סגור
קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

מי רצח את תאיר ראדה

בעקבות ההחלטה הנדירה של בית המשפט העליון אמש, טוען עו"ד ערן צלניקר מנהל פורום משפט פלילי באתר והמתמחה בהליכים פליליים כי: "ספק גדול בעיני אם אי פעם נדע מי רצח את הילדה תאיר ראדה"

19/03/2013 | 13:05 | מאת: עו"ד ערן צלניקר |

מי רצח את תאיר ראדה –  האם הספק מקונן בלבם של שופטי בית המשפט העליון?

 
בהחלטה קצרה ובניגוד להליך הארוך והמורכב שנוהל בבית המשפט המחוזי, החליטו 3 שופטי בית המשפט העליון כי סאגת הרצח של הילדה תאיר ראדה רחוקה מסיום והחזירו את הדיון לבית המשפט המחוזי על מנת שישמע 2 ראיות נוספות שעניינן חוות דעת של מומחים. לכל מי שכבר הספיק לשכוח הרצח של ראדה זעזע את המדינה והחשוד רומן זדורוב נעצר, נחקר, הודה ואף שחזר. אלא שבמהלך משפטו הוא טען כי יש לפסול את ההודאות ואף הראה לבית המשפט כי תיאורו את הרצח אינו מתיישב עם הממצאים בזירה. בית המשפט המחוזי דחה את טענותיו וקבע כי הודאתו קבילה ואף מקבלת חיזוקים רבים. זדורוב הורשע ברצח ונדון למאסר עולם. בית המשפט המחוזי היה ער לחוסר ההתאמה בין השחזור שערך זדורוב במשטרה לבין פרטים שונים אשר נמצאו בזירת הרצח ואולם בחר להתעלם מכך.
 
שתי הראיות הנוספות, כך לדעתו של בית המשפט העליון, "עשויות לשפוך אור על מסכת הראיות... מדובר בראיות מהותיות ובעלות משקל...". האחת נוגעת לטביעות הנעל שנמצאו על מכנסיה של ראדה וחתומה ע"י אחד המומחים הגדולים בעולם בנושא זה והשנייה נוגעת לחתך על פניה של ראדה וחוסר התאמתו לסכין יפנית אותה תיאר זדורוב בהודאתו. 
 
צריך להבין שהחלטת בית המשפט העליון הנה החלטה נדירה בשלב הערעור. קבלת ראיות חדשות בשלב הערעור והחזרת הדיון לבית המשפט המחוזי משמעה פתיחת ההליך מחדש, החייאתו ומתן סיכוי ממשי לזדורוב לעמוד על חפותו. זהו לא עניין של מה בכך ודאי לאור ההלכה הנוהגת כי הדבר מהווה חריג ורק כאשר דרוש הוא לעשיית צדק. בית המשפט העליון מורה למחוזי לקבל את 2 הראיות החדשות לעיל וכן כל ראיה שימצא לנכון לקבל. אמנם לא נקבע בהחלטה דבר לעניין חפותו או אשמתו של זדורוב ואולם יש לשים לב לנימוקי ההחלטה. מעבר לנימוקים בדבר היות המקרה חריג מציין בית המשפט העליון כי הוא מחליט כפי שהחליט לאחר שהוא צפה בהודאות זדורוב בפני המדובב ובשחזור הרצח. ברור שלא בנקל מורה בית משפט, וודאי שלא בית המשפט העליון, על פתיחה מחדש של תיק רצח כאשר הציר המרכזי של הראיות הנו הודאה ושחזור. 
 
לאור האמור דעתה הנחרצת של הפרקליטות כי קיימות כנגד זדורוב ראיות מעל ומעבר ובראשן הודאתו, השחזור וראיות רבות נוספות טעונה בחינה מחדש. בחינה שכזו תיעשה בידי 3 שופטי בית המשפט המחוזי ויש לזכור כי אחד משופטי ההרכב המקורי הלך לעולמו ועל כן לשני שופטי המקור יצטרף שופט חדש שלא היה שותף להכרעת הדין המרשיעה.  מעניין בטוח יהיה...
 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

25/03/2015 12:59 יהודה (+) חשד ע"פ שמועה
אח שלי נעצר בעקבות כך שהכה את בנו בן ה14 שגנב ממנו כסף. במסגרת החקירה אמר הבן שהוא שמע מאיזה מקום שאבא שלו איים על אחותו באקדח. האם ניתן על סמך שמועה למרות שהמאויימת לכאורה מכחישה שהיה דבר כזה להגיש אישום על דבר כזה?

אין ערך ראייתי לעדות שמועה פרט לחריגים הקבועים בדין הפלילי. מה שאתה מספר זה עדות שמועה ללא שום ערך ראייתי ועל כן בהיעדר הודאה מצד האבא לא ניתן להגיש כתב אישום בגין האיומים.

עו"ד ערן צלניקר

22/03/2015 18:18 דין (+) תביעה לפי סעיף 80 לחוק העונשין
זוכיתי לאחרונה זיכוי מוחלט בתיק פלילי (תפור ע"י התביעה המשטרתית ...).
אומנם לתביעה יש 45 יום לערער, אבל לאור הכרעת הדין, הסיכוי לכך הוא קלוש עד לא קיים.
ברצוני לתבוע הוצאות שכ"ט לפי סעיף 80 לחוק העונשין.
האם יש מגבלה של זמן ממועד הזיכוי ועד להגשת התביעה ?

בתודה מראש

ראשית, תמתין לפסק דין חלוט - היינו שלא מגישים ערעור.
שנית, צריך לבחון אולי כדאי לך לפעול דווקא בדרך של תביעה נזיקית. לשם כך צריך להעריך אלו נזקים נגרמו לך.
היה ואתה מעוניין אך ורק בהחזר הוצאות אזי הפנייה היא לפי סעיף 80 למותב שדן בתיק. אין בחוק מגבלת זמן.

עו"ד ערן צלניקר

22/03/2015 14:16 הדס (+) הונאה בקרן השקעות - דחוף!!!!!
יש לי סכום גדול בקרן השקעות. מותר לי להוציא את הכסף בהודעה של חודשיים מראש. הקרן נתפסה בהונאה. כולם רוצים להוציא משם את כספם. אני חוששת שבסוף לא ישאר גם לי. מה עלי לעשות?

מציע שתפני לעו"ד המתמחה בדיני בנקאות

עו"ד ערן צלניקר

21/03/2015 23:13 ל (+) בקשה לעזרה

שלום רב
אני מנהל את ועד הבית בבניין מגורים (לא חבר ועד אלא מנהל בשכר- כמו המנקה או הגנן )
לאחרונה אחד הדיירות הגישה תלונה במשטרה נגדי כי כביכול גרמתי נזק במזיד לדירתו על ידי שפיכת חומר דליק על דלת ביתה
הנושא הועבר לטיפול של השוטר הקהילתי שהציע גישור לפיתרון הסכסוך. הדיירת הסכימה , ביטלה את התלונה במשטרה ואנחנו בגישור
אתמול פגשתי את הדיירת (מבוגרת כבת 90 ) ואת הבן שלה (אפשר להגיד שהבן מנהל את העניינים בפועל ) בגישור הם דרשו ממני כעקרון 2 דברים:
להציג להם דו"ח הוצאות לשנת 2014 + קבלות
2. פיצוי עבור תיקון שהועד ביצע בדירתו לפני שנה וחצי ושלטענתן היה כושל כעקרון
אלה הדרישות שלהם אך מפליטת פה שהיה לתובעת אני חושד שאחרי שאני אמסור להם את דו"ח הוצאות ואתקן את דירתם, בכוונתם לבצע כמה פעולות: 1) להמשיך/לחדש את התביעה המשטרתית (ישמע לכם מוזר אך נדמה לי שהם לא מבינים שבעצם ביטלו אותה ) 2) דרך המסמכים שאמסור להם "לחפש " אותי בכל טעות קטנה או אי הבנה בפעולות הועד כדי לתבוע אותי או להכפיש אותי מול שאר דיירי הבניין. (למרות שלא יימצאו שום דבר לא תקין אתם יכולים לתאר לעצמכם שכש אתה מטפל ב 28 דירות ולפעמים אתה צריך לפתור במהירות בעיה של הצפה או משהו דחוף אתה לא תמיד הולך "לפי הספר היבש" )
ברור שאני לא הולך למסור להם שום מסמך אם אני לא בטוח שזה שם סוף לכל סוג של תבעיה (או שמצמצם למינימום את הסיכוי לכך) לכל הקשור לניהול הועד עד 31/12/14 או בקשר לחבלה בבוצע בדירה שלהם )
אז חשבתי להציע להם (דרך הגישור) את הפשרה הבא אודה לכם אם אתם יכולים לעזור לי עם הניסוח ltoransky@hotmail.com

הסכם פשרה ראשוני: ועד בית ******* אנו החתומים מטה מסכימים בזאת על: 1) ***** כנציג ועד הבית (להלן: צד אי) יציג מול ****** כנציג משפחת ***** (להלן: צד ב' ) דו"ח הוצאות והכנסות לשנת 2014 כולל חשבוניות ואסמכתאות לאימות הדו"ח בנוכחות המגשרים
2) לאחר הצגת הדו"ח ובדיקתו ימסור צד ב' לצד א' צ'ק בסך 4,320 ₪ עבור חוב מיסי ועד לשנת 2014. מסירת הצ'ק הנ"ל מהווה אישור צד ב' שאין לה יותר טענות כלפי ועד הבית בכלל וכלפי צד א בפרט ,בכל הקשור לאירועים או לסכסוכים ביניהם נכון לתאריך 31/12/14 למעט טענות צד ב' בכל הקשור לתיקון הנזילה שבדירתה (להלן: התקלה)
3) צד א' מתחייב תוך שבועיים מיום קבלת הציק מידי צד ב' לפעול לתיקון התקלה לשביעות רצונו של צד ב' . עד לביצוע התיקון הנ"ל צד' ב ראשי לא להעביר לוועד הבית תשלומים עבור מיסי ועד לשנת 2015
ולראייה באו על החתום

תעשה לעצמך טובה וגש לקבל ייעוץ משפטי. הפורום הזה נועד לתת מענה לשאלות פשוטות וכלליות ואינו יכול להוות ייעוץ משפטי בשום אופן

עו"ד ערן צלניקר

19/02/2015 16:43 # (+) ISSUE

מה הסיכויים שלא יהיה כתב אישום בסיטואציהשל איומים על אנשי ציבור / מקומות ציבוריים אם לנאשם


יש קצת רקורד פלילי וזה פעם ראשונה שלו


בתחום הזה ואין ע"ת

אין לי מספיק נתונים כדי להעריך. רקורד פלילי לא אמור לשנות לכאן או לכאן. אם יש ראיות לביצוע עבירה אז רוב הסכויים שיגישו כתב אישום

עו"ד ערן צלניקר

16/02/2015 10:29 פזית (+) איומים על להרביצ תלונה במשטרה
שלום האם בן אדם שהתקשרתי לאישתו שהיתה חברה שלי אמר שירביצ לי ולא ביצע את זה האם אני צריכה להתלונן עליו במשטרה התקרתי לחברה שהיתה לי לא רצתה קשר אז בעלה ענה ואמר ככה האם המשטרה תתיחס לזה?האם יכולים לפתוח לי תיק במשטרה ? כי התלוננה עלי במשטרה החברה על הטרדה ?

מה שהוא אמר לך נחשב כאיומים. היה וזו תלונת אמת המשטרה תבדוק ותחקור.

עו"ד ערן צלניקר

02/02/2015 00:14 דור (+) סטטוס תיק משטרתי
מקורב שלי נתפס לפני מספר ימים בגניבה מחנות גדולה במרכז קניות. אין לו עבר פלילי. הוא נלקח למשטרה, נחקר, אודה והתחרט על מעשיו. החוקר אמר לו להתרחק ממרכז הקניות במשך שבוע ואז נשלח לביתו. מעבר לזה לא נאמר לו דבר. מה זה אומר? האם זה העונש? התיק ייסגר או ימשיך להיות פתוח לדין? היש אפשרות לביטול רישום פלילי? האם בהוצאת תדפיס רישום אפשר לראות מה מצב התיק ומה הוחלט ומתי צריך להוציא את התדפיס ולראות מה הוסכם? מה הסיכויים לגניזה?

סביר להניח כי התיק נסגר בעילה של היעדר עניין לציבור. בהחלט ניתן לגשת לתחנת המשטרה ולהוציא פלט רישום פלילי על מנת לבדוק זאת. בקשר לביטול - יש דרכים לעשות זאת כגון שינוי עילת סגירה.

עו"ד ערן צלניקר

תודה על תשובתך. בנוסף רציתי לדעת האם הוצאת תדפיס פלילי כרוכה בעלות כלשהי? והאם צריך לחכות זמן מה ואז לגשת לתחנת המשטרה?

16/01/2015 16:46 דניאל (+) שוטרת בכירה חושפת מידע על ק.חקירות ת. רחובות -הקלטה בפנים
למי ניתן לפנות עם ההקלטה הזו?

ניתן לפנות למח"ש או לחילופין לייעוץ משפטי בטרם יוחלט מה לעשות. הכל תלוי בתוכן ההקלטה כמובן.
את מוזמנת לפנות אלי להמשך ייעוץ אישי

עו"ד ערן צלניקר

14/01/2015 13:38 שואלת (+) עילת סגירה
שלום ברצוני לשאול : כשמגישים בקשה לשינוי עילת סגירת תיק לחוסר אשמה האם הגורם אליו מופנית הבקשה פותח בחקירה על מנת לבדוק/ לאמת את האמור בנימוקי הבקשה או שדנים בבקשה על פי נימוקיה והנספחים המצורפים לחיזוק הטענות?
שאלתי במיוחד לעניין נימוקים שמדברים לגופה של החקירה עצמה שנעשתה בתיק וכאשר אני מגישה בקשה לשינוי עילה ומציינת דברים לעניין החקירה והמקרה עצמו? האם בעקבות בקשה כזו יכולים לפתוח את התיק הסגור ולהגיש בו כתב אישום? או מקסימום לא מאשרים את שינוי העילה והתיק נותר סגור?

בקשה לשינוי עילת סגירה אמורה להביא את הגורם המחליט לעיין בתיק מחדש תוך התחשבות בנימוקים שמועלים. תיאורטית אם הוא פותח את התיק ומוצא שם ראיה שלא נתנו עליה את הדעת ניתן להגיש כתב אישום. פרקטית, זה לא קורה וגם אם קורה הרי שיש שלל טענות ביחס להתנהלות הרשות במקרה כזה. בד"כ דנים קונקרטית בשנוי המתבקש והאם יש קמצוץ ראיות או שאין כזה ואז זה חוסר אשמה

עו"ד ערן צלניקר

האם מנסיונך במקצוע נתקלת במקרה של בקשה לשינוי עילת הסגירה שהביאה להגשת כתב אישום ולא לדחיית הבקשה בלבד והותרת התיק סגור באותה עילה שנסגר?

אני באופן אישי לא נתקלתי

05/01/2015 20:35 אנונימי (+) שינוי עילת סגירה

ערב טוב,
נסגר לי תיק מחוסר עניין ואני רוצה לשנות את עילת הסגירה לחוסר אשמה. צילמתי את תיק החקירה. מי שהחליט על סגירת התיק זה התביעות של המשטרה. למי עלי להגיש את בקשת שינוי העילה ? לתביעות? לאותו אדם שנתן את החלטת הסגירה או לתחנה בה נחקרתי?

דבר נוסף- לא קיבלתי שום מכתב על סגירת התיק למרות שבתחנה טוענים ששלחו ומופיע להם תאריך שממנו עברו הרבה יותר מ -30 יום. האם זה אומר שאינני יכולה לשנות את עילת הסגירה?

תגישי את הבקשה שלינוי עילה לתביעות. עניין 30 הימים הוא זניח ובבקשה שלך תצייני שהבקשה מוגשת בסמוך לאחר שנודע לך דבר סגירת התיק.

עו"ד ערן צלניקר

תודה רבה על תשובתך,
האם מספיק לשלוח לתביעות את הבקשה בלבד או שעליי לדאוג גם שהתיק יחזור מהתחנה אל התביעות? כלומר האם מספיקה לו הבקשה עצמה לצורך מתן החלטה בבקשה ? ותודה שוב.

הם ידאגו למשוך את התיק. זו לא הדאגה שלך

אודות כותב המאמר

עו"ד ערן צלניקר

"את המשרד הקמתי במטרה לסייע לאזרח הקטן מול רשויות החוק בהליכים פליליים"

0503332287

ליצירת קשר עם עו"ד ערן צלניקר

מאמרים אחרונים בקטגוריה משפט פלילי

1

זיכוי במשפט פלילי

"חף מפשע"- האם יש עוד דבר כזה? מדוע בשלושת העשורים האחרונים ישנה עלייה מתמדת באחוזי ההרשעות בארץ? ומה הסיכוי לצאת זכאי מאישום פלילי?
2

עבירת קשירת קשר לסיוע לאויב במלחמה

הידעתם? במדינת ישראל יש עונש מוות בגין עבירות מסויימות. מי הם האנשים שמסייעים לאויבי ישראל? מה נחשב על פי חוק כסיוע לאויב? וכיצד חוק זה נחקק?
3

רצח על ידי קטין- האם יש להקל בעונשו?

מהם לדעתכם השיקולים שעל בית המשפט לקחת לגבי קטין שרצח, האם לנסות להשיב אותו לדרך הישר? מה העונש הצפוי לאותו קטין מואשם? וכיצד בתי המשפט נוהגים להכריע במקרים אלו?
4

עו"ד פלילי משפט פלילי ומה שבינהם

הידעתם? התנהגות פלילית בישראל אינה בהכרח התנהגות פלילית באנגליה. מהם הקשיים שבהם נתקל עו"ד פלילי? וכיצד הומוסקסואלים מתקשרים לאן?
5

ההשלכות למסירת הודאת שווא במשטרה

למה שאדם חף מפשע יקח על עצמו את האשמה? מה המשטרה עושה בכדי לזהות הודאות השווא? כיצד המשפט העברי מתקשר לכאן? ומהי וועדת חקירה?

עורכי דין מובילים - משפט פלילי

עו"ד אלינור ברגר
עו"ד אלינור ברגר

"מזה שנים אני עוסקת בייצוג נאשמים וחשודים בהליכים פליליים ומעניקה ייעוץ וייצוג בתחום המעמד האישי והמשפחה, לרבות גישור משפחתי...."

עו"ד עמית בר-טוב

"ניסיון כביר בייצוג מול מוסדות רשת המיסים והחקירה, בכל הערכאות השיפוטיות, בין השאר בעבירות צווארון לבן, מס וכלכליות ..."

עו"ד יאיר מושיוב

"בכל תיק שבטיפולי בתחום המשפט הפלילי והתעבורה, אני עושה כל שביכולתי לייצג את לקוחותיי נאמנה. אני רואה בייצוג, עוד בשלב המקדמי בתיק, כגון בחקירה משטרתית, חשיבות רבה העשויה לצמצם נזקים"

עו"ד מעיין חיימוביץ

"אני מאמינה בתפיסה משפטית אחרת, תפיסה שבה ניתן ליישב מחלוקות בדרכי נועם וגישור, גם במקרים קשים כגון עבריינות נוער..."

עו"ד ערן בן עמי

"תחום דיני התעבורה בדמי ובנפשי. אני משתדל להעניק טיפול אישי, מעמיק ומקצועי לכל לקוח ולקוח. הדבר ניכר בפריצות הדרך להן גרמתי בסוגיות מרכזיות בתחום ..."