סגור

מצא עורך דין :

קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

על המילים - קניין רוחני

האם רכישת ספר מעניקה לנו את הזכויות בו ? עו"ד עוז חיים בכתבה אודות משמעות המילים "קניין רוחני", והחקיקה המעניקה נפקות למילים אלה.

על המילים - קניין רוחני
21/09/2022 | 11:46 | מאת: מערכת אתר iLaw |

על משמעות המילים - קניין רוחני

השם "קניין רוחני" מוביל לא אחת לבלבול בקרב רבים, בייחוד בשל הקושי לפרש נכונה את המילה "רוחני" אשר באופן טבעי מעלה אסוציאציות שאינן מתחום המשפט .למעשה, המילים קניין רוחני הם תרגום של המונח הלועזי intellectual property המהווה שם כולל למשפחה גדולה מאוד של נכסים שאינם מוחשיים. נכסים, אשר הם פרי המחשבה, הדמיון, היצירה והאינטלקט המנותקים מהביטוי החפצי שלהם. 
 
כך למשל, העובדה כי רכשתי ספר, איננה מעניקה לי את הזכויות בסיפור. הספר עצמו אומנם שלי, אך הזכויות הרוחניות, קרי זכויות היוצרים בסיפור, שייכות אך ורק לסופר ורק הוא יכול להחליט אילו שימושים נוספים ניתן לעשות בו (הפיכתו לסרט, מחזה, תרגמו לשפות נוספות ועוד).
 
לכולנו ברור כי כאשר אדם בונה את ביתו, מהווה בית זה הנכס והקניין שלו, ורק לו הזכות לעשות בו שימוש. דומה המצב לבעליו של רכב, מטוס או כלי שייט. אלו נכסים מוחשיים בהם ניתן לסחור ולעשות בהם פעולות משפטיות אחרות כגון השכרה, עיקול או שיעבוד. אך לצד נכסים מוחשיים אלה, דרים להם נכסים חשובים לא פחות (ולעיתים אך חשובים יותר), כגון יצירות אומנותיות, ספרותיות, מוסיקליות וקולונועיות, מוניטין, פיתוחים טכנולוגיים, מכניים, כימיים וביולוגיים (כגון תרופות) ועוד רבים וטובים. כל אלה הינם נכסים לכל דבר בעלי ערך כלכלי וחברתי אדיר, ובדומה לנכסים המוחשיים המוכרים לכולנו, גם בהם ניתן לסחור.
 
אך עקב חוסר מוחשיותם של נכסים אלה, קל יותר להעתיק ולגזול אותם מבעליהם המקורי ובכך למנוע מבעליהם של ההמצאה, העיצוב, הרעיון או היצירה את הזכות להנות מפרי השקעתם. נוכח כך, התפתחו מנגנוני הגנה שנועדו להגן על אותם נכסים רוחניים ולהעניק לבעליהם זכויות אשר יעודדו אותם מחד להמשיך ליצור ולפתח את התרבות והטכנולוגיה, ומאידך ירתיעו אנשים מלגזול זכויות אלה.
 
עם השנים התפתחו דיני הקניין הרוחני בעולם, ובעקבות כך גם בארץ, תוקנו אמנות בינלאומיות ונחקקו חוקים ספציפיים אשר הגדירו מתי ובאילו תנאים יזכרו אותם נכסים רוחניים להגנה. כך למשל, זכו להגנה תחת דיני זכויות היוצרים, יצירות ספרותיות (ספרים, שירים, פזמונים, מחזות תסריטים ותוכנות מחשב), יצירות מוסיקליות, יצירות אומנותיות (ציורים, איורים, צילומים וכד') ויצירות קולנועיות; תחת דיני הפטנטים זכו להגנה רעיונות והמצאות חדשניים בכל תחומי המדע, המכניקה והטכנולוגיה; תחת דיני סימני המסחר ניתנה לחברות, גופים ואנשים האפשרות להגן על המוניטין שרכשו לגבי מוצר או שירות ולמנוע ממתחרים שלהם לנצל את המוניטין שלהם ולהטעות בכך את הציבור ולזכות ביתרון לא הוגן; תחת דיני המדגמים זכו יוצרים וממציאים של עיצובים חדשניים להגנה מפני העתקת החפץ שעיצבו (תכשיט, רהיט, בגד וכד') וכן תחת דיני עלוות מסחריות זכו להגנה בעלי סודות מסחריים.
 
חשוב לציין כי בשל הרצון להמשיך ולעודד פיתוח והתחדשות, הוגבלו בזמן מרבית ההגנות. כך למשל יהנה יוצר מיצירתו כל ימי חייו ועוד 70 שנה ובעל פטנט יהנה מפירותיו רק במשך 20 שנים בלבד. כמו כן, יש לציין כי ההגנה על קניין רוחני איננה אוטומטית ועל מנת להכנס בגדר הגנות אלה יש לצלוח מבחנים שונים.
 
כותב המאמר: עו"ד עוז חיים
מנהל פורום זכויות יוצרים בפורטל iLaw

נכתב על-ידי: מערכת האתר

שאלות על המאמר? מוזמנים לשאול בפורום זכויות יוצרים

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

ליצירת קשר עם עו"ד קניין רוחני

עורכי דין מובילים - קניין רוחני

דרור הראל
עו"ד דרור הראל

מתמחה במשפט אזרחי ומסחרי, חוזים, תביעות כספיות, עסקים וחברות, ייעוץ משפטי ליזמים וסטארטאפים, דיני אינטרנט, צוואות וירושות.

עו"ד יריב קדם

"המכנה המשותף של לקוחותינו הוא פעילות מסחרית, עסקית ו/או משפטית בתחום הקניין הרוחני או סחר בינלאומי..."

עו"פ גד בנט

"עריכת פטנט בצורה מקצועית, דורשת הבנה טכנית מקצועית ומעמיקה, לא פחות מחשיבה עסקית..."

עו"ד ליאת גלילי פרל

"משרדי מעניק ייעוץ וייצוג בנושאים שונים בקניין רוחני, מול גופים ורשויות שונות, בארץ ובחו"ל, תוך הקפדה על ידע ומקצועיות ..."

עו"ד לירון פרמינגר

"על מנת לספק ללקוחותיי את השירות הטוב ביותר, מקפיד על לימוד מקיף ורחב אודות עסקיהם"

עוד עו"ד מובילים בתחום קניין רוחני