סגור
קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

מי רצח את תאיר ראדה

בעקבות ההחלטה הנדירה של בית המשפט העליון אמש, טוען עו"ד ערן צלניקר מנהל פורום משפט פלילי באתר והמתמחה בהליכים פליליים כי: "ספק גדול בעיני אם אי פעם נדע מי רצח את הילדה תאיר ראדה"

19/03/2013 | 13:05 | מאת: עו"ד ערן צלניקר |

מי רצח את תאיר ראדה –  האם הספק מקונן בלבם של שופטי בית המשפט העליון?

 
בהחלטה קצרה ובניגוד להליך הארוך והמורכב שנוהל בבית המשפט המחוזי, החליטו 3 שופטי בית המשפט העליון כי סאגת הרצח של הילדה תאיר ראדה רחוקה מסיום והחזירו את הדיון לבית המשפט המחוזי על מנת שישמע 2 ראיות נוספות שעניינן חוות דעת של מומחים. לכל מי שכבר הספיק לשכוח הרצח של ראדה זעזע את המדינה והחשוד רומן זדורוב נעצר, נחקר, הודה ואף שחזר. אלא שבמהלך משפטו הוא טען כי יש לפסול את ההודאות ואף הראה לבית המשפט כי תיאורו את הרצח אינו מתיישב עם הממצאים בזירה. בית המשפט המחוזי דחה את טענותיו וקבע כי הודאתו קבילה ואף מקבלת חיזוקים רבים. זדורוב הורשע ברצח ונדון למאסר עולם. בית המשפט המחוזי היה ער לחוסר ההתאמה בין השחזור שערך זדורוב במשטרה לבין פרטים שונים אשר נמצאו בזירת הרצח ואולם בחר להתעלם מכך.
 
שתי הראיות הנוספות, כך לדעתו של בית המשפט העליון, "עשויות לשפוך אור על מסכת הראיות... מדובר בראיות מהותיות ובעלות משקל...". האחת נוגעת לטביעות הנעל שנמצאו על מכנסיה של ראדה וחתומה ע"י אחד המומחים הגדולים בעולם בנושא זה והשנייה נוגעת לחתך על פניה של ראדה וחוסר התאמתו לסכין יפנית אותה תיאר זדורוב בהודאתו. 
 
צריך להבין שהחלטת בית המשפט העליון הנה החלטה נדירה בשלב הערעור. קבלת ראיות חדשות בשלב הערעור והחזרת הדיון לבית המשפט המחוזי משמעה פתיחת ההליך מחדש, החייאתו ומתן סיכוי ממשי לזדורוב לעמוד על חפותו. זהו לא עניין של מה בכך ודאי לאור ההלכה הנוהגת כי הדבר מהווה חריג ורק כאשר דרוש הוא לעשיית צדק. בית המשפט העליון מורה למחוזי לקבל את 2 הראיות החדשות לעיל וכן כל ראיה שימצא לנכון לקבל. אמנם לא נקבע בהחלטה דבר לעניין חפותו או אשמתו של זדורוב ואולם יש לשים לב לנימוקי ההחלטה. מעבר לנימוקים בדבר היות המקרה חריג מציין בית המשפט העליון כי הוא מחליט כפי שהחליט לאחר שהוא צפה בהודאות זדורוב בפני המדובב ובשחזור הרצח. ברור שלא בנקל מורה בית משפט, וודאי שלא בית המשפט העליון, על פתיחה מחדש של תיק רצח כאשר הציר המרכזי של הראיות הנו הודאה ושחזור. 
 
לאור האמור דעתה הנחרצת של הפרקליטות כי קיימות כנגד זדורוב ראיות מעל ומעבר ובראשן הודאתו, השחזור וראיות רבות נוספות טעונה בחינה מחדש. בחינה שכזו תיעשה בידי 3 שופטי בית המשפט המחוזי ויש לזכור כי אחד משופטי ההרכב המקורי הלך לעולמו ועל כן לשני שופטי המקור יצטרף שופט חדש שלא היה שותף להכרעת הדין המרשיעה.  מעניין בטוח יהיה...
 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

18/04/2014 17:21 atuk (+) לערן
שלום,
כמה נסיונות לרוב נעשים עם תביעה משטרתית על מנת לחזור בה מכתב אישום מאחד הנאשמים לאחר שהוגש כתב אישום נגד שני נאשמים?

