כאשר הדוגמאות שהובאו לעיל, הינן על קצה המזלג בלבד. אין כל ספק, כי בדיקה של חיובי הארנונה, כמבואר לעיל, יכולה להביא לחסכון של אלפי שקלים בחיובי הארנונה.
 
 

שאלות על המאמר? מוזמנים לשאול בפורום ארנונה ומיסוי מוניציפאלי

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב