סגור
קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

מי רצח את תאיר ראדה

בעקבות ההחלטה הנדירה של בית המשפט העליון אמש, טוען עו"ד ערן צלניקר מנהל פורום משפט פלילי באתר והמתמחה בהליכים פליליים כי: "ספק גדול בעיני אם אי פעם נדע מי רצח את הילדה תאיר ראדה"

19/03/2013 | 13:05 | מאת: עו"ד ערן צלניקר |

מי רצח את תאיר ראדה –  האם הספק מקונן בלבם של שופטי בית המשפט העליון?

 
בהחלטה קצרה ובניגוד להליך הארוך והמורכב שנוהל בבית המשפט המחוזי, החליטו 3 שופטי בית המשפט העליון כי סאגת הרצח של הילדה תאיר ראדה רחוקה מסיום והחזירו את הדיון לבית המשפט המחוזי על מנת שישמע 2 ראיות נוספות שעניינן חוות דעת של מומחים. לכל מי שכבר הספיק לשכוח הרצח של ראדה זעזע את המדינה והחשוד רומן זדורוב נעצר, נחקר, הודה ואף שחזר. אלא שבמהלך משפטו הוא טען כי יש לפסול את ההודאות ואף הראה לבית המשפט כי תיאורו את הרצח אינו מתיישב עם הממצאים בזירה. בית המשפט המחוזי דחה את טענותיו וקבע כי הודאתו קבילה ואף מקבלת חיזוקים רבים. זדורוב הורשע ברצח ונדון למאסר עולם. בית המשפט המחוזי היה ער לחוסר ההתאמה בין השחזור שערך זדורוב במשטרה לבין פרטים שונים אשר נמצאו בזירת הרצח ואולם בחר להתעלם מכך.
 
שתי הראיות הנוספות, כך לדעתו של בית המשפט העליון, "עשויות לשפוך אור על מסכת הראיות... מדובר בראיות מהותיות ובעלות משקל...". האחת נוגעת לטביעות הנעל שנמצאו על מכנסיה של ראדה וחתומה ע"י אחד המומחים הגדולים בעולם בנושא זה והשנייה נוגעת לחתך על פניה של ראדה וחוסר התאמתו לסכין יפנית אותה תיאר זדורוב בהודאתו. 
 
צריך להבין שהחלטת בית המשפט העליון הנה החלטה נדירה בשלב הערעור. קבלת ראיות חדשות בשלב הערעור והחזרת הדיון לבית המשפט המחוזי משמעה פתיחת ההליך מחדש, החייאתו ומתן סיכוי ממשי לזדורוב לעמוד על חפותו. זהו לא עניין של מה בכך ודאי לאור ההלכה הנוהגת כי הדבר מהווה חריג ורק כאשר דרוש הוא לעשיית צדק. בית המשפט העליון מורה למחוזי לקבל את 2 הראיות החדשות לעיל וכן כל ראיה שימצא לנכון לקבל. אמנם לא נקבע בהחלטה דבר לעניין חפותו או אשמתו של זדורוב ואולם יש לשים לב לנימוקי ההחלטה. מעבר לנימוקים בדבר היות המקרה חריג מציין בית המשפט העליון כי הוא מחליט כפי שהחליט לאחר שהוא צפה בהודאות זדורוב בפני המדובב ובשחזור הרצח. ברור שלא בנקל מורה בית משפט, וודאי שלא בית המשפט העליון, על פתיחה מחדש של תיק רצח כאשר הציר המרכזי של הראיות הנו הודאה ושחזור. 
 
לאור האמור דעתה הנחרצת של הפרקליטות כי קיימות כנגד זדורוב ראיות מעל ומעבר ובראשן הודאתו, השחזור וראיות רבות נוספות טעונה בחינה מחדש. בחינה שכזו תיעשה בידי 3 שופטי בית המשפט המחוזי ויש לזכור כי אחד משופטי ההרכב המקורי הלך לעולמו ועל כן לשני שופטי המקור יצטרף שופט חדש שלא היה שותף להכרעת הדין המרשיעה.  מעניין בטוח יהיה...
 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

07/12/2014 14:55 אלעד (+) שאלה מחו"ל
שלום,

אני אזרח ישראלי שגר בחו"ל. אין לי שום עבר פלילי כלשהו. בביקורי האחרון בארץ פרץ עימות מילולי ביני ובין נציג שירות של חברה מסוימת. בשום שלב לא קיללתי אותו ולא איימתי עליו (אבל כן הזהרתי אותו שאני אגיש נגדו תלונה במשטרה בגין הונאה) ובטח ובטח שלא נקטתי בשום אלימות פיסית. למרות זאת, בשלב מסוים, הוא הזמין את המשטרה. לא באמת ברור לי למה. מכיוון שלמיטב שיפוטי לא עברתי שום עבירה ומכיוון שטיסתי חזרה לארץ מגוריי הייתה אמורה להמריא מספר שעות לאחר מכן, עזבתי את המקום מבלי להמתין למשטרה וטסתי חזרה לארץ מגוריי. מאז עבר כחודש ולא שמעתי שום דבר מהמשטרה (כתובתי במשרד הפנים היא הכתובת של הוריי. לכן אני מניח שאם הם היו מחפשים אותי הם היו מגיעים או שולחים מכתב אליהם). למרות זאת, לאחרונה החלו לקנן בי ספקות שמא אולי לא נהגתי כשורה מבחינה חוקית. שאלותיי הן:
א. האם בנסיבות הללו הייתי חייב לחכות למשטרה?
ב. האם בנסיבות הללו העובדה שטסתי חזרה לארץ מגוריי עלולה להיחשב לשיבוש הליכי משפט, או התחמקות מחקירה, או משהו דומה?
ג. האם המשטרה יכולה להכריז עליי כדרוש לחקירה או להוציא כנגדי צו עיכוב יציאה מהארץ מבלי לנסות ליצור אתי קשר קודם (דרך הוריי), אולי משום שידוע לה שאיני נמצא בארץ?
ד. גם אם התשובות לשלושת השאלות הקודמות היא שלילית, האם אתה סבור שיש כאן בכל זאת פוטנציאל לאיזושהי הסתבכות פלילית ולו הקלה ביותר או שסביר להניח שבסופו של דבר המשטרה בכלל לא התעסקה בזה?

תודה רבה מראש,
אלעד

אינני מכיר את נסיבות האירוע עצמו כך שקשה לי לחוות דעה האם יש כאן פוטנציאל לאירוע פלילי וכפועל יוצא לחקירה וכו'.
מאחר ועזבת את המקום לא ניתן לדעת האם המשטרה הגיע למקום. בהנחה שלא תקפת פיזית או איימת אזי אני לא רואה איזו עבירה יש כאן. סביר להניח שאם זה המצב המשטרה לא היתה עושה כלום והמקסימום היה להרחיק אותך מהמקום.אני מניח שלו היית דרוש לחקירה היו מחפשים אותך אצל הוריך. היה ולא - ספק בעיניי האם המשטרה בכלל מתעסקת בזה.

עו"ד ערן צלניקר

קודם כל תודה רבה על התשובה המהירה.
בהינתן שאני מעונין מאד להימנע ממצב שבו בביקורי הבא בארץ אופתע לגלות בביקורת הגבולות שבכל זאת מתנהלים נגדי איזשהם הליכים, האם אתה סבור שכדאי לי ליצור קשר עם המשטרה בעצמי או באמצעות עורך דין ולברר, כך שבמידה וישנם איזשהם הליכים אוכל להערך מבעוד מועד? או שהסיכויים לכך כל כך נמוכים (בהינתן שמה שכתבתי בפנייתי הראשונה נכון) שחבל להשקיע בכך זמן ומאמצים?
שאלה שנייה: האם המשטרה יכולה לסגור תיק מחוסר עניין לציבור (דבר שלמיטב ידיעתי משאיר איזשהן עקבות) מבלי להודיע על כך לנשוא התלונה?
אני מתנצל אם אני נשמע פרנואיד. אני פשוט חרד לשמי הטוב. בנוסף, מכיוון שאני גר בחו"ל, לעיכוב יציאתי מהארץ בזמן ביקור עלולות להיות השלכות מרחיקות לכת על פרנסתי וכפועל יוצא מכך על חיי בכלל.

שוב תודה רבה על היעוץ,
אלעד

אתה יכול להיעזר בעו"ד אבל נראה לי שהסיכוי שעשו משהו מאוד קלוש. זו התרשמותי.
תוכל לפנות למשטרת הגבולות ולברר האם עומד כנגדך עיכוב/רישום כלשהו בגבול. חפש את הטלפון בגוגל.
לגבי עילת סגירה - כל תיק שנפתח ונסגר הודעות הסגירה נשלחות אוטומטית למתלונן ולחשוד
לכשתגיע לישראל אתה מוזמן ליצור עמי קשר לייעוץ מקיף יותר

עו"ד ערן צלניקר

02/12/2014 00:28 ג'רמי (+) צו מעצר ותיק פלילי
ערב טוב

אני גר באמריקה כבר כמה שנים.
לפני חצי שנה ההורים שלי קבלו זימון לבית משפט בעניין פלילי שמסתבר שהתובע המשטרתי החליט להגיש - בניגוד להבטחות שלו.

אני רוצה לבוא לביקור בארץ, אבל מאוד פוחד שיעצרו אותי בנתב"ג (צו מעצר).
בדקתי במשטרת הגבולות (איפה שבודקים צווי יציאה מהארץ) ואמרו שאין לי כולם.

אם זה צריך להרגיע אותי או שיש עוד בדיקות לעשות?

אשמח לעצתך בנושא.

תודה
ג'רמי

הבירור במשטרת הגבולות אמור לכסות את העניין. רישום בגבול הוא האמצעי היחיד שיש לתביעה כדי לעקוב אחר ההגעה שלך. היה ואין כזה אז לא יעצרו אותך.
מעבר לזאת - רצוי שתפתור את עניין התיק הפלילי. חבל להשאיר את זה ככה. אתה מוזמן ליצור עמי קשר כשתהיה בישראל ונרחיב את השיח.

עו"ד ערן צלניקר

30/11/2014 16:19 שמוליק (+) נמצא בחזקתי 100 שקיות שיכול להיות והם נייס גאי
לפני כ7 חודשים נסעתי לתל אביב עם אדם אחר ברכב שלא שלי
אני הייתי הנהג
במחסום משטרתי בדרך נעצרנו על ידי שוטרי מגב
נערך חיפוש ברכב ובו נמצא כ100 שקיות שחורות עם הכיתוב נייס גאי
הובלתי לחקירה שבה טענתי שאין לי קשר לשקיות האלה ואינני יודע את תכולתן משם לטביעות אצבע צילומים וכו..
(אומנם ידעתי שהחבר מתעסק בדברים האלה ואפילו נשפט מספר פעמים אבל באמת שלא היה לי קשר לשקיות האלה)
לפני כחודש וחצי הגעתי לתחנת המשטרה בעירי בדרום וביקשתי מרשם פלילי
לא היה כתוב בו כלום השוטר אמר "אתה נקי"
כשסיפרתי לשוטר על המקרה הוא בדק במחשב ואמר
"יש משהו בתחנת אילת תשאיר את זה ככה"
לשאלתי
אני בבעיות??? אני לא מצליח לישון בלילה מרוב פחד שמחר מפטרים אותי מהעבודה ומכתימים לי תחיים
נ.ב
עד המקרה הזה ללא עבר פלילי
שירות קרבי מלא ביחידה מיוחדת
עובד במשרד הביטחון

על פניו מעצם העובדה שהרכב שייך לך יש סכוי לא מבוטל שיראו את הסם כשייך גם לך - זאת במידה וניתן להראות שידעת והסכמת. חסרים לי פה נתונים לגבי נסביות ההחזקה , גרסת האדם השני וכיוצ"ב. לא ברור לי כיצד אין לך רישום - לאור העובדה שנחקרת באזהרה ופתחו לך תיק. ככל הנראה יש לך תיק פתוח ומקבלי ההחלטות צריכים להחליט מה לעשות איתך. יש מספר מישורים שניתן לפעול בהם. תוכל לפנות אלי להמשך ייעוץ אישי והרחבת השיח לגבי המקרה.

עו"ד ערן צלניקר

27/11/2014 13:19 גילי (+) משפט פלילי ושהו בחו"ל
היי,

אני כרגע בחו"ל.

לא ידעתי שהתנהל נגדי משפט פלילי.

בדיון 1. הוחלט לתת לי מסירה על ידי שוטר.
בדיון שהיה אמור להיות בתאריך הנדחה, הוא בוטל ביום בדיון, אין פרוטוקול או מועד חדש.

מה לפי דעתך הסיבה, ואם כדי לי לפנות לבית המשפט או לחכות עד שובי ארצה, לפי דעתך יש צו מאסר?

תודה
גילי

לא ברור לי האם המשטרה יודעת שאתה בחו"ל. במצב רגיל כאשר נאשם לא מתייצב לדיון בית המשפט מבקש מסירה אישית. אם הנאשם עדיין לא מתייצב אז מוציאים נגדו צו הבאה שזה כמו צו מאסר אבל בד"כ עם אפשרות שחרור והבטחת התייצבות.
לגבי ביטול הדיון יכולות להיות כמה סיבות אבל מן הסתם זה כבר לא תלוי בך.
בכל מקרה אתה יכול לברר או לחילופין להיעזר בעו"ד שיברר בשבילך היכן הדברים עומדים ואולי אף יצלול לתוך התיק עוד בטרם תשוב מחו"ל. ניתן לעשות את זה.
אתה מוזמן לפנות אלי להמשך יעוץ אישי

עו"ד ערן צלניקר

26/11/2014 01:28 לידור אליהו (+) כתב אישום נייס גאי
שלום בתאריך 21.10.13. ביצעתי את העברה שעל פי חוק היא נקראת חומרים מסוכנים. (נייס גאי) היום 26.11.14 הגיע כתב אישום. בחלק הכללי כתוב: PB-22 AB-PINACA הינם חומרים מסוכנים כהגדרתם בלוק המאבק בתופעת השימוש בחומרים מסכנים התשע"ג 2013.

השאלה שלי מה יכול להיות גזר דין בעיניין כזה נתפסתי עם 10 שקיות בסה"כ ומכרתי 2 לשוטרת. עבר נקי ללא שום עברות.ואיזה עורך דין כידי להביא בעיניין כזה???

בוא נעשה סדר. אם הבנתי נכון נפלת על סוכנת סמויה ויש לך כתב אישום על עבירת סחר והחזקה שלא לצריכה עצמית. צריך לצלם את התיק לקרוא את החומר לבדוק את כל הנסיבות מסביב וגם את הנסיבות האישיות שלך. ככה סתם להעריך עונש - בלתי אפשרי ולא מקצועי.
אתה מוזמן ליצור עמי קשר להמשך בירור/ייעוץ מעמיק יותר

עו"ד ערן צלניקר

25/11/2014 01:53 ליאם (+) שאלה בנושא התייחדות
היי, אני ובן זוגי ממתינים לתאריך להתייחדות כאשר לפני מספר ימים קיבלתי שיחה מעו"ס של בית הסוהר ששאלה אם אני באה מרצוני וכמובן שעניתי שכן והיא חתמה על הבקשה. השאלה שלי אם יש לך מושג באיזה סדר זה עובד ומי צריך לחתום אחריה כדי שנקבל כבר תאריך?! זה אמור להתעכב?? יש לציין שהוא עצור כבר שנה והוא אמור להישפט בשבוע הקרוב סע"ה. הגשנו את הבקשה כבר לפני כמעט 3 חודשים ואני כבר קצרת סבלנות. אודה לתשובתכם המהירה, תודה !!

מנסיוני הרב מול שב"ס יש להם קצב והתנהלות משלהם. אפשר להפעיל עורך דין ואפשר להגיש עתירת אסיר אבל אם ממילא זה עומד לקרות אז אין צורך. תמתיני עוד קצת ויהיה בסדר

עו"ד ערן צלניקר

21/11/2014 12:10 שמיל (+) האם במשפט ההודי מתבצעות עיסקאות טיעון במקרה של תביעה של אחזקת סם ממשפחת המריחואנה?
האם יש עו"ד ישראטלים המוסמכים להופעה בהודו (בנושא חוק הסמים?

הנושא עליו אתה מדבר מצריך שאלות משנה ובירור מעמיק. כעקרון רק עו"ד עם רשיון עריכת דין של המדינה רשאי לייצג. יחד עם זאת אתה בהחלט יכול להפעיל עו"ד פלילי מהארץ שייצג את האנטרסים יחד עם עו"ד הודי.

עו"ד ערן צלניקר

17/11/2014 14:46 דניאל (+) זימון לבית משפט
שלום

התקשר אלי אדם בטלפון שטען שהוא קצין משטרה וצריך למסור לי זימון לבית משפט, אמרתי לו מה, הוא אמר לי את התאריך וכד'. אמרתי לו טוב בי.

חשבתי שזה מתיחה, ולא הלכתי לדיון. עכשיו הבנתי שבית המשפט הוציא לי צו הבאה.

אם זה נחשב לזימון כדין?, ואם לא אשמח לפס"ד או החלטה מחייבת בנדון כדי לבטל את צו הבאה.

נ.ב אם ניתן לבטל את הצו לגמרה?

זימון בטלפון הוא לא זימון כדין. אינך יודע מי עומד מצידו השני של הקו
תגיש בקשה לביטול צו הבאה ותנמק בקצרה. יבטלו לך.

עו"ד ערן צלניקר

03/11/2014 18:46 דני (+) תלונה במשטרה על קבלן בנייה
שלום

האם אני יכול להגיש תלונה במשטרה על קבלן שביצע עבירות בנייה (חריגות בנייה) בבניין שאני אישית לא גר בו, כשהעירייה מודה שהוא אכן ביצע עבירות אך בינתיים בחרה שלא להגיש נגדו כתב אישום, מסתמן שאולי יקנסו אותו וזהו

שאלתי היא האם אני כאזרח יכול לגשת למשטרה ולהתלונן עליו או שזה רק בסמכותה של העירייה?

אם התשובה היא שאני כן יכול להתלונן עליו במשטרה, האם אני יכול לעשות זאת כבר עכשיו או שעלי לחכות לסיום ההליך בעניינו?

תודה רבה

אני לושב שהכי כדאי שתפנה לעורך דין דרך דפי זהב או משהו (יש עורכי דין שמתמחים בזה בדיוק: ותראה אם שווה לך תלונה במשטרה או תביעה אזרחית. או לי כאן יש מקום ליצוגית בכלל. אלוהים יודע. בהצלחה.

המשטרה לא מתעסקת בזה

עו"ד ערן צלניקר

03/11/2014 01:28 דנה (+) דחיית משפט פלילי
יש לי משפט והדיון בעוד שבוע, הייתי מעורבת לפני כמה ימים בתאונת דרכים, יש לי זעזוע מוח.

אם יש לי עקב כך המלצה למנוחה, אז ניתן לדחות את המשפט, ולכמה זמן (לפי חופשת המחלה , או לפי שיקולי בית המשפט?).

ואם נניח דחו לי את המשפט בחודש או חודשיים וגם אז הרופא האריך לי את חופשת המחלה, אז ניתן לבקש שוב דחייה, ואם בית המשפט יכול לסרב למרות האישור הרפואי???

לא ברור האם יש לך משפט פלילי או אזרחי והאם את מיוצגת.
כעקרון אישור רפואי האומר שנבצר ממך מלהתייצב אמור להספיק

עו"ד ערן צלניקר

אודות כותב המאמר

עו"ד ערן צלניקר

"את המשרד הקמתי במטרה לסייע לאזרח הקטן מול רשויות החוק בהליכים פליליים"

0503332287

ליצירת קשר עם עו"ד ערן צלניקר

מאמרים אחרונים בקטגוריה משפט פלילי

1

זיכוי במשפט פלילי

"חף מפשע"- האם יש עוד דבר כזה? מדוע בשלושת העשורים האחרונים ישנה עלייה מתמדת באחוזי ההרשעות בארץ? ומה הסיכוי לצאת זכאי מאישום פלילי?
2

עבירת קשירת קשר לסיוע לאויב במלחמה

הידעתם? במדינת ישראל יש עונש מוות בגין עבירות מסויימות. מי הם האנשים שמסייעים לאויבי ישראל? מה נחשב על פי חוק כסיוע לאויב? וכיצד חוק זה נחקק?
3

רצח על ידי קטין- האם יש להקל בעונשו?

מהם לדעתכם השיקולים שעל בית המשפט לקחת לגבי קטין שרצח, האם לנסות להשיב אותו לדרך הישר? מה העונש הצפוי לאותו קטין מואשם? וכיצד בתי המשפט נוהגים להכריע במקרים אלו?
4

עו"ד פלילי משפט פלילי ומה שבינהם

הידעתם? התנהגות פלילית בישראל אינה בהכרח התנהגות פלילית באנגליה. מהם הקשיים שבהם נתקל עו"ד פלילי? וכיצד הומוסקסואלים מתקשרים לאן?
5

ההשלכות למסירת הודאת שווא במשטרה

למה שאדם חף מפשע יקח על עצמו את האשמה? מה המשטרה עושה בכדי לזהות הודאות השווא? כיצד המשפט העברי מתקשר לכאן? ומהי וועדת חקירה?

עורכי דין מובילים - משפט פלילי

עו"ד עמית בר-טוב

"ניסיון כביר בייצוג מול מוסדות רשת המיסים והחקירה, בכל הערכאות השיפוטיות, בין השאר בעבירות צווארון לבן, מס וכלכליות ..."

עו"ד ערן בן עמי

"תחום דיני התעבורה בדמי ובנפשי. אני משתדל להעניק טיפול אישי, מעמיק ומקצועי לכל לקוח ולקוח. הדבר ניכר בפריצות הדרך להן גרמתי בסוגיות מרכזיות בתחום ..."

עו"ד אלינור ברגר
עו"ד אלינור ברגר

"מזה שנים אני עוסקת בייצוג נאשמים וחשודים בהליכים פליליים ומעניקה ייעוץ וייצוג בתחום המעמד האישי והמשפחה, לרבות גישור משפחתי...."

עו"ד מעיין חיימוביץ

"אני מאמינה בתפיסה משפטית אחרת, תפיסה שבה ניתן ליישב מחלוקות בדרכי נועם וגישור, גם במקרים קשים כגון עבריינות נוער..."

עו"ד יאיר מושיוב

"בכל תיק שבטיפולי בתחום המשפט הפלילי והתעבורה, אני עושה כל שביכולתי לייצג את לקוחותיי נאמנה. אני רואה בייצוג, עוד בשלב המקדמי בתיק, כגון בחקירה משטרתית, חשיבות רבה העשויה לצמצם נזקים"