סגור
קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

מי רצח את תאיר ראדה

בעקבות ההחלטה הנדירה של בית המשפט העליון אמש, טוען עו"ד ערן צלניקר מנהל פורום משפט פלילי באתר והמתמחה בהליכים פליליים כי: "ספק גדול בעיני אם אי פעם נדע מי רצח את הילדה תאיר ראדה"

19/03/2013 | 13:05 | מאת: עו"ד ערן צלניקר |

מי רצח את תאיר ראדה –  האם הספק מקונן בלבם של שופטי בית המשפט העליון?

 
בהחלטה קצרה ובניגוד להליך הארוך והמורכב שנוהל בבית המשפט המחוזי, החליטו 3 שופטי בית המשפט העליון כי סאגת הרצח של הילדה תאיר ראדה רחוקה מסיום והחזירו את הדיון לבית המשפט המחוזי על מנת שישמע 2 ראיות נוספות שעניינן חוות דעת של מומחים. לכל מי שכבר הספיק לשכוח הרצח של ראדה זעזע את המדינה והחשוד רומן זדורוב נעצר, נחקר, הודה ואף שחזר. אלא שבמהלך משפטו הוא טען כי יש לפסול את ההודאות ואף הראה לבית המשפט כי תיאורו את הרצח אינו מתיישב עם הממצאים בזירה. בית המשפט המחוזי דחה את טענותיו וקבע כי הודאתו קבילה ואף מקבלת חיזוקים רבים. זדורוב הורשע ברצח ונדון למאסר עולם. בית המשפט המחוזי היה ער לחוסר ההתאמה בין השחזור שערך זדורוב במשטרה לבין פרטים שונים אשר נמצאו בזירת הרצח ואולם בחר להתעלם מכך.
 
שתי הראיות הנוספות, כך לדעתו של בית המשפט העליון, "עשויות לשפוך אור על מסכת הראיות... מדובר בראיות מהותיות ובעלות משקל...". האחת נוגעת לטביעות הנעל שנמצאו על מכנסיה של ראדה וחתומה ע"י אחד המומחים הגדולים בעולם בנושא זה והשנייה נוגעת לחתך על פניה של ראדה וחוסר התאמתו לסכין יפנית אותה תיאר זדורוב בהודאתו. 
 
צריך להבין שהחלטת בית המשפט העליון הנה החלטה נדירה בשלב הערעור. קבלת ראיות חדשות בשלב הערעור והחזרת הדיון לבית המשפט המחוזי משמעה פתיחת ההליך מחדש, החייאתו ומתן סיכוי ממשי לזדורוב לעמוד על חפותו. זהו לא עניין של מה בכך ודאי לאור ההלכה הנוהגת כי הדבר מהווה חריג ורק כאשר דרוש הוא לעשיית צדק. בית המשפט העליון מורה למחוזי לקבל את 2 הראיות החדשות לעיל וכן כל ראיה שימצא לנכון לקבל. אמנם לא נקבע בהחלטה דבר לעניין חפותו או אשמתו של זדורוב ואולם יש לשים לב לנימוקי ההחלטה. מעבר לנימוקים בדבר היות המקרה חריג מציין בית המשפט העליון כי הוא מחליט כפי שהחליט לאחר שהוא צפה בהודאות זדורוב בפני המדובב ובשחזור הרצח. ברור שלא בנקל מורה בית משפט, וודאי שלא בית המשפט העליון, על פתיחה מחדש של תיק רצח כאשר הציר המרכזי של הראיות הנו הודאה ושחזור. 
 
לאור האמור דעתה הנחרצת של הפרקליטות כי קיימות כנגד זדורוב ראיות מעל ומעבר ובראשן הודאתו, השחזור וראיות רבות נוספות טעונה בחינה מחדש. בחינה שכזו תיעשה בידי 3 שופטי בית המשפט המחוזי ויש לזכור כי אחד משופטי ההרכב המקורי הלך לעולמו ועל כן לשני שופטי המקור יצטרף שופט חדש שלא היה שותף להכרעת הדין המרשיעה.  מעניין בטוח יהיה...
 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

22/10/2014 00:36 רבי (+) זימון כדין למשפט פלילי
אם שוטר או שליח בית משפט נתן זימון טלפוני בלבד או רק אמר שיש משפט בלי לתת תאריך ושעה וכד', אם זה נחשב לזימון כדין?

אם שליח בית משפט או שוטר הניח את הזימון על סף הדלת כי איש לא היה בבית, אם זה זימון כדין?

אם אותו שוטר\שליח בית משפט מחליט לתת את הזימון להורים\אחים של אותו נאשם, אם זה נחשב לזימון כדין למרות שהנאשם לא מתגורר שם?

אני בטוח שעוד חברים כאן בפורום ישמחו לקבל תשובות על על שאלה זו!!!

תודה מראש

רבי

21/10/2014 18:05 רפאל (+) שוטר או אדם שמטריד
שלום

התקשר אלי אדם שטוען שהוא שוטר, ואמר שהוא צריך למסור לי (לא הבנתי בדיוק מה), אמרתי לו שאני כרגע לא באזור, והוא אמר לי שאני יגיע לתחנה ברגע שאני יהיה באזור.

השיחה לא הייתה ברורה (היו קטיעות) ולא יודע למה אבל זה נשמע לי שיחה לא אמינה.
השאלה מה אומר החוק לגבי שיחה כזו, אם יש לי חובה לברר או להגיע לתחנה ולבזבז את זמני סתם או שפשוט אני יכול להתעלם מזה ופשוט לחכות למכתב רשמי אם באמת מדובר בשוטר (רוב הסיכויים שבמטריד).

אשמח לתשובה מפורטת :)

20/10/2014 10:04 תומר (+) הטרדה הונאה סחיטה הטרדות איומים נסיונות לפגוע קשות בנסחט הטרדה סדרתית
על ידי חולה נפש מסוכן הסחיטה בוצעה על ידי דפי זהב ובשילוב ההטרדה הסדרתית של
חולה נפש מסוכן נגרמו נזקים אדירים בלתי הפיכים נפשיים וגופניים בזמן הקרוב אגיע לאיתנים לאשפוז לכל החיים ללא שיפור במכות חשמל או זריקות נגרם נזק בלתי הפיך לבריאות הגופנית אתם מבינים היטב למה אני מתכוון ובאיזה נסיבות וזה רק חצי מהבעיה בקיצור מדובר במקרה מהחמורים בתולדות המדינה על הדרך גם הייתה רשלנות רפואית חמורה שגרמה לתסבוכת הזאת לא בטוח שזה כך רק בדיקה מקיפה תוכל לאשר זאת

15/10/2014 21:11 דני (+) מסירת כתב האישום
שלום,

הבנתי אבל זה לא בטוח כי הוגש כנגדי כתב אישום. והבנתי שהתביעה התבקשה למסירה אישית. אני כרגע בחו"ל ומתכוונן לחזור לארץ. השאלה אם לדעתך יחכו לי בשדה תעופה או פשוט ברגע שיראו שחזרתי יגיעו לביתי???
(לא מדובר בצו הבאה)

אם לא מדובר בצו הבאה ולא עשו לך רישום בגבול אז הכניסה שלך לארץ תהיה בסדר. לא יחכו לך בשדה. המסמכים יגיעו לביתך יחתמו על מסירה ויחכו שתתייצב לדיון הקבוע. אתה מוזמן ליצור עמי קשר כשתגיע לארץ וכתב האישום יהיה בידיך

עו״ד ערן צלניקר

02/10/2014 01:11 אורן (+) מהות תביעה
שלום רב. ברצוני לשאול איזו תביעה עלי להגיש במקרה הנ"ל:

חברת תקשורת גבתה ממני סכום מסוים בטענה כי יצרו עמי קשר טלפוני ואישרתי עסקה. אין לחברה סימוכין על כך פרט ל"רשומות החברה".
אינני מעוניין להגיש תביעה בגין הפרה ("פיצויים לדוגמא").
זוהי מרמה חמורה, ואותה אני רוצה להוכיח.

לאיזה סוג תביעה העניין שייך?
תודה מראש!

תביעה כספית רגילה להשבת הסכום

23/09/2014 00:56 איציק (+) עבודות שרות
קבלתי חצי שנה עבודות שרות וונפצעתי במקום העבודה וחתכתי תאצבע הופנתי למיון ושם עברתי ניתוח ומאז אני בחופשת מחלה במשך חודשים האם הם חיבים להחשיב לי את ימי החופשת מחלה ? ואם לא כמה ? והאם ניתן לערער על החלטה ???

מציע שתפנה למפקח הישיר שלך והוא ידע להדריך אותך מה לעשות. היה והחליטו להפסיק לך את עבודות השירות פנה לעו״ד
עו״ד ערן צלניקר

06/08/2014 11:59 יהודה עמר (+) מסירת מידע מתוך חקירה שנסגרה מחוסר עניין לציבור ופתיחת החקירה מחדש לכדי הגשת כתב אישום
שלום
לפני כ4.5 שנים הגשתי תלונה שלאחריה הוגשה תלונת נגד על תקיפה. בהמשך נסגר התיק לצערי מחוסר עניין לציבור. ביקשתי לאחרונה לקבל את חומר החקירה לידי ונעניתי טלפונית על ידי נציג של הקצין הממונה כי אוכל לצלם את העדויות אולם לא אקבל לידי את התמונות וחומרים נוספים
(התמונות מציגות אותי חבול בצורה קשה) בתואנת "הם לא בבעלותך" - איך אוכל להשפיע על הקצין למסור לידי תיעוד של הראיות האלו- האין עומדת לזכותי איזושהי הבהרה בחוק? התצלום הוא של גופי בלבד, צולמו ע"י המשטרה בתחנת המשטרה ולא נוגעות לשום חקירה אחרת או אדם אחר. אבהיר שבכוונתי לפתוח בהליך אזרחי נגד האדם שפגע בי ואם אוכל גם להניע את ההליך הפלילי מחדש כדי להוציא את הצדק לאור- וכי אני סמוך ובטוח שהצדק איתי וגם הראיות מצביעות על כך.

אתה זכאי לעיין בכל חומר החקירה. המשטרה עובדת בשיטת מצליח. רואים שאתה לא מיוצג אז מנסים להתנער. יש לך אופציה ללחוץ בעצמך או לקחת עו"ד שיטפל בזה עבורך

עו"ד ערן צלניקר

תודה על העזרה. לא אכביד עליך עם מבול השאלות שיש לי- אשמח אם תוכל לציין איזה עקרון מנחה שאוכל להסתייע בו בבואי אל קצין המשטרה- ותודה רבה בכל מקרה.

31/07/2014 21:20 ב (+) יציאה מהארץ בזמן צו מבחן
שלום רב,
לאחר 8 חודשי מעצר בית נשפטתי ל4 חודשי עבודות שירות וצו מבחן לשנה, השאלה שלי היא: במידה וסיימתי את עבודות השירות אך נשארו מספר חודשים לצו המבחן האם יש מניעה שאצא מהארץ לתקופה ממושכת?
לפי מה שהבנתי ברגע שנגמרות עבודות השירות צו עיכוב היציאה מהארץ מבוטל אך אני דואג מהשלכות נוספות במקרה הזה

תודה מראש

שום דבר לא מתבטל אוטומטי וטוב תעשה אם תבדוק במשטרת הגבולות האם יש לך צו אם לאו. היה והצו קיים אזי תוכל להגיש בקשה לביטולו

עו"ד ערן צלניקר

17/07/2014 13:01 תמיר (+) שאלה
האם ניתן לסגור על עסקת טיעון לפיה ירצה נאשם של"צ ללא אישום ללא הרשעה ? יש חיה כזו? אודה למענה מקצועי.

הסדר טיעון יכול להכיל את כל קטגוריות הענישה והדבר נתון לשיקול דעת התביעה והסניגור. בוודאי שהסדר יכול להכיל אי הרשעה ושל"צ אך תלוי בנסיבות העבירה, בסוגה ובפרמטרים אישיים של הנאשם

עו"ד ערן צלניקר

16/07/2014 13:06 יוגב (+) שאלה רשות מקומית
שלום,
האם אדם שיש לו אישום ללא הרשעה על תקיפה יכול להתמודד להיות ראש מועצה? או חבר מועצה? אשמח לדעת ולמצוא את הסעיף המתאים בחוק. תודה

חוק המרשם מורה כי לאחר 5 שנים רישום "אי הרשעה" יימחק. לכן לא בטוח שהרישום שלך רלבנטי

עו"ד ערן צלניקר

אודות כותב המאמר

עו"ד ערן צלניקר

"את המשרד הקמתי במטרה לסייע לאזרח הקטן מול רשויות החוק בהליכים פליליים"

0503332287

ליצירת קשר עם עו"ד ערן צלניקר

מאמרים אחרונים בקטגוריה משפט פלילי

1

זיכוי במשפט פלילי

"חף מפשע"- האם יש עוד דבר כזה? מדוע בשלושת העשורים האחרונים ישנה עלייה מתמדת באחוזי ההרשעות בארץ? ומה הסיכוי לצאת זכאי מאישום פלילי?
2

עבירת קשירת קשר לסיוע לאויב במלחמה

הידעתם? במדינת ישראל יש עונש מוות בגין עבירות מסויימות. מי הם האנשים שמסייעים לאויבי ישראל? מה נחשב על פי חוק כסיוע לאויב? וכיצד חוק זה נחקק?
3

רצח על ידי קטין- האם יש להקל בעונשו?

מהם לדעתכם השיקולים שעל בית המשפט לקחת לגבי קטין שרצח, האם לנסות להשיב אותו לדרך הישר? מה העונש הצפוי לאותו קטין מואשם? וכיצד בתי המשפט נוהגים להכריע במקרים אלו?
4

עו"ד פלילי משפט פלילי ומה שבינהם

הידעתם? התנהגות פלילית בישראל אינה בהכרח התנהגות פלילית באנגליה. מהם הקשיים שבהם נתקל עו"ד פלילי? וכיצד הומוסקסואלים מתקשרים לאן?
5

ההשלכות למסירת הודאת שווא במשטרה

למה שאדם חף מפשע יקח על עצמו את האשמה? מה המשטרה עושה בכדי לזהות הודאות השווא? כיצד המשפט העברי מתקשר לכאן? ומהי וועדת חקירה?

עורכי דין מובילים - משפט פלילי

עו"ד עמית בר-טוב

"ניסיון כביר בייצוג מול מוסדות רשת המיסים והחקירה, בכל הערכאות השיפוטיות, בין השאר בעבירות צווארון לבן, מס וכלכליות ..."

עו"ד יאיר מושיוב

"בכל תיק שבטיפולי בתחום המשפט הפלילי והתעבורה, אני עושה כל שביכולתי לייצג את לקוחותיי נאמנה. אני רואה בייצוג, עוד בשלב המקדמי בתיק, כגון בחקירה משטרתית, חשיבות רבה העשויה לצמצם נזקים"

עו"ד ערן בן עמי

"תחום דיני התעבורה בדמי ובנפשי. אני משתדל להעניק טיפול אישי, מעמיק ומקצועי לכל לקוח ולקוח. הדבר ניכר בפריצות הדרך להן גרמתי בסוגיות מרכזיות בתחום ..."

עו"ד אלינור ברגר
עו"ד אלינור ברגר

"מזה שנים אני עוסקת בייצוג נאשמים וחשודים בהליכים פליליים ומעניקה ייעוץ וייצוג בתחום המעמד האישי והמשפחה, לרבות גישור משפחתי...."

עו"ד מעיין חיימוביץ

"אני מאמינה בתפיסה משפטית אחרת, תפיסה שבה ניתן ליישב מחלוקות בדרכי נועם וגישור, גם במקרים קשים כגון עבריינות נוער..."