סגור
קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

מי רצח את תאיר ראדה

בעקבות ההחלטה הנדירה של בית המשפט העליון אמש, טוען עו"ד ערן צלניקר מנהל פורום משפט פלילי באתר והמתמחה בהליכים פליליים כי: "ספק גדול בעיני אם אי פעם נדע מי רצח את הילדה תאיר ראדה"

19/03/2013 | 13:05 | מאת: עו"ד ערן צלניקר |

מי רצח את תאיר ראדה –  האם הספק מקונן בלבם של שופטי בית המשפט העליון?

 
בהחלטה קצרה ובניגוד להליך הארוך והמורכב שנוהל בבית המשפט המחוזי, החליטו 3 שופטי בית המשפט העליון כי סאגת הרצח של הילדה תאיר ראדה רחוקה מסיום והחזירו את הדיון לבית המשפט המחוזי על מנת שישמע 2 ראיות נוספות שעניינן חוות דעת של מומחים. לכל מי שכבר הספיק לשכוח הרצח של ראדה זעזע את המדינה והחשוד רומן זדורוב נעצר, נחקר, הודה ואף שחזר. אלא שבמהלך משפטו הוא טען כי יש לפסול את ההודאות ואף הראה לבית המשפט כי תיאורו את הרצח אינו מתיישב עם הממצאים בזירה. בית המשפט המחוזי דחה את טענותיו וקבע כי הודאתו קבילה ואף מקבלת חיזוקים רבים. זדורוב הורשע ברצח ונדון למאסר עולם. בית המשפט המחוזי היה ער לחוסר ההתאמה בין השחזור שערך זדורוב במשטרה לבין פרטים שונים אשר נמצאו בזירת הרצח ואולם בחר להתעלם מכך.
 
שתי הראיות הנוספות, כך לדעתו של בית המשפט העליון, "עשויות לשפוך אור על מסכת הראיות... מדובר בראיות מהותיות ובעלות משקל...". האחת נוגעת לטביעות הנעל שנמצאו על מכנסיה של ראדה וחתומה ע"י אחד המומחים הגדולים בעולם בנושא זה והשנייה נוגעת לחתך על פניה של ראדה וחוסר התאמתו לסכין יפנית אותה תיאר זדורוב בהודאתו. 
 
צריך להבין שהחלטת בית המשפט העליון הנה החלטה נדירה בשלב הערעור. קבלת ראיות חדשות בשלב הערעור והחזרת הדיון לבית המשפט המחוזי משמעה פתיחת ההליך מחדש, החייאתו ומתן סיכוי ממשי לזדורוב לעמוד על חפותו. זהו לא עניין של מה בכך ודאי לאור ההלכה הנוהגת כי הדבר מהווה חריג ורק כאשר דרוש הוא לעשיית צדק. בית המשפט העליון מורה למחוזי לקבל את 2 הראיות החדשות לעיל וכן כל ראיה שימצא לנכון לקבל. אמנם לא נקבע בהחלטה דבר לעניין חפותו או אשמתו של זדורוב ואולם יש לשים לב לנימוקי ההחלטה. מעבר לנימוקים בדבר היות המקרה חריג מציין בית המשפט העליון כי הוא מחליט כפי שהחליט לאחר שהוא צפה בהודאות זדורוב בפני המדובב ובשחזור הרצח. ברור שלא בנקל מורה בית משפט, וודאי שלא בית המשפט העליון, על פתיחה מחדש של תיק רצח כאשר הציר המרכזי של הראיות הנו הודאה ושחזור. 
 
לאור האמור דעתה הנחרצת של הפרקליטות כי קיימות כנגד זדורוב ראיות מעל ומעבר ובראשן הודאתו, השחזור וראיות רבות נוספות טעונה בחינה מחדש. בחינה שכזו תיעשה בידי 3 שופטי בית המשפט המחוזי ויש לזכור כי אחד משופטי ההרכב המקורי הלך לעולמו ועל כן לשני שופטי המקור יצטרף שופט חדש שלא היה שותף להכרעת הדין המרשיעה.  מעניין בטוח יהיה...
 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

19/04/2015 10:18 רון (+) משהו משפטי

איזה אינפורמציה עוברת


לסניגור כשהוא מבקש תיק מסוים של


אדם מהיחידה התובעת

כאשר מוגש כנגד אדם כתב אישום קמה לו הזכות (או לסניגור שלו) לצלם את כל חומר החיקירה בתיק. מדובר בחקירות בדוחות שוטרים ובכל החומר שנאסף בתיק. בכפוף לחומר חסוי כמובן

עו"ד ערן צלניקר

15/04/2015 12:55 אלון (+) בימ"ש

צ

מה יותר עדיף בייצוג משפטיסניגור ציבורי או רגיל

אני מציע שאת ההחלטה שלך במי לבחור תעשה לא ע"פ הסיווג "ציבורי או רגיל" אלא ע"פ התרשמותך מן האיכות/מקצועיות של הסניגור. למרות שתשובתי יכולה להיחשב "פוליטית" זו העצה הטובה והנכונה ביותר.

עו"ד ערן צלניקר

13/04/2015 18:08 טום (+) תהליך משפטי

איך משפיע על מניעה +ביטול של כתב אישום / ראיות במשפט
אם בחקירה השוטרים אמרו לבחור שהם רוצים ללכת
לישון ואז הוא הודה במה שהוא עשה + המשטרה
באה לבית שלו ונכנסו לשם כמו לקלאב - הם לא שאלו
אם אפשר להיכנס + לא זיהו ת'בחור ולקחו ממנו חפץ
שממנו ההתבצע העבירה וכשהוא שאל אותם אם
יש צו חיפוש הם לא ענו

השאלות שלך מצריכות קריאת כתב האישום וחומר החקירה. נשמע שיש כשלים בחקירת התיק והתנהלות השוטרים אך על מנת לקבל תשובות מדויקות יש צורך לקרוא את התיק.

עו"ד ערן צלניקר

13/04/2015 14:41 דניאל (+) חתימת ערבות פלילית
שלום רב לעו"ד הנכבד,

אחד מחבריי הטובים הסתבך בפרשייה פלילית וכעת הוא נתון למעצר. הוא ביקש ממקני בבהילות לחתום על ערבות בשבילו. שאילתי היא כזאת - אם בעבר נשפטתי, הודתי בעבירה, אך נקבעה לי "אי הרשעה פלילית" אוכל לחתום על הערבות למען החבר? כמו כן, האם קיימים סיכונים אישיים בשבילי בעקבות חתימת הערבות והאם הכסף יוחזר לי?

אודה לתשובה, דניאל.

ראשית, הרישום הקודם שלך לא ימנע ממך לחתום על ערבות
שנית, תברר האם אתה רק חותם או שאתה אמור לשמש כמפקח במעצר בית
שלישית, הסיכון שלך הוא שיחלטו לך את הערבות היה והחבר יפר את תנאי השחרור.

עו"ד ערן צלניקר

12/04/2015 17:10 כריסטינה (+) חבר מטריד
שלום לפני מספר חודשים אני ובן זוגי של כמעט שנתיים נפרדנו וחזרנו ונפרדנו וחזרנו הוא גילה שהיה לי קשר בו זמנית בין כל הפרידות שלנו עם גבר אחר .. כבר דברנו על זה ו"עברנו את זה " למרות הכל נפרדנו ושבוע לאחר הפרידה אבא שלי נפטר מתוך הסערת רגשות פניתי ישירות אליו וכמובן שהגיע ותמך לאחר השבעה ממש ביום האחרון של השבעה התחיל להשתגע שוב בגלל נושא "הבגידה " ומאז 29/2/15 עד היום /12/4 הוא פשוט לא מניח לי בשקט אני חוסמת אותו אז הוא מתקשר מחסוי ושולח הודעות בכל אמצעי המדיה הקיימים מקלל אותי ואת אבי המנוח אומר לי שעד שלא אתאבד כל זה לא יפסק ולא יגמר
הדבר האחרון שאני רוצה זה לפנות למשטרה כי אני מבינה את התסכולים שלו ורק רוצה שירפה ממני וכל אחד ילך לדרכו ..
יש לכם עצה בשבילי ?

הברירה הראשונה היא אכן פנייה למשטרה. מהתיאור שלך עולה שהוא אכן מטריד ואולי פוגע בפרטיות. ואולי אף מעבר. מעבר לכך ניתן לפנות לבית המשפט בבקשה לקבלת צו למניעת הטרדה מאיימת (מעין צו הגנה). אני מציע שתקבלי ייעוץ משפטי מקיף אשר יוכל לסייע לך לקבל החלטה נבונה.

