סגור
קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

מי רצח את תאיר ראדה

בעקבות ההחלטה הנדירה של בית המשפט העליון אמש, טוען עו"ד ערן צלניקר מנהל פורום משפט פלילי באתר והמתמחה בהליכים פליליים כי: "ספק גדול בעיני אם אי פעם נדע מי רצח את הילדה תאיר ראדה"

19/03/2013 | 13:05 | מאת: עו"ד ערן צלניקר |

מי רצח את תאיר ראדה –  האם הספק מקונן בלבם של שופטי בית המשפט העליון?

 
בהחלטה קצרה ובניגוד להליך הארוך והמורכב שנוהל בבית המשפט המחוזי, החליטו 3 שופטי בית המשפט העליון כי סאגת הרצח של הילדה תאיר ראדה רחוקה מסיום והחזירו את הדיון לבית המשפט המחוזי על מנת שישמע 2 ראיות נוספות שעניינן חוות דעת של מומחים. לכל מי שכבר הספיק לשכוח הרצח של ראדה זעזע את המדינה והחשוד רומן זדורוב נעצר, נחקר, הודה ואף שחזר. אלא שבמהלך משפטו הוא טען כי יש לפסול את ההודאות ואף הראה לבית המשפט כי תיאורו את הרצח אינו מתיישב עם הממצאים בזירה. בית המשפט המחוזי דחה את טענותיו וקבע כי הודאתו קבילה ואף מקבלת חיזוקים רבים. זדורוב הורשע ברצח ונדון למאסר עולם. בית המשפט המחוזי היה ער לחוסר ההתאמה בין השחזור שערך זדורוב במשטרה לבין פרטים שונים אשר נמצאו בזירת הרצח ואולם בחר להתעלם מכך.
 
שתי הראיות הנוספות, כך לדעתו של בית המשפט העליון, "עשויות לשפוך אור על מסכת הראיות... מדובר בראיות מהותיות ובעלות משקל...". האחת נוגעת לטביעות הנעל שנמצאו על מכנסיה של ראדה וחתומה ע"י אחד המומחים הגדולים בעולם בנושא זה והשנייה נוגעת לחתך על פניה של ראדה וחוסר התאמתו לסכין יפנית אותה תיאר זדורוב בהודאתו. 
 
צריך להבין שהחלטת בית המשפט העליון הנה החלטה נדירה בשלב הערעור. קבלת ראיות חדשות בשלב הערעור והחזרת הדיון לבית המשפט המחוזי משמעה פתיחת ההליך מחדש, החייאתו ומתן סיכוי ממשי לזדורוב לעמוד על חפותו. זהו לא עניין של מה בכך ודאי לאור ההלכה הנוהגת כי הדבר מהווה חריג ורק כאשר דרוש הוא לעשיית צדק. בית המשפט העליון מורה למחוזי לקבל את 2 הראיות החדשות לעיל וכן כל ראיה שימצא לנכון לקבל. אמנם לא נקבע בהחלטה דבר לעניין חפותו או אשמתו של זדורוב ואולם יש לשים לב לנימוקי ההחלטה. מעבר לנימוקים בדבר היות המקרה חריג מציין בית המשפט העליון כי הוא מחליט כפי שהחליט לאחר שהוא צפה בהודאות זדורוב בפני המדובב ובשחזור הרצח. ברור שלא בנקל מורה בית משפט, וודאי שלא בית המשפט העליון, על פתיחה מחדש של תיק רצח כאשר הציר המרכזי של הראיות הנו הודאה ושחזור. 
 
לאור האמור דעתה הנחרצת של הפרקליטות כי קיימות כנגד זדורוב ראיות מעל ומעבר ובראשן הודאתו, השחזור וראיות רבות נוספות טעונה בחינה מחדש. בחינה שכזו תיעשה בידי 3 שופטי בית המשפט המחוזי ויש לזכור כי אחד משופטי ההרכב המקורי הלך לעולמו ועל כן לשני שופטי המקור יצטרף שופט חדש שלא היה שותף להכרעת הדין המרשיעה.  מעניין בטוח יהיה...
 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

19/02/2015 16:43 # (+) ISSUE

מה הסיכויים שלא יהיה כתב אישום בסיטואציהשל איומים על אנשי ציבור / מקומות ציבוריים אם לנאשם


יש קצת רקורד פלילי וזה פעם ראשונה שלו


בתחום הזה ואין ע"ת

18/02/2015 00:16 פזית (+) איומים על להרביצ תלונה במשטרה
16/02/2015 10:29פזית איומים על להרביצ תלונה במשטרה שלום האם בן אדם שהתקשרתי לאישתו שהיתה חברה שלי אמר שירביצ לי ולא ביצע את זה האם אני צריכה להתלונן עליו במשטרה התקרתי לחברה שהיתה לי לא רצתה קשר אז בעלה ענה ואמר ככה האם המשטרה תתיחס לזה?האם יכולים לפתוח לי תיק במשטרה ? כי התלוננה עלי במשטרה החברה על הטרדה ? אשמח לתשובה בהקגדם האפשרי

16/02/2015 10:29 פזית (+) איומים על להרביצ תלונה במשטרה
שלום האם בן אדם שהתקשרתי לאישתו שהיתה חברה שלי אמר שירביצ לי ולא ביצע את זה האם אני צריכה להתלונן עליו במשטרה התקרתי לחברה שהיתה לי לא רצתה קשר אז בעלה ענה ואמר ככה האם המשטרה תתיחס לזה?האם יכולים לפתוח לי תיק במשטרה ? כי התלוננה עלי במשטרה החברה על הטרדה ?

02/02/2015 00:14 דור (+) סטטוס תיק משטרתי
מקורב שלי נתפס לפני מספר ימים בגניבה מחנות גדולה במרכז קניות. אין לו עבר פלילי. הוא נלקח למשטרה, נחקר, אודה והתחרט על מעשיו. החוקר אמר לו להתרחק ממרכז הקניות במשך שבוע ואז נשלח לביתו. מעבר לזה לא נאמר לו דבר. מה זה אומר? האם זה העונש? התיק ייסגר או ימשיך להיות פתוח לדין? היש אפשרות לביטול רישום פלילי? האם בהוצאת תדפיס רישום אפשר לראות מה מצב התיק ומה הוחלט ומתי צריך להוציא את התדפיס ולראות מה הוסכם? מה הסיכויים לגניזה?

סביר להניח כי התיק נסגר בעילה של היעדר עניין לציבור. בהחלט ניתן לגשת לתחנת המשטרה ולהוציא פלט רישום פלילי על מנת לבדוק זאת. בקשר לביטול - יש דרכים לעשות זאת כגון שינוי עילת סגירה.

עו"ד ערן צלניקר

תודה על תשובתך. בנוסף רציתי לדעת האם הוצאת תדפיס פלילי כרוכה בעלות כלשהי? והאם צריך לחכות זמן מה ואז לגשת לתחנת המשטרה?

16/01/2015 16:46 דניאל (+) שוטרת בכירה חושפת מידע על ק.חקירות ת. רחובות -הקלטה בפנים
למי ניתן לפנות עם ההקלטה הזו?

ניתן לפנות למח"ש או לחילופין לייעוץ משפטי בטרם יוחלט מה לעשות. הכל תלוי בתוכן ההקלטה כמובן.
את מוזמנת לפנות אלי להמשך ייעוץ אישי

עו"ד ערן צלניקר

14/01/2015 13:38 שואלת (+) עילת סגירה
שלום ברצוני לשאול : כשמגישים בקשה לשינוי עילת סגירת תיק לחוסר אשמה האם הגורם אליו מופנית הבקשה פותח בחקירה על מנת לבדוק/ לאמת את האמור בנימוקי הבקשה או שדנים בבקשה על פי נימוקיה והנספחים המצורפים לחיזוק הטענות?
שאלתי במיוחד לעניין נימוקים שמדברים לגופה של החקירה עצמה שנעשתה בתיק וכאשר אני מגישה בקשה לשינוי עילה ומציינת דברים לעניין החקירה והמקרה עצמו? האם בעקבות בקשה כזו יכולים לפתוח את התיק הסגור ולהגיש בו כתב אישום? או מקסימום לא מאשרים את שינוי העילה והתיק נותר סגור?

בקשה לשינוי עילת סגירה אמורה להביא את הגורם המחליט לעיין בתיק מחדש תוך התחשבות בנימוקים שמועלים. תיאורטית אם הוא פותח את התיק ומוצא שם ראיה שלא נתנו עליה את הדעת ניתן להגיש כתב אישום. פרקטית, זה לא קורה וגם אם קורה הרי שיש שלל טענות ביחס להתנהלות הרשות במקרה כזה. בד"כ דנים קונקרטית בשנוי המתבקש והאם יש קמצוץ ראיות או שאין כזה ואז זה חוסר אשמה

עו"ד ערן צלניקר

האם מנסיונך במקצוע נתקלת במקרה של בקשה לשינוי עילת הסגירה שהביאה להגשת כתב אישום ולא לדחיית הבקשה בלבד והותרת התיק סגור באותה עילה שנסגר?

אני באופן אישי לא נתקלתי

05/01/2015 20:35 אנונימי (+) שינוי עילת סגירה

ערב טוב,
נסגר לי תיק מחוסר עניין ואני רוצה לשנות את עילת הסגירה לחוסר אשמה. צילמתי את תיק החקירה. מי שהחליט על סגירת התיק זה התביעות של המשטרה. למי עלי להגיש את בקשת שינוי העילה ? לתביעות? לאותו אדם שנתן את החלטת הסגירה או לתחנה בה נחקרתי?

דבר נוסף- לא קיבלתי שום מכתב על סגירת התיק למרות שבתחנה טוענים ששלחו ומופיע להם תאריך שממנו עברו הרבה יותר מ -30 יום. האם זה אומר שאינני יכולה לשנות את עילת הסגירה?

תגישי את הבקשה שלינוי עילה לתביעות. עניין 30 הימים הוא זניח ובבקשה שלך תצייני שהבקשה מוגשת בסמוך לאחר שנודע לך דבר סגירת התיק.

עו"ד ערן צלניקר

תודה רבה על תשובתך,
האם מספיק לשלוח לתביעות את הבקשה בלבד או שעליי לדאוג גם שהתיק יחזור מהתחנה אל התביעות? כלומר האם מספיקה לו הבקשה עצמה לצורך מתן החלטה בבקשה ? ותודה שוב.

הם ידאגו למשוך את התיק. זו לא הדאגה שלך

05/01/2015 15:30 אלמונית (+) תיק מעצרים ממש דחוף!
שלום רב, לפני כחודשיים וחצי נסגר תיק שלי במשטרה. ביום החקירה היתי מעוכבת/עצורה ורצו להביא אותי לדיון בבית משפט בהערכת מעצר אך בסוף שוחררתי ולא התקיים הדיון. היום- כפי שכתבתי לעיל - התיק במשטרה סגור ולא מגישים כתב אישום אך בבית משפט מופיע לי תיק מעצרים פתוח ממתין לדיון. במשטרה לא יודעים על מה אני מדברת ולא יודעים על זה שקיים תיק בבית משפט ובטוחים שאני מדברת על תיק אחר או שאינני יודעת על מה אני מדברת אך הבדיקה נעשתה בקפדנות- אין לי תיקים נוספים מלבד התיק הזה . מה עלי לעשות כדי שהתיק בבית משפט ייסגר? ובהנחה ואף אחד מן הצדדים לא יפעל לסגירת התיק האם יכולים לזמן אותי לדיון ולמעצר גם כשתיק המשטרה סגור והמשטרה לא מבקשת בכך אלא פשוט על סמך החלטת שופט שיעיין פתאום בתיק ויראה שלא נעשה בו כלום? בבקשה אשמח לתשובה מפורטת ומהירה ככל הניתן כי הייתי בטוחה שאני יכולה להיות רגועה שהתיק במשטרה נסגר ועכשיו כולי רועדת ובפחדים שיעצרו אותי...תודה מראש על העזרה.

היה ואכן סגרו את התיק במשטרה סביר להניח כי התיק הפתוח בבית המשפט מקורו בכשל טכני של המזכירות. מה שצריך לעשות זה לגשת למזכירות בית המשפט כשאת מצויידת בהחלטה לסגור את התיק במשטרה ולהגיש בקשה קצרה לסגירת התיק

עו"ד ערן צלניקר

22/12/2014 21:34 אלכס (+) ערר על ערר
הגשתי תלונה למשטרה. המשטרה סגרה את התלונה. בערר הורתה הפרקליטות לפתוח שוב את התלונה. לאחר מספר חודשים הפרקליטות סגרה שוב את התיק. האם ניתן להגיש ערר על הערר בדבר סגירת התיק. האם הדרך היחידה היא הגשת בג"צ או לחלופין עתירה מניהלתית בבית המשפט המחוזי?

חשוב לדעת מה עילת הסגירה. כעקרון הערר יוגש ליועמ"ש בטרם פנייה לבג"צ.

עו"ד ערן צלניקר

07/12/2014 14:55 אלעד (+) שאלה מחו"ל
שלום,

אני אזרח ישראלי שגר בחו"ל. אין לי שום עבר פלילי כלשהו. בביקורי האחרון בארץ פרץ עימות מילולי ביני ובין נציג שירות של חברה מסוימת. בשום שלב לא קיללתי אותו ולא איימתי עליו (אבל כן הזהרתי אותו שאני אגיש נגדו תלונה במשטרה בגין הונאה) ובטח ובטח שלא נקטתי בשום אלימות פיסית. למרות זאת, בשלב מסוים, הוא הזמין את המשטרה. לא באמת ברור לי למה. מכיוון שלמיטב שיפוטי לא עברתי שום עבירה ומכיוון שטיסתי חזרה לארץ מגוריי הייתה אמורה להמריא מספר שעות לאחר מכן, עזבתי את המקום מבלי להמתין למשטרה וטסתי חזרה לארץ מגוריי. מאז עבר כחודש ולא שמעתי שום דבר מהמשטרה (כתובתי במשרד הפנים היא הכתובת של הוריי. לכן אני מניח שאם הם היו מחפשים אותי הם היו מגיעים או שולחים מכתב אליהם). למרות זאת, לאחרונה החלו לקנן בי ספקות שמא אולי לא נהגתי כשורה מבחינה חוקית. שאלותיי הן:
א. האם בנסיבות הללו הייתי חייב לחכות למשטרה?
ב. האם בנסיבות הללו העובדה שטסתי חזרה לארץ מגוריי עלולה להיחשב לשיבוש הליכי משפט, או התחמקות מחקירה, או משהו דומה?
ג. האם המשטרה יכולה להכריז עליי כדרוש לחקירה או להוציא כנגדי צו עיכוב יציאה מהארץ מבלי לנסות ליצור אתי קשר קודם (דרך הוריי), אולי משום שידוע לה שאיני נמצא בארץ?
ד. גם אם התשובות לשלושת השאלות הקודמות היא שלילית, האם אתה סבור שיש כאן בכל זאת פוטנציאל לאיזושהי הסתבכות פלילית ולו הקלה ביותר או שסביר להניח שבסופו של דבר המשטרה בכלל לא התעסקה בזה?

תודה רבה מראש,
אלעד

אינני מכיר את נסיבות האירוע עצמו כך שקשה לי לחוות דעה האם יש כאן פוטנציאל לאירוע פלילי וכפועל יוצא לחקירה וכו'.
מאחר ועזבת את המקום לא ניתן לדעת האם המשטרה הגיע למקום. בהנחה שלא תקפת פיזית או איימת אזי אני לא רואה איזו עבירה יש כאן. סביר להניח שאם זה המצב המשטרה לא היתה עושה כלום והמקסימום היה להרחיק אותך מהמקום.אני מניח שלו היית דרוש לחקירה היו מחפשים אותך אצל הוריך. היה ולא - ספק בעיניי האם המשטרה בכלל מתעסקת בזה.

עו"ד ערן צלניקר

קודם כל תודה רבה על התשובה המהירה.
בהינתן שאני מעונין מאד להימנע ממצב שבו בביקורי הבא בארץ אופתע לגלות בביקורת הגבולות שבכל זאת מתנהלים נגדי איזשהם הליכים, האם אתה סבור שכדאי לי ליצור קשר עם המשטרה בעצמי או באמצעות עורך דין ולברר, כך שבמידה וישנם איזשהם הליכים אוכל להערך מבעוד מועד? או שהסיכויים לכך כל כך נמוכים (בהינתן שמה שכתבתי בפנייתי הראשונה נכון) שחבל להשקיע בכך זמן ומאמצים?
שאלה שנייה: האם המשטרה יכולה לסגור תיק מחוסר עניין לציבור (דבר שלמיטב ידיעתי משאיר איזשהן עקבות) מבלי להודיע על כך לנשוא התלונה?
אני מתנצל אם אני נשמע פרנואיד. אני פשוט חרד לשמי הטוב. בנוסף, מכיוון שאני גר בחו"ל, לעיכוב יציאתי מהארץ בזמן ביקור עלולות להיות השלכות מרחיקות לכת על פרנסתי וכפועל יוצא מכך על חיי בכלל.