אין כמות מסוימת של נסיונות. כל עוד יש טעם ויש על מה לנהל ויכוח משפטי מקצועי תמיד יש מקום לדבר ולנסות לשכנע. זו עמדתי וכך אני נוהג בתיקים שלי

עו"ד ערן צלניקר

14/04/2014 17:20 אייל (+) גניבה,תקיפה ואיומים
שלום רב,
ישבנו כמה ח'ברה לפני כמה ימים לכבוד יום הולדת של חבר. היה מקרה שהוצאתי שטר 20 שקל ורקדנו איתו והוא נפל ועידו(שם בדוי)
לקח לי ולעוד מישהו שטר ולא רצה להחזיר וטען שזה שלו.
אחרי כמה דקות ויכוחים באתי מהצד בקטע של הכי צחוק ומשכתי את הארנק מהכיס שלו והוצאתי את השטרות
ואז עידו התנפל עליי עם אגרופים והיה קצת מהומה נפלנו לרצפה ואז תפסו אותנו הוא איים שהוא עוד יחזור ויחכה לי ליד הבית ו"יזיין אותי" שזה משהו שהוא רוצה הרבה זמן. בזמן שכולם תופסים אותו לא להגיע אליי. יש לי גם סרטון שהוא אומר את זה. אני עם חבלות בראש ושריטות בגוף וחולצה שנקרעה לגזרים.
הוא היה חבר אבל זה משהו שאני לא מקבל והבן אדם הזה תמיד נוהג באלימות ואני חושב שהוא צריך ללמוד אחת ולתמיד. מה גם אני מפחד שיקבל עליי עוד סיבוב.
חשבתי להגיש נגדו תלונה במשטרה
מה אתם אומרים?

ממה שאתה מתאר יש כאן בהחלט אירוע של תקיפה ואיומים. הגשת תלונה היא לעולם החלטה שלך ויש מאחוריה שיקולים רבים. מבחינה חוקית אין לך בעיה להגיש תלונה. מבחינה אישית תחליט עם עצמך אם זו הדרך שאתה מוצא לנכון לטפל בעניין.

עו"ד ערן צלניקר

08/04/2014 08:19 קטרינה (+) תביעה על מרמה והונאה
שלום,
חברת תגבור תובעת את אבי על כך שהוציא מהם כספים במרמה.
בזמנו לפני כ 9 שנים הוא הביא לסניף תגבור חדרה קו"ח כדי למצוא עבודה.
לפני מספר חודשים הוא זומן לחקירה של משטרת ישראל ושם נודע לו שהוא היה רשום כעובד חברה במשך 4 שנים והשכר הועבר לחשבון בלתי ידוע. אבי הסביר שזו כנראה טעות והוא לא הועסק בתגבור מעולם.
לפני כחודשיים זומן לחקירה חוזרת ושם נשאל אם מכיר עובדות של תגבור וענה ששומע עליהן פעם ראשונה.
אתמול קיבלנו כתב תביעה, שתגבור תובעת מאבי 140 אלף ש"ח על כך ששיתף פעולה עם עובדת הסניף, שהשתמשה בשמו והעבירה כספים לחשבון של הורים שלה.
כעת אנחנו חייבים להוכיח שאבא לא שיתף פעולה ולא ידע שהשתמשו בשמו וללא רשותו.
יש לציין, שאבא כמעט לא עבד משנת 2001 בערך, לטענתו סובל מכאבים שונים, אך לא פונה לרופאים מסיבות לא ברורות.
לי נודע הסיפור כאשר הגעתי איתו לחקירה כדי לתרגם. אבא אומר שלא זוכר פרטים, לא מכיר אישית את עובדות תגבור שגנבו. ושחושב שזאת טעות שהוא לא נפגע ממנה באופן אישי.
כעת כאשר הוא הבין, שתובעים ממנו 140 אלף, שאין לו, הוא בלחץ והתקפי מגרנות.
האם יש סיכוי להוכיח, שהוא חף מפשע??? תודה לעונים.