עו"ד ערן צלניקר

07/04/2015 10:25 # (+) בעיה
מה הסיכויים שיצליח שימוע בעבירה של איומים על


אנשי ציבור / מקומות ציבוריים שכלל


מילים כנו אני ירצח ת'מנהל + אני ימחק אותך


ושלבחור יש קצת רקורד פלילי + אין


ע"ת

הפנייה שלך כללית מדי. טרם שימוע קמה הזכות לצלם את התיק. על מנת לענות לשאלתך יש צורך לבחון את הראיות, את נסיבות האירועים ובהתאם לכך לגבש חוות דעת משפטית אשר תעריך את המצב הראייתי והסכוי להרשעה

עו" ד ערן צלניקר

05/04/2015 15:29 שימרת (+) חסר ישע
לפני מספר חודשים קיבלנו זימון לתחנת משטרה ,מתברר שהבן שלנו הצעיר נחקר והתלונן שהוכה על ידינו .בחקירה בעלי טען שסטר לו פעמיים,אני לא הודתי כי זה פשוט לא נכון.היינו בברור ונמצא כי הילד לא דובר אמת וממציא מקרים שלא קרו.הוצמדו לילד גופים שונים שבדקו אותו וגם טענו שהילד ממציא מקרים שלא קרו.עו"ד שלנו אמרה שהתיק הועבר מהמשטרה לפרקליטות בהמלצה לסגירה.מאז בעלי התקבל למקום עבודה חדש,שם בדק המעסיק ומצא שיש לו רישום פלילי.ניסיניו להסביר במה מדובר ושכל חוות הדעת שנשלחו לפרקליטות מראים כי מדובר בטעות מצערת וללא הצלחה.כעת בעלי עומד לפני סיום העסקה.שאלתי,כמה זמן לוקח לפרקליטות לסגור תיק וכמה שמן ו ניתן למחוק רישום פלילי והאם לפי מה שכתבתי אכן יסגר התיק ?תודה

ראשית, לא ברור לי מדוע בעלך הודה במשהו שלא קרה. נראה לי שבפרקליטות יתעכבו על זה למרות המלצת המשטרה לסגירה. זה לא אומר שהתיק לא ייסגר אבל הודאתו בהחלט מעוררת תהיות. לגבי זמן סגירה - זה תלוי בהרבה מאוד משתנים. אין זמן מוגדר. ואולם, בהחלט ניתן לעשות פעולות על מנת לנסות ולהאיץ את התהליך. לגבי מחיקת הרישום - היה והתיק ייסגר חוסר אשמה אזי לא יהא רישום. בכל עילה אחרת יישאר רישום של תיק סגור וייתכן ויהיה מקום להגיש בקשה לשינוי עילת סגירה

עו"ד ערן צלניקר

שלום,
קיבלנו היום מכתב (זמני) בו נרשם כי הפרקליטות סגרו את התיק מחוסר ראיות.
לפי מה שאני מבינה זה לא ממש מוצלח וזה לא מבטל את הרישום הפלילי, נכון?
במידה ואני צודקת ,האם ישנן פעולות שניתן לעשות כדי לשנות לחוסר אשמה או למשהו שיבטל את הרישום הפלילי?
תודה רבה

התיק יישאר במרשם התיקים הסגורים - תת קטגוריה במרשם הפלילי. אם תקראי את המכתב כולו תלמדי שיש פרק זמן בו ניתן להגיש בקשה לשינוי עילת סגירה. בהחלט ניתן לעשות זאת ואולם יש צורך בפרטים נוספים על מנת לבחון את הסכוי לכך כמו גם את ההשלכות של הותרת הרישום. את מוזמנת ליצור עמי קשר בפרטי להמשך ייעוץ אישי

עו"ד ערן צלניקר

25/03/2015 12:59 יהודה (+) חשד ע"פ שמועה
אח שלי נעצר בעקבות כך שהכה את בנו בן ה14 שגנב ממנו כסף. במסגרת החקירה אמר הבן שהוא שמע מאיזה מקום שאבא שלו איים על אחותו באקדח. האם ניתן על סמך שמועה למרות שהמאויימת לכאורה מכחישה שהיה דבר כזה להגיש אישום על דבר כזה?

אין ערך ראייתי לעדות שמועה פרט לחריגים הקבועים בדין הפלילי. מה שאתה מספר זה עדות שמועה ללא שום ערך ראייתי ועל כן בהיעדר הודאה מצד האבא לא ניתן להגיש כתב אישום בגין האיומים.

עו"ד ערן צלניקר

22/03/2015 18:18 דין (+) תביעה לפי סעיף 80 לחוק העונשין
זוכיתי לאחרונה זיכוי מוחלט בתיק פלילי (תפור ע"י התביעה המשטרתית ...).
אומנם לתביעה יש 45 יום לערער, אבל לאור הכרעת הדין, הסיכוי לכך הוא קלוש עד לא קיים.
ברצוני לתבוע הוצאות שכ"ט לפי סעיף 80 לחוק העונשין.
האם יש מגבלה של זמן ממועד הזיכוי ועד להגשת התביעה ?

בתודה מראש

ראשית, תמתין לפסק דין חלוט - היינו שלא מגישים ערעור.
שנית, צריך לבחון אולי כדאי לך לפעול דווקא בדרך של תביעה נזיקית. לשם כך צריך להעריך אלו נזקים נגרמו לך.
היה ואתה מעוניין אך ורק בהחזר הוצאות אזי הפנייה היא לפי סעיף 80 למותב שדן בתיק. אין בחוק מגבלת זמן.

עו"ד ערן צלניקר

22/03/2015 14:16 הדס (+) הונאה בקרן השקעות - דחוף!!!!!
יש לי סכום גדול בקרן השקעות. מותר לי להוציא את הכסף בהודעה של חודשיים מראש. הקרן נתפסה בהונאה. כולם רוצים להוציא משם את כספם. אני חוששת שבסוף לא ישאר גם לי. מה עלי לעשות?

מציע שתפני לעו"ד המתמחה בדיני בנקאות

עו"ד ערן צלניקר

אודות כותב המאמר

עו"ד ערן צלניקר

"את המשרד הקמתי במטרה לסייע לאזרח הקטן מול רשויות החוק בהליכים פליליים"

0503332287

ליצירת קשר עם עו"ד ערן צלניקר

מאמרים אחרונים בקטגוריה משפט פלילי

1

זיכוי במשפט פלילי

"חף מפשע"- האם יש עוד דבר כזה? מדוע בשלושת העשורים האחרונים ישנה עלייה מתמדת באחוזי ההרשעות בארץ? ומה הסיכוי לצאת זכאי מאישום פלילי?
2

עבירת קשירת קשר לסיוע לאויב במלחמה

הידעתם? במדינת ישראל יש עונש מוות בגין עבירות מסויימות. מי הם האנשים שמסייעים לאויבי ישראל? מה נחשב על פי חוק כסיוע לאויב? וכיצד חוק זה נחקק?
3

רצח על ידי קטין- האם יש להקל בעונשו?

מהם לדעתכם השיקולים שעל בית המשפט לקחת לגבי קטין שרצח, האם לנסות להשיב אותו לדרך הישר? מה העונש הצפוי לאותו קטין מואשם? וכיצד בתי המשפט נוהגים להכריע במקרים אלו?
4

עו"ד פלילי משפט פלילי ומה שבינהם

הידעתם? התנהגות פלילית בישראל אינה בהכרח התנהגות פלילית באנגליה. מהם הקשיים שבהם נתקל עו"ד פלילי? וכיצד הומוסקסואלים מתקשרים לאן?
5

ההשלכות למסירת הודאת שווא במשטרה

למה שאדם חף מפשע יקח על עצמו את האשמה? מה המשטרה עושה בכדי לזהות הודאות השווא? כיצד המשפט העברי מתקשר לכאן? ומהי וועדת חקירה?

עורכי דין מובילים - משפט פלילי

עו"ד אלינור ברגר
עו"ד אלינור ברגר

"מזה שנים אני עוסקת בייצוג נאשמים וחשודים בהליכים פליליים ומעניקה ייעוץ וייצוג בתחום המעמד האישי והמשפחה, לרבות גישור משפחתי...."

עו"ד מעיין חיימוביץ

"אני מאמינה בתפיסה משפטית אחרת, תפיסה שבה ניתן ליישב מחלוקות בדרכי נועם וגישור, גם במקרים קשים כגון עבריינות נוער..."

עו"ד יאיר מושיוב

"בכל תיק שבטיפולי בתחום המשפט הפלילי והתעבורה, אני עושה כל שביכולתי לייצג את לקוחותיי נאמנה. אני רואה בייצוג, עוד בשלב המקדמי בתיק, כגון בחקירה משטרתית, חשיבות רבה העשויה לצמצם נזקים"

עו"ד ערן בן עמי

"תחום דיני התעבורה בדמי ובנפשי. אני משתדל להעניק טיפול אישי, מעמיק ומקצועי לכל לקוח ולקוח. הדבר ניכר בפריