מאמר להדפסה

המדריך להעסקת עובד זר כחוק

העסקת עובד זר היא העסקה לכל דבר. ראו מדריך מקוצר אשר עשוי לסייע לכם בהיערכות לקראת העסקת עובד.

בשנים האחרונות הפכה העסקת עובד זר לעניין מקובל מאד בארץ וישראלים שמספרם הולך וגדל בוחרים באפשרות זו, בין אם לשם טיפול בבני משפחתם הסיעודיים ובין אם כסיוע לעסק שברשותם. העסקת עובד זר היא העסקה לכל דבר, בדומה להעסקת עובד מקומי שהוא אזרח ישראלי. יחד עם זאת, היא מצריכה התייחסות לפרמטרים נוספים בשל היותו מועסק שאיננו תושב הארץ, שלרשותו עומדות זכויות מיוחדות.

העסקת עובד זר – במה זה כרוך?

רוצים להעסיק עובד זר? הנה מדריך מקוצר של "עשה ואל תעשה" שיעזור לכם בהתנהלות מול העובד הזר וגם בהיערכות לקראת העסקתו:

  1. על המעסיק ועל המועסק, העובד הזר, לחתום על חוזה עבודה מסודר, המגן על שני הצדדים ומכסה את כל התחומים הרלוונטיים להעסקתו של העובד (המוזכרים בחוק העובדים הזרים). חוזה העבודה מתבקש להיות על פי החוק הקיים ולעמוד גם בשינויים החלים בו אחת לתקופה.
  2. חשוב להגדיר באופן מדויק וברור מהם התפקידים החלים על העובד הזר, לרבות התייחסות לשעות המנוחה והפנאי שלו, האם הוא מקבל מחשב וחיבור לאינטרנט כחלק מתנאי עבודתו, תנאי המגורים שלו, ארוחות, הוצאות שונות ועוד. כדאי מאד, ולו כדי למנוע אי הבנה ובעיות שונות בעתיד, לתעד בכתב אירועים חריגים שונים שחלו/חלים בזמן תקופת העבודה ולדאוג להחתים את העובד על כתב זה.
  3. את זמני ותנאי היציאה לחופשה מומלץ מאד לסכם מראש, לציין זאת בכתב ולחתום על כך (שני הצדדים). בדומה לכל עובד אחר, עובד זר זכאי למספר מסוים של ימי חופשה בהתאם לחוק. יש להקפיד על כך ולסכם זאת מראש.
  4. יש לנהל רישום של ימי החופשה והחגים של העובד בצורה מסודרת, ובכל פעם שהוא מממש אותם, יש להחתימו על כך.
  5. כדאי מאד לערוך אחת למספר שבועות שיחה עם העובד כדי לשמוע ממנו על מידת שביעות הרצון שלו, הן בכל הקשור לתנאי ההעסקה והן לגבי העבודה שהוא מבצע. את התוכן הנאמר על ידו בשיחה מומלץ להקליט או לתעד בכתב ולהחתים אותו על כך בסוף השיחה.
  6. חובה לבטח את העובד הזר בביטוח רפואי. עלות הביטוח לעובד זר עומדת נכון להיום על בסביבות 2 דולר ליום. זהו ביטוח חשוב במיוחד, שכן הוא מכסה את המעסיק אם העובד נפגע בזמן העבודה וזקוק לאשפוז או לטיפול כלשהו. בנוסף, על המעסיק לדאוג לרשום את העובד במוסד לביטוח לאומי בתוך שבועיים מיום העסקתו.
  7. החל מדצמבר 2017 יעמוד שכר המינימום של עובד זר על סך של 5,300 ש"ח. מעבר לכך יש להוסיף לפחות 25 אחוזים בעבור הוצאות שונות ותשלומים נוספים הקשורים לתנאים הסוציאליים של העובד. מומלץ מאד לפנות למעסיק אחר ולבדוק מולו מהו סך ההוצאות הכספיות הקשורות להעסקת העובד הזר כדי להיערך בהתאם מבחינה כספית.

חוק העובדים הזרים – כדאי וחשוב לדעת

חוק העובדים הזרים משנת תשנ"א 1991 מגדיר מיהו עובד זר, מהן זכויותיו ומהם התנאים להעסקתו. על פי חוק זה מוטלות על מעסיקו של העובד הזר מספר חובות, הן כלפי העובד עצמו והן כלפי רשויות המדינה. העסקתו של העובד הזר מותנית בקבלת היתר מיוחד, היתר הניתן למעסיקים המעוניינים להעסיק עובד זר בתחומי הסיעוד, הבנייה, התעשייה, החקלאות והמסעדנות (מסעדות אתניות ואסיאתיות). רק עמידה בפרמטר חשוב ומרכזי זה, לצד קריטריונים נוספים, מאפשר למעסיק לקבל את ההיתר המיוחל. על פי החוק נדרש המעסיק לארגן עבור העובד אשרת עבודה, ואם מדובר בהעסקת עובד זר בענף הסיעוד, עליו להיות רשום באחת מהלשכות המתמחות בכך.