אני מבין כי מדובר בתביעה אזרחית בלבד ולא בהליך פלילי. מכל מקום מי שהגיש את התביעה יצטרך להוכיח את הטענות שלו. אבא שלך לא צריך להוכיח שום דבר אבל בכל זאת כדאי שייעזר בעו"ד לניסוח כתב הגנה וייצוג

עו"ד ערן צלניקר

תודה.
רשום בכתב תביעה "גניבה ממעביד בנסיבות מחמירות גזל, תרמית ובשותפות לדבר עבירה.."

אני רוצה להבין - מדובר בתביעה אזרחית או בכתב אישום פלילי? אם מדובר בכתב אישום אז צריך עו"ד פלילי

08/04/2014 11:42 קטרינה כתב תביעה

אני מצטטת:
"מהות התביעה: כספית"
"התביעה כקליפת האגוז:
1.עיניינה של תביעה זו הינה גניבה ממעביד בנסיבות מחמירות גזל, תרמית ובשותפות לדבר עבירה, בראשה עמדו עובדות התובעת, הנתבעות מס' 1ו-2, אשר מעת לעת, לפי צרכיהן וסוג העבירה, גייסו "לטובתן" מי הנתבעים 3-7 (אבא נתבע מספר 5), לצורך הוצאת כספים במרמה מהתובעת. "

אני לא יודעת לשייך את סוג התביעה.

מדובר בתביעה אזרחית. טוב תעשו אם תפנו לעו"ד בתחום האזרחי

08/04/2014 12:06 קטרינה תודה רבה

תודה על העזרה.

06/04/2014 10:23 WALL (+) עבודות שירות
המקום בו אני מרצה עבודות שירות סוגר את שעריו מיום 13/4 ועד 22/4. האם ימים אלה נחשבים כימי עבודה מבחינתי?

תאריך סיומם של עבודות שירות לא תלוי בחגים והוא נקבע מראש ללא קשר לימי חג.

עו"ד ערן צלניקר

09/04/2014 08:12 WALL עבודות שירות

נאמר לי ע"י קצין השב"ס כי אלו ימים שאצטרך להשלים לאחר תום התקופה.

05/04/2014 14:40 יגב (+) לעוד פלילי
שלום,
קיבלתי מכתב לסור מיד לתחנת משטרה לחקירה. לא ידוע לי שביצעתי עבירה פלילת שהיא. האם מידה ורשום במידי לגשת מדובר על מסירת עדות או על חקירה באזהרה?
מה הנוסח של מכתב למסירת עדות לעומת חקירה תחת אזהרה במכתבים מסוג זה ? תודה

אין נוסח לחקירה תחת אזהרה או חקירה כללית. המשטרה לא נוהגת לומר מראש מה מטרת הזימון ועליך להתייצב.

עו"ד ערן צלניקר

להגיע לחקירה?

חוק סדר הדין הפלילי וחוק המעצרים - בשניהם הוראות חוק המדברות על חקירה והגעה לחקירה

עו"ד ערן צלניקר

01/04/2014 18:42 אנוניני (+) פלילי
שלום רב בכיתת לימוד במכללה פתחו קבוצה בווטאצפ הקבוצה נועדה לתרגול שאלות ולמידי,בקבוצה התחילו להפיץ דברים לכ קשורים והחלטתי לצאת מהקבוצה,אחרי כמה זמן בעל הקבוצה ניסה כל הזמן להחזיר אותי לקבוצה בניגוד לרצוני,מישהי שגם לומדת איתי באותה כיתה היתה חבאה בפייסבוק שלי,יום אחד על דעת עצמה היא החליטה שהיא מעלה את התמונות שלי בקבוצה בלי לשאול אותי 'השתמשו בתמונות שלי ללעג,באותו יום כששעממתי את זה התעצבנתי והתקשרתי אליה לשאול למה היא עשתה את זה אחרי כמה פעמים שהתקשרתי היא ענתה מרוב לחץ ועצבים צעקתי אליה ושאלתי שוב למה היא החליטה לעשות את זה בתגןבה היא ציינה "בא לי "התחלתי לכתוב לה דברים שהיא לא עשתה נכון וכשאדם לחוץ אז גם קיללתי אותה שוב לא מעשי קיצון ואמרצי לה שאבוי אם אראה שוב תמונות שלי מופצות ושתתעסק בחיים הפרטיים שלה,היא גם בתגובה התחילה לקלל אותי ,אני הלכתי להגיש תלונה במשטרה על זה שהעלו תמונןת שלי היא זומנה לחקירה ומסתבר שהיא הגישה עליי תלונה על איומים והטרדה,שבשבכלל לא איימתי אליה הכול בגדר הודעות ולא הטרדתי אותה פשוט רציתי לדעת למה היא עשתב את זה אז התקשרתי עד שהיא ענתה,באתי לחקירה וטענו שנפתח נגדי תיק נגד איומים והטרדה עכשיו זה תיק פלילי,לקחו ממני טביעות אצבע וצילמו אותי ,אני ברוב היסטריה ופאניקה ביקשתי לסגור את התיק אמרו שיבדקו את זה ,השאלה שלי על זה שלקחו ממני טביעות אצבע וצילמו אותי זה תיק שישאר פלילי לתמיד בגלל הטביעות אצבע והצילומים?

אני מניח כי למשטרה יש את הודעות האסמס שם כביכול "איימת" ואם לא תדאג שזה יגיע אליהם על מנת שיבינו שלא מדובר פה באיום כי אם בקללות לכל היותר ובעמידה על כך שלא יפגעו בפרטיותך. לקיחת טביעות אצבע זה חלק מפרוצדורה והיה והתיק ייסגר ניתן יהיה לבקש להסיר אותם מהמאגר.
אם אתה זקוק לייעוץ נוסף או הכוונה אתה מוזמן ליצור עמי קשר

עו"ד ערן צלניקר

30/03/2014 11:19 יעקוב (+) בזק חיוב כסף
אבא שלי בין 80 לעולם לא היה אצלו אנטרניט כאשר בזק גובה מהחשבון במשך 15 חודשים כסף על השירות מה עושים במקרה כזה תודה מיראש

אנא פנה לשם

28/03/2014 18:36 איתמר (+) האם יש חשש להסתבכות בפלילים
היי,
בחודש האחרון עבדתי באופן זמני אצל מעסיק מסוים,
כאשר הודעתי לו כי בסיום החודש אני עוזב את העבודה.
ב2 המשמרות האחרונות שלי נשלחתי לעבוד במקום שאינו מקום האם של העבודה ושיקרתי למעסיק שלי שאני בעבודה למרות שלא נכחתי בכלל. (דיווחתי לו בטלפון שהגעתי).
מספר ימים לאחר מכן התקשר אליי לשאול מה קרה ואמרתי לו שלא התייצבתי ושאני לא רוצה על זה כסף
כעת הוא מאיים אליי בתלונה במשטרה על עקיצה/רמייה/נסיון גניבה
האם המשטרה יכולה להתייחס לתלונה כזו?
כמו כן הוא אמר לי כי הוא מוכן לוותר על על הגשת התלונה אם אני אכתוב לו מסמך שאני מוותר על השכר של כל השעות שעבדתי אצלו במהלך החודש.
אשמח לקבלת תשובה
איתמר

אם היית מקבל כסף עבור זה ניתן היה לחשוב תיאורטית על עניין פלילי אבל מאחר ולא קבלת כסף זה נשאר במישור האמון בינך לבינו. מה שהוא מנסה לעשות זה לא לשלם לך מה שמגיע לך ובכך הוא מנצל את המצב

עוד ערן צלניקר

26/03/2014 14:19 רון (+) הליך קדם
בני קטין בסביבות גיל 14 נחשד בביצוע עבירה.
נערך לו הליך קדם.
הוא עמד בכל החובות שנדרשו ממנו בהליך הקדם.
קציו המבחן המליץ על הימנעות מפתיחת תיק וגניזה כטמ.
חלפו כבר חודשיים ולא קבלנו כל סימן חיים מהמשטרה.
האם הם אמורים להעביר אלינו אישור כלשהו.
האם יש מקום לפנות אליהם או יש מקום להמתין כדי שתחלוף התקופה במסגרתה ניתן להגיש כתב אישום נגד קטין.

