סגור
קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

מי רצח את תאיר ראדה

בעקבות ההחלטה הנדירה של בית המשפט העליון אמש, טוען עו"ד ערן צלניקר מנהל פורום משפט פלילי באתר והמתמחה בהליכים פליליים כי: "ספק גדול בעיני אם אי פעם נדע מי רצח את הילדה תאיר ראדה"

19/03/2013 | 13:05 | מאת: עו"ד ערן צלניקר |

מי רצח את תאיר ראדה –  האם הספק מקונן בלבם של שופטי בית המשפט העליון?

 
בהחלטה קצרה ובניגוד להליך הארוך והמורכב שנוהל בבית המשפט המחוזי, החליטו 3 שופטי בית המשפט העליון כי סאגת הרצח של הילדה תאיר ראדה רחוקה מסיום והחזירו את הדיון לבית המשפט המחוזי על מנת שישמע 2 ראיות נוספות שעניינן חוות דעת של מומחים. לכל מי שכבר הספיק לשכוח הרצח של ראדה זעזע את המדינה והחשוד רומן זדורוב נעצר, נחקר, הודה ואף שחזר. אלא שבמהלך משפטו הוא טען כי יש לפסול את ההודאות ואף הראה לבית המשפט כי תיאורו את הרצח אינו מתיישב עם הממצאים בזירה. בית המשפט המחוזי דחה את טענותיו וקבע כי הודאתו קבילה ואף מקבלת חיזוקים רבים. זדורוב הורשע ברצח ונדון למאסר עולם. בית המשפט המחוזי היה ער לחוסר ההתאמה בין השחזור שערך זדורוב במשטרה לבין פרטים שונים אשר נמצאו בזירת הרצח ואולם בחר להתעלם מכך.
 
שתי הראיות הנוספות, כך לדעתו של בית המשפט העליון, "עשויות לשפוך אור על מסכת הראיות... מדובר בראיות מהותיות ובעלות משקל...". האחת נוגעת לטביעות הנעל שנמצאו על מכנסיה של ראדה וחתומה ע"י אחד המומחים הגדולים בעולם בנושא זה והשנייה נוגעת לחתך על פניה של ראדה וחוסר התאמתו לסכין יפנית אותה תיאר זדורוב בהודאתו. 
 
צריך להבין שהחלטת בית המשפט העליון הנה החלטה נדירה בשלב הערעור. קבלת ראיות חדשות בשלב הערעור והחזרת הדיון לבית המשפט המחוזי משמעה פתיחת ההליך מחדש, החייאתו ומתן סיכוי ממשי לזדורוב לעמוד על חפותו. זהו לא עניין של מה בכך ודאי לאור ההלכה הנוהגת כי הדבר מהווה חריג ורק כאשר דרוש הוא לעשיית צדק. בית המשפט העליון מורה למחוזי לקבל את 2 הראיות החדשות לעיל וכן כל ראיה שימצא לנכון לקבל. אמנם לא נקבע בהחלטה דבר לעניין חפותו או אשמתו של זדורוב ואולם יש לשים לב לנימוקי ההחלטה. מעבר לנימוקים בדבר היות המקרה חריג מציין בית המשפט העליון כי הוא מחליט כפי שהחליט לאחר שהוא צפה בהודאות זדורוב בפני המדובב ובשחזור הרצח. ברור שלא בנקל מורה בית משפט, וודאי שלא בית המשפט העליון, על פתיחה מחדש של תיק רצח כאשר הציר המרכזי של הראיות הנו הודאה ושחזור. 
 
לאור האמור דעתה הנחרצת של הפרקליטות כי קיימות כנגד זדורוב ראיות מעל ומעבר ובראשן הודאתו, השחזור וראיות רבות נוספות טעונה בחינה מחדש. בחינה שכזו תיעשה בידי 3 שופטי בית המשפט המחוזי ויש לזכור כי אחד משופטי ההרכב המקורי הלך לעולמו ועל כן לשני שופטי המקור יצטרף שופט חדש שלא היה שותף להכרעת הדין המרשיעה.  מעניין בטוח יהיה...
 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

25/05/2015 08:39 גדי (+) רוצה לדעת

מה נחשב


רקורד פלילי

גליון פלילי של אדם מטרכב מתיקים ש"בקרו" בבית המשפט, מתיקים פתוחים שכעדיין נחקרים או שלא נתקבלה החלטה וכן מתיקים סגורים שהוחלט לסגרם בעילה של חוסר עניין לציבור או חוסר ראיות.