שוב תודה רבה על היעוץ,
אלעד

אתה יכול להיעזר בעו"ד אבל נראה לי שהסיכוי שעשו משהו מאוד קלוש. זו התרשמותי.
תוכל לפנות למשטרת הגבולות ולברר האם עומד כנגדך עיכוב/רישום כלשהו בגבול. חפש את הטלפון בגוגל.
לגבי עילת סגירה - כל תיק שנפתח ונסגר הודעות הסגירה נשלחות אוטומטית למתלונן ולחשוד
לכשתגיע לישראל אתה מוזמן ליצור עמי קשר לייעוץ מקיף יותר

עו"ד ערן צלניקר

אודות כותב המאמר

עו"ד ערן צלניקר

"את המשרד הקמתי במטרה לסייע לאזרח הקטן מול רשויות החוק בהליכים פליליים"

0503332287

ליצירת קשר עם עו"ד ערן צלניקר

מאמרים אחרונים בקטגוריה משפט פלילי

1

זיכוי במשפט פלילי

"חף מפשע"- האם יש עוד דבר כזה? מדוע בשלושת העשורים האחרונים ישנה עלייה מתמדת באחוזי ההרשעות בארץ? ומה הסיכוי לצאת זכאי מאישום פלילי?
2

עבירת קשירת קשר לסיוע לאויב במלחמה

הידעתם? במדינת ישראל יש עונש מוות בגין עבירות מסויימות. מי הם האנשים שמסייעים לאויבי ישראל? מה נחשב על פי חוק כסיוע לאויב? וכיצד חוק זה נחקק?
3

רצח על ידי קטין- האם יש להקל בעונשו?

מהם לדעתכם השיקולים שעל בית המשפט לקחת לגבי קטין שרצח, האם לנסות להשיב אותו לדרך הישר? מה העונש הצפוי לאותו קטין מואשם? וכיצד בתי המשפט נוהגים להכריע במקרים אלו?
4

עו"ד פלילי משפט פלילי ומה שבינהם

הידעתם? התנהגות פלילית בישראל אינה בהכרח התנהגות פלילית באנגליה. מהם הקשיים שבהם נתקל עו"ד פלילי? וכיצד הומוסקסואלים מתקשרים לאן?
5

ההשלכות למסירת הודאת שווא במשטרה

למה שאדם חף מפשע יקח על עצמו את האשמה? מה המשטרה עושה בכדי לזהות הודאות השווא? כיצד המשפט העברי מתקשר לכאן? ומהי וועדת חקירה?

עורכי דין מובילים - משפט פלילי

עו"ד ערן בן עמי

"תחום דיני התעבורה בדמי ובנפשי. אני משתדל להעניק טיפול אישי, מעמיק ומקצועי לכל לקוח ולקוח. הדבר ניכר בפריצות הדרך להן גרמתי בסוגיות מרכזיות בתחום ..."

עו"ד עמית בר-טוב

"ניסיון כביר בייצוג מול מוסדות רשת המיסים והחקירה, בכל הערכאות השיפוטיות, בין השאר בעבירות צווארון לבן, מס וכלכליות ..."

עו"ד יאיר מושיוב

"בכל תיק שבטיפולי בתחום המשפט הפלילי והתעבורה, אני עושה כל שביכולתי לייצג את לקוחותיי נאמנה. אני רואה בייצוג, עוד בשלב המקדמי בתיק, כגון בחקירה משטרתית, חשיבות רבה העשויה לצמצם נזקים"

עו"ד אלינור ברגר
עו"ד אלינור ברגר

"מזה שנים אני עוסקת בייצוג נאשמים וחשודים בהליכים פליליים ומעניקה ייעוץ וייצוג בתחום המעמד האישי והמשפחה, לרבות גישור משפחתי...."

עו"ד מעיין חיימוביץ

"אני מאמינה בתפיסה משפטית אחרת, תפיסה שבה ניתן ליישב מחלוקות בדרכי נועם וגישור, גם במקרים קשים כגון עבריינות נוער..."