מאמר להדפסה

הומלס פלש לדירה וגרם לשריפתה – אך לא יקבל עונש מאסר

חסר בית פלש לדירתו של אחיו וגרם לשריפה לרשלנות. למרות זאת קבע שופט בית משפט השלום בחיפה כי לא יישלח למאסר

לעיתים עורכי דין פליליים נתקלים במקרים שנראים פליליים, אך במהלך המשפט מתברר שאינם כאלה. מקרה כזה נדון השבוע בבית משפט השלום בחיפה. אתר וואלה! מדווח שאדם חסר בית בן 62, שפלש לדירה בטירת הכרמל וגרם לשריפתה ברשלנות, לא יישלח למאסר; במקום זאת יקבל עונש מאסר על תנאי וקנס. השופט קבע כי על הרשויות למצוא לנאשם פתרון מגורים הולם ולסייע לו.

תחילת הפרשה בדצמבר 2012. באותה עת התגורר הנאשם בדירה של אחיו ללא רשות, לאחר שהאח עבר לבית אבות. מאחר שהדירה היתה מנותקת מחשמל, באחד הלילות הדליק הנאשם נרות בשביל להתחמם, ונרדם בעודם דולקים. כאשר התעורר במהלך הלילה וראה שהאש התפשטה בדירה, נמלט ממנה והזעיק עזרה. דיירים נוספים בבניין ברחו מהלהבות, ושניים מהם נפגעו: האחד משאיפת עשן והשנייה משבר בעמוד השדרה.

במהלך המשפט התברר שלנאשם סיפור חיים לא פשוט. על אף שיש לו ילדים ונכדים, הם לא בקשר אתו כבר שנים ארוכות. לפני שהתגורר עם אחיו, נהג לישון בחדרי מדרגות או ברחוב. התדרדרותו החלה לאחר פטירתו של אביו, אז שקע בדיכאון כבד והחל לצרוך סמים: משם הדרך להתמכרות היתה סלולה. הנאשם מקבל עזרה מאשה שהוא מכיר, אשר עושה עבורו כביסה, מעבירה לו הודעות ומביאה לו אוכל.

השופט: יש לקחת בחשבון את מצבו הקשה של הנאשם

תחילה הכחיש הנאשם את האשמה שמייחסים לו, אך בהמשך הודה במעשה במסגרת הסדר טיעון והורשע ברשלנות ובמעשה פזיזות. השופט שלמה בנג'ו אמר כי למרות שהנאשם נהג ברשלנות ופגע חמורות בערך החברתי, יש לקחת בחשבון את מצבו וסיפור חייו הקשה, ולהתחשב גם בעובדה שמיהר להזעיק עזרה. בהכרעת הדין כתב השפוט בנג'ו כי מוטב שהגורמים הרלוונטיים ינסו לתת פתרון לבעיה זו, וקבע כי על הנאשם ייגזרו מאסר על תנאי וקנס של 500 ש"ח.

ממשרד הבינוי והשיכון מסרו כי על אף שהאיש לא פנה אליהם בשנים האחרונות בבקשה לסיוע, תתבצע בדיקה מול לשכת הרווחה באזור מגוריו בניסיון לשלבו בתוכנית לסיוע בשכר דירה, אם אכן יימצא שהוא דר רחוב. עיריית טירת כרמל מסרה כי הוא מוכר לגורמי הרווחה, וסירב בעבר לגשת לטיפול בהתמכרות, וכן להצעה לפנות למשרד השיכון כדי לקבל פתרון דיור.