עו"ד ערן צלניקר

24/05/2015 21:19 איציק (+) בעיה

מה המייל שלך אני רוצה

לדבר איתך בקשר למשהו

מספר הסלולארי שלי מופיע ליד התמונה. אתה מוזמן להתקשר

עו"ד ערן צלניקר

24/05/2015 21:09 ינון (+) פרקליטות
אם תיק נמצא בפרקליטות הרבה
זמן ואין עדיין כלום מה זה אומר
על החומרה שלו / סיכויים לעונש

זה לא אומר שום דבר לגבי הסכוי שיוגש כתב אישום או שלא. ייתכן עומס תיקים או המתנה לקבלת החלטות של גורמים נוספים או אפילו השלמת חקירה. לא ניתן להסיק מזה דבר
יש לך 2 אופציות : להמתין בסבלנות או לקחת עו"ד פלילי שיטפל לך בזה מול הפרקליטות

עו"ד ערן צלניקר

24/05/2015 21:04 מישהי (+) סיכויים
אם למישהו היה פעם משפט שנגמר בלי כלום

( אי כשירות להישפט ) ועכשיו יש לו


עוד פעם כזה אז מה הסיכויים


שהתביעה תזכיר ת'הנ"ל


בבימ"ש

גליון הרישום הפלילי מציין את התיק הקודם ואולם היה והתיק התסיים ללא כלום אזי אין לו רלבנטיות פרט לעובדה כי לאדם יש ככל הנראה עבר פסיכיאטרי

עו"ד ערן צלניקר

24/05/2015 20:54 אלמוני (+) תהליך רפואי
אם בימ"ש קבע שמישהו לא כשיר
להישפט והבחור גר במקום אחר מאיפה
שהבימ"ש נמצא אז לאיזה בי"ח
הוא ילך

בהנחה שהכוונה לאי כשירות לעמוד לדין בהליך פלילי אזי האשפוז ייעשה במוסדות מוכרים ע"י המדינה ללא קשר למיקום גיאוגרפי

עו"ד ערן צלניקר

20/05/2015 18:53 אביב (+) סכסוך כספי
שלום,
אני שוכר דירה ונמצא בסכסוך כספי עם הדיירת הקודמת שהייתה גרה שם. היא עירבה את חבר שלה שטילפן אליי, קילל ואיים שהוא מכיר פושעים, הוא יודע איפה אני גר והוא ישלח אותם אליי הביתה. הגשתי נגדו תלונה במשטרה בגין איומים ואינני יודע אם זה יוביל לאנשהו. האם ניתן לתבוע את האיש גם בבית משפט?

תמתין להתפתחויות בתיק הפלילי ובהתאם לכך ניתן יהיה לקבל החלטה.

עו"ד ערן צלניקר

19/05/2015 20:01 אלמונית (+) עילת תלונה
שלום .
עבדתי בחברה בתפקיד זמני.
קיבלתי כרטיס כניסה שאיתו נכנסים לבניין.לא הייתי חתומה עליו כפיקדון או משהו כזה
בבניין יש חדר כושר.
סיימתי את עבודתי שם לפני שבוע .
היום, פתאום נזכרתי שהכרטיס עדיין אצלי וחשבתי ללכת לחדר הכושר.
כשהגעתי התחיל לצרוח ולהתנפל עליי האדם היושב בכניסה טוען שהוא בעל הבית ושאינני עובדת שם יותר וחטף ממני את הכרטיס מהיד וגרש אותי בצורה מאוד אלימה ובוטה. הרגשתי מאוד מאויימת מהאדם הזה הייתי בטוחה שהוא עומד להרביץ לי.
האירוע ממש מפריע את מנוחתי
ורציתי לשאול האם יש לו עילה להגשת תלונה כנגדי על זוטות כאלו?

