סגור

מצא עורך דין :

קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

מה חשוב לבדוק לפני רכישת דירה?

אתם מתכננים לרכוש דירה? לפני שאתם חותמים, עו״ד אברהם קזו כהן מגיש לכם את כל הדברים שחשוב לבדוק

מה חשוב לבדוק לפני רכישת דירה?
01/02/2016 | 12:15 | מאת: עו"ד אברהם קזו כהן |
מצב פיזי – למצבה הפיזי של הדירה קיימת חשיבות ברורה לרוכש. אמנם בדרך כלל החוזה נעשה AS-IS, והקונה מצהיר שבדק מראש את הדירה ומוותר על כל טענה. אולם, חשוב למוכר לדעת כי במידה ויש לדירה פגמים שהוא מסתיר אותם, הוא חשוף לתביעה מצד הקונה אם וכאשר הפגמים הללו יתגלו ויגרמו לקונה להוצאות כספיות. ההמלצה לקונה אפוא, לבחון את הדירה באמצעות איש מקצוע.  
 
הבעלות בדירה – חשוב להוציא נסח טאבו ולבדוק האם האדם שמוצג כבעל הדירה הוא אכן בעליה. בנסח טאבו ניתן לראות אם יש על הדירה עיקולים או משכנתאות.
באם רשומים על הנכס עיקולים, הם מונעים את ביצוע העסקה. אמנם לעיתים ניתן לבצע מחיקה של העיקול מכיוון שתוקפו פג או עקב תשלום החוב. אולם, בכל מקרה, קיומו של עיקול על הנכס צריך להוות תמרור אזהרה – אסור להתקדם בעסקה לפני שמתייעצים עם עורך דין הבקיא בתחום!
 
 קיומן של משכנתאות אינו מונע עשיית עסקת בנכס, אך צריך לתכנן את העסקה כך שהקונה לא ייפגע. כעיקרון, על המוכר להצטייד במכתב כוונות מאת הבנק בעל המשכנתא. מכתב זה מהווה התחייבות בלתי חוזרת של הבנק כי בתמורה לתשלום סכום מסוים עד לתאריך מסוים (כפי שנקוב במכתב) הבנק יסיר את המשכנתא מעל הנכס.
 
 הסכמת בן הזוג של המוכר – אם הבעלים של הדירה נשוי או חי עם ידועה בציבור, על הקונה לקבל הסכמת בן הזוג לחתימת החוזה. הדבר נכון גם אם בן הזוג לא רשום כבעלים של הנכס. במקרים מסויימים, בתי משפט פסלו מכירת דירה על ידי בן זוג אחד שלא קיבל הסכמת השני. הדברים אמורים בעיקר ביחס לדירת המגורים של בני הזוג.
 
אימות זהות המוכר – גם אם ראיתם שהאדם שמולכם הוא האדם שרשום בנסח הטאבו כבעלים, צריך להיזהר מזיופים. היו מקרים של זיוף תעודת זהות והתחזות למי שרשום בנסח הטאבו. היו גם מקרים של זיוף הרישום בטאבו, כך שיהיה זהה לנתוני תעודת הזהות של המוכר המתחזה.
איך להיזהר? ראשית, לבקש לראות תעודה נוספת חוץ מתעודת זהות. כך, רישיון נהיגה, דרכון, פנקס מילואים וכו'. לבקש לראות חשבון ארנונה שיראה שהבעלים שרשום בטאבו רשום גם בעירייה, חשבון חשמל, גז ומים.
 
רכישת דירה לפני צו ירושה או צו קיום צוואה – ניתן לבצע רכישת דירה מיורשים אשר עדיין לא הספיקו להעביר את הדירה על שמם. במצב כזה יש להעביר את כל כספי התמורה לחשבון נאמנות של עורך הדין עד לרישום שם היורשים בנכס. במצב כזה אסור לשלם שום תשלום על החשבון במסגרת "זכרון דברים", אלא רק במסגרת חוזה מסודר.
 
בדיקות בעירייה – חשוב לבדוק בעירייה את תיק הבניין  של הדירה הרלבנטית. יש לוודא שהבניין נבנה בעבר עם היתר בניה, ושהדירה המסויימת כלולה בהיתר הבניה. חשוב גם לוודא שלא קיימת שום חריגת בניה – דברים אלה נכונים יותר בדירות גג או בתים פרטיים שם יש פוטנציאל רב יותר לקיומן של חריגות בניה. אדם הרוכש דירה ללא היתר בניה, עלול למצוא עצמו עם נכס חסר כל ערך שיכול להיות פוטנציאל לצו הריסה של הרשות המקומית בכל עת.