ניתן בהחלט לפנות למחלקת הנוער הרלבנטית ולבקש אישור על סגירת תיק וניתן להמתין. הכל תלוי בדחיפות ובצורך

עו"ד ערן צלניקר

25/03/2014 17:46 אביב (+) תיק אשר נסגר מחוסר אשמה
תיק שנסגר מחוסר אשמה ונמחק מרישומי המשטרה, מה קורה עם התיק במשטרה, למשל תביעות האצבע שנלקחו צילומים וכו', האם מתקיים הרישום לגבי התיק במשטרה ולמי יש גישה אליו
תודה רבה

התיק עצמו נשמר בארכיב/מחסן. לגבי טביעות האצבע ניתן לבקש להסירן. לאף אחד לא אמורה להיות גישה אליו. זה בדיוק העניין של חוסר אשמה.

עו"ד ערן צלניקר

תודה רבה על תשובתך!

אודות כותב המאמר

עו"ד ערן צלניקר

"את המשרד הקמתי במטרה לסייע לאזרח הקטן מול רשויות החוק בהליכים פליליים"

0503332287

ליצירת קשר עם עו"ד ערן צלניקר

מאמרים אחרונים בקטגוריה משפט פלילי

1

זיכוי במשפט פלילי

"חף מפשע"- האם יש עוד דבר כזה? מדוע בשלושת העשורים האחרונים ישנה עלייה מתמדת באחוזי ההרשעות בארץ? ומה הסיכוי לצאת זכאי מאישום פלילי?
2

עבירת קשירת קשר לסיוע לאויב במלחמה

הידעתם? במדינת ישראל יש עונש מוות בגין עבירות מסויימות. מי הם האנשים שמסייעים לאויבי ישראל? מה נחשב על פי חוק כסיוע לאויב? וכיצד חוק זה נחקק?
3

רצח על ידי קטין- האם יש להקל בעונשו?

מהם לדעתכם השיקולים שעל בית המשפט לקחת לגבי קטין שרצח, האם לנסות להשיב אותו לדרך הישר? מה העונש הצפוי לאותו קטין מואשם? וכיצד בתי המשפט נוהגים להכריע במקרים אלו?
4

עו"ד פלילי משפט פלילי ומה שבינהם

הידעתם? התנהגות פלילית בישראל אינה בהכרח התנהגות פלילית באנגליה. מהם הקשיים שבהם נתקל עו"ד פלילי? וכיצד הומוסקסואלים מתקשרים לאן?
5

ההשלכות למסירת הודאת שווא במשטרה

למה שאדם חף מפשע יקח על עצמו את האשמה? מה המשטרה עושה בכדי לזהות הודאות השווא? כיצד המשפט העברי מתקשר לכאן? ומהי וועדת חקירה?

עורכי דין מובילים - משפט פלילי

עו"ד ערן בן עמי

"תחום דיני התעבורה בדמי ובנפשי. אני משתדל להעניק טיפול אישי, מעמיק ומקצועי לכל לקוח ולקוח. הדבר ניכר בפריצות הדרך להן גרמתי בסוגיות מרכזיות בתחום ..."

עו"ד אלינור ברגר
עו"ד אלינור ברגר

"מזה שנים אני עוסקת בייצוג נאשמים וחשודים בהליכים פליליים ומעניקה ייעוץ וייצוג בתחום המעמד האישי והמשפחה, לרבות גישור משפחתי...."

עו"ד מעיין חיימוביץ

"אני מאמינה בתפיסה משפטית אחרת, תפיסה שבה ניתן ליישב מחלוקות בדרכי נועם וגישור, גם במקרים קשים כגון עבריינות נוער..."

עו"ד יאיר מושיוב

"בכל תיק שבטיפולי בתחום המשפט הפלילי והתעבורה, אני עושה כל שביכולתי לייצג את לקוחותיי נאמנה. אני רואה בייצוג, עוד בשלב המקדמי בתיק, כגון בחקירה משטרתית, חשיבות רבה העשויה לצמצם נזקים"

עו"ד עמית בר-טוב

"ניסיון כביר בייצוג מול מוסדות רשת המיסים והחקירה, בכל הערכאות השיפוטיות, בין השאר בעבירות צווארון לבן, מס וכלכליות ..."