מאחר ולא היית זכאית לעשות שימוש בחדר הכושר אז אפשר לצבוע את המעשה שעשית (יותר נכון הנסיון) בצבעים פליליים. יחד עם זאת אני מעריך שהוא השיג את מה שחשוב לו שזה הכרטיס. ולא מעבר. להבא, סיימי מקום עבודה כמו שצריך בלי לסטות ימינה או שמאלה מהנהוג והמקובל וכמובן החוקי

עו"ד ערן צלניקר

14/05/2015 11:35 גל (+) פרוצדורה

איזה עונש מקבלים בסיטואציה


של איומים על אנשי ציבור / מקומות ציבוריים
אם לזה שעשה את זה יש


קצת רקורד פלילי / אין ע"ת וזה פעםראשונה שלו

באמת שאי אפשר לקבל תג ענישה על סמך נתונים כלליים ביותר. צריך ללמוד את התיק, להעריך את מיקומו בסולם החומרה של עבירות האיומים. כמובן שזה התלוי באלמנטים נוספים. בקיצור, לא ניתן לספק תשובה על רגל אחת

עו"ד ערן צלניקר

14/05/2015 11:31 סתיו (+) תיק

מה ההבדל בין תיק שנמצא בפרקילטותלכזה בתביעות מהקטע שלהחומרה של העבירה / עונש

הדבר קשור לחלוקת עבודה פנימית בין הפרקליטות לתביעות.

עו"ד ערן צלניקר

06/05/2015 17:48 גייסון (+) קלבוש
איך הולך


השיבוץ בכלא ( אנסים עםאנסים ? ) וכו'

אין כללים מוסדרים. נתון לקריטריונים של השב"ס

אודות כותב המאמר

עו"ד ערן צלניקר

"את המשרד הקמתי במטרה לסייע לאזרח הקטן מול רשויות החוק בהליכים פליליים"

0503332287

ליצירת קשר עם עו"ד ערן צלניקר

מאמרים אחרונים בקטגוריה משפט פלילי

1

זיכוי במשפט פלילי

"חף מפשע"- האם יש עוד דבר כזה? מדוע בשלושת העשורים האחרונים ישנה עלייה מתמדת באחוזי ההרשעות בארץ? ומה הסיכוי לצאת זכאי מאישום פלילי?
2

עבירת קשירת קשר לסיוע לאויב במלחמה

הידעתם? במדינת ישראל יש עונש מוות בגין עבירות מסויימות. מי הם האנשים שמסייעים לאויבי ישראל? מה נחשב על פי חוק כסיוע לאויב? וכיצד חוק זה נחקק?
3

רצח על ידי קטין- האם יש להקל בעונשו?

מהם לדעתכם השיקולים שעל בית המשפט לקחת לגבי קטין שרצח, האם לנסות להשיב אותו לדרך הישר? מה העונש הצפוי לאותו קטין מואשם? וכיצד בתי המשפט נוהגים להכריע במקרים אלו?
4

עו"ד פלילי משפט פלילי ומה שבינהם

הידעתם? התנהגות פלילית בישראל אינה בהכרח התנהגות פלילית באנגליה. מהם הקשיים שבהם נתקל עו"ד פלילי? וכיצד הומוסקסואלים מתקשרים לאן?
5

ההשלכות למסירת הודאת שווא במשטרה

למה שאדם חף מפשע יקח על עצמו את האשמה? מה המשטרה עושה בכדי לזהות הודאות השווא? כיצד המשפט העברי מתקשר לכאן? ומהי וועדת חקירה?

עורכי דין מובילים - משפט פלילי

עו"ד מעיין חיימוביץ

"אני מאמינה בתפיסה משפטית אחרת, תפיסה שבה ניתן ליישב מחלוקות בדרכי נועם וגישור, גם במקרים קשים כגון עבריינות נוער..."

עו"ד עמית בר-טוב

"ניסיון כביר בייצוג מול מוסדות רשת המיסים והחקירה, בכל הערכאות השיפוטיות, בין השאר בעבירות צווארון לבן, מס וכלכליות ..."

עו"ד אלינור ברגר
עו"ד אלינור ברגר

"מזה שנים אני עוסקת בייצוג נאשמים וחשודים בהליכים פליליים ומעניקה ייעוץ וייצוג בתחום המעמד האישי והמשפחה, לרבות גישור משפחתי...."

עו"ד ערן בן עמי

"תחום דיני התעבורה בדמי ובנפשי. אני משתדל להעניק טיפול אישי, מעמיק ומקצועי לכל לקוח ולקוח. הדבר ניכר בפריצות הדרך להן גרמתי בסוגיות מרכזיות בתחום ..."

עו"ד יאיר מושיוב

"בכל תיק שבטיפולי בתחום המשפט הפלילי והתעבורה, אני עושה כל שביכולתי לייצג את לקוחותיי נאמנה. אני רואה בייצוג, עוד בשלב המקדמי בתיק, כגון בחקירה משטרתית, חשיבות רבה העשויה לצמצם נזקים"