 

שאלות על המאמר? מוזמנים לשאול בפורום נדלן

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

אודות כותב המאמר

אברהם קזו כהן
עו"ד אברהם קזו כהן

עו"ד אברהם קזו-כהן, מכהן כחבר בוועדת הקניין והמקרקעין של לשכת עורכי הדין בישראל. עו"ד קזו-כהן סיים את לימודיו בשנת 2004 באוניברסיטת תל-אביב, ומשמש כעו"ד בתחום הנדל"ן משנת 2005.

הצג טלפון

ליצירת קשר עם עו"ד אברהם קזו כהן

עורכי דין מובילים - דיני מקרקעין

אורית בן ברוך
עו"ד אורית בן ברוך

הניסיון שלי יחסוך לכם מס

עו"ד יעקב גורנשטיין

"הידע, המקצועיות והניסיון העשיר של משרדנו בתחום המשפט האזרחי-מסחרי, מבדל אותנו על פני האחרים והופך אותנו לשילוב מנצח ..."

עו"ד דן חי

"מהמנוסים בתחומי, אשמח לספק לכם שירות מקצועי בכל סוגיות דיני המקרקעין, הגנת הפרטיות ולשון הרע ...."

עו"ד אבישי אוסטרייכר
עו"ד אבישי אוסטרייכר

"One Stop Shop בתחום המשפט האזרחי מסחרי והמקרקעין. משרדי מעניק שירותים משפטיים מגוונים בתחום זה...."

יגאל איליאיץ
עו"ד יגאל איליאיץ

משרד עורכי דין בנתניה העוסק בתחום הנדל"ן והמקרקעין, חוזים, חברות, צוואות, ירושות, וגביית חובות בהוצאה לפועל.

עו"ד חיים איציקובסקי

"משרדי מעניק שירותים משפטיים נוספים בכל הקשור לתביעות קטנות, ועריכת כתבי תביעה והגנה והכנה לפני דיון בבית המשפט..."

עו"ד יותם רון

"עו"ד ושותף במשרד מוביל המחזיק בהתמחות וידע רב ערך בתחום המקרקעין והנדל"ן...."

סיניה חריזי מוזס
עו"ד סיניה חריזי מוזס

עורך דין פלילי סיניה חריזי מוזס בעלת ותק ונסיון של כ18 שנים. מובילה בתחום המשפט הפלילי. ייצוג בכל הערכאות , חשיבה משפטית יצירתית, תוצאות מוכחות.

אלון כהן
עו"ד אלון כהן

שותף מייסד במשרד גרופל-כהן, עורכי דין, משרד בוטיק בעל ניסיון רב בדיני מקרקעין, משפט מסחרי, צוואות וירושות וליטיגציה אזרחית ומסחרית.

עו"ד אמיר שטיינהרץ
עו"ד אמיר שטיינהרץ

" כמשרד מוביל אנו מציעים ללקוחותינו שילוב מנצח בין ידע משפטי נרחב לראייה מרחבית ועסקית ..."

עו"ד משה פרץ
עו"ד משה פרץ

"ליווי לכל אורך ההליך המשפטי אל מול הגורמים הרלוונטיים תוך דגש על מתן יחס אישי ומקצועי..."

אירית דרדיק פלם
עו"ד אירית דרדיק פלם

מייסדת ושותפה בחברת עו"ד דרדיק פלם מימן ומתמחה בתחום המקרקעין, על ענפיו. בעלת ניסיון רב בכל הנוגע לבתים משתפים, לרבות בייצוג בתביעות שעניינן נציגות בית משותף, בעלות, שימוש וכו' ומשמשת כמייצגת מטעם האגודה לתרבות הדיור.

ליאור גרופל
עו"ד ליאור גרופל

שותף מייסד במשרד גרופל-כהן, עורכי דין, משרד בוטיק בעל ניסיון רב בדיני מקרקעין, משפט מסחרי, צוואות וירושות וליטיגציה אזרחית ומסחרית.

עו"ד אסף אבישר

"רוח ירושלמית, צעירה דינמית ואנרגטית עוטפת את לקוחות משרדי, אשר זוכים לייצוג מקצועי ומקיף..."

קרן הר-צבי
עו"ד קרן הר-צבי

בעלים של משרד עורכי-דין המציע שירותים בתחום צוואות, ירושות ועיזבונות, הסכמי ממון, שכירויות, סכסוכי שכנים, לשון הרע, תביעות קטנות.

עוד עו"ד מובילים בתחום דיני מקרקעין