סגור

מצא עורך דין :

קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

מהם זכויות יוצרים

מהם אפוא זכויות יוצרים ? האם על מנת להגן על זכות זו עלינו לרשום אותה ? לכמה זמן עומדת לרשותנו הזכות ? עו"ד עוז חיים, מומחה לקניין רוחני וזכויות יוצרים, עושה סדר בדברים ומפרט בכתבה מקצועית על נושא זה.

מהם זכויות יוצרים
21/09/2022 | 12:34 | מאת: מערכת אתר iLaw |

מה הן זכויות היוצרים?

 
זכויות יוצרים, או בכינויין באנגלית copy rights (זכויות העתקה) הן זכויות שנוצרו על מנת להגן על ביטויים ויצירות שונות מפני העתקתן ושימוש מסחרי בהן שלא על ידי מי שיצר אותן או הזמין את יצירתן. בכך, מעודדות זכויות אלה יוצרים להמשיך וליצור יצירות, זאת בידיעה כי אך אחד לא יוכל לגזול את פרי עמלם, ללא רשות מהן. בנוסף, מעניקות זכויות היוצרים ליוצרים "זכות מוסרית" ביצירותיהם, דהיינו הזכות לקבלת קרדיט וכי יצירתם לא תסולף.
 
זכות היוצרים איננה כרוכה או קשורה בחפץ מסויים, אלה הינה זכות לא מוחשית (על כן היא נכללת באגד הזכויות תחת "קניין רוחני"). כך למשל, העובדה כי רכשנו במיטב כספנו ספר בחנות הספרים, אמנם מעניקה לנו את בעלות על הספר שרכשנו, אך לא על התוכן שבו. בהתאם, רק לבעל זכות היוצרים בתוכן, שלרוב הוא הסופר, יהיה את הזכות להפיק זכויות כלכליות מאותה יצירה כגון שכפולה, תרגומה לשפות אחרות או יצירת סרט על פיה.
 
חשוב לזכור, כי זכויות יוצרים אינן חלות על רעיונות, אלא רק על הביטוי הספציפי שניתן על ידי היוצר לאותו רעיון. באופן זה, ניתן להמשיך ולפתח את התרבות, האומנות והטכנולוגיה, ללא החשש כי פיתוח או מתן ביטוי שונה של אותו רעיון יפגע בזכות של אחר. 
 
יחד עם זאת, זכות יוצרים לא ניתנת לכל ביטוי כשלעצמו, אלא רק במידה ועמד בתנאי החוק.  ראשית, על הביטוי להיות אחד מחמשת סוגי היצירות המוזכרות בחוק, דהיינו יצירה, ספרותית, אמנותית, דרמטית, מוסיקלית או תקליט; שנית, עליה להיות מקורית ולגלם מידת מה של יצירתיות- כך שלא מספיק כי היוצר השקיע מאמץ ועמל באותה יצירה, עליו להראות יצירתיות, או משאב אנושי כלשהו שהשקיע ביצירה; ושלישית, עליה להיות מקובעת, דהיינו היא איננה יכולה להיות נוכחת רק במוחו של אדם.
 

האם יש צורך ברישום?

 
ככלל, אין צורך ברישום זכויות יוצרים. זכויות אלה, הינן זכויות מהותיות הניתנות מכוח החוק, בתנאי שהתנאים שנמנו קודם מתקיימים ביצירה. 
 
אף על פי כן, מאחר ולעיתים מתגלעים סכסוכים בנוגע לשאלה מי יצר יצירה מסויימת קודם, מומלץ להפקיד את היצירה למשמורת אצל גוף שלישי, אשר בבוא העת יידע להעיד כי קיבל את היצירה ויעניק לכם את הבכורה. להבדיל מישראל, בה לא מתקיים מרשם מסודר של זכויות יוצרים, ניתן להעזר לצורך כך גם במרשם זכויות היוצרים של ארצות הברית. 
 

לכמה זמן קיימת זכות היוצרים? 

 
החוק העניק ליוצר יצירה תקופה ארוכה ומשמעותית לנצל ולהנות מיצירתו. לפי החוק, זכויות יוצרים ביצירה חלות במשך כל חיי היוצר ועוד 70 שנה. לאחר תקופה זו, נחשבת היצירה לנחלת הציבור, כך הציבור לעשות ביצירה שימוש ללא קבלת רשות מבעל זכות היוצרים או מיורשיו. 
 

פיצויים ללא הוכחת נזק

 
הפרת זכות יוצרים, כלומר שימוש ביצירה ללא רשות בעל הזכות, מקנה ליוצר פיצויים אף ללא הצורך להוכיח שאכן נגרם לו נזק. על פי חוק, רשאי בית משפט לפסוק ליוצר שיצירתו הופרה פיצויים בגובה של עד 100,000 שקלים לכל יצירה. הנסיון מלמד אמנם כי בתי המשפט אינן מזדרזים לפסוק סכום גבוה זה בגין כל הפרה, אך בהחלט מוענקים ליוצרים פיצויים בגובה של עשרות אלפי שקלים בגין הפרת זכויותיהם. בבואו של בית המשפט לקבוע את סכום הפיצוי הוא שוקל שיקולים שונים, ביניהם היקף ההפרה, אופייה, התמשכותה, הרווח שצמח למפר, תום ליבו של ועוד.
 

נכתב על-ידי: מערכת האתר

שאלות על המאמר? מוזמנים לשאול בפורום זכויות יוצרים

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

ליצירת קשר עם עו"ד קניין רוחני

עורכי דין מובילים - קניין רוחני

עו"פ גד בנט

"עריכת פטנט בצורה מקצועית, דורשת הבנה טכנית מקצועית ומעמיקה, לא פחות מחשיבה עסקית..."

דרור הראל
עו"ד דרור הראל

מתמחה במשפט אזרחי ומסחרי, חוזים, תביעות כספיות, עסקים וחברות, ייעוץ משפטי ליזמים וסטארטאפים, דיני אינטרנט, צוואות וירושות.

עו"ד יריב קדם

"המכנה המשותף של לקוחותינו הוא פעילות מסחרית, עסקית ו/או משפטית בתחום הקניין הרוחני או סחר בינלאומי..."

עו"ד לירון פרמינגר

"על מנת לספק ללקוחותיי את השירות הטוב ביותר, מקפיד על לימוד מקיף ורחב אודות עסקיהם"

עו"ד ליאת גלילי פרל

"משרדי מעניק ייעוץ וייצוג בנושאים שונים בקניין רוחני, מול גופים ורשויות שונות, בארץ ובחו"ל, תוך הקפדה על ידע ומקצועיות ..."

עוד עו"ד מובילים בתחום קניין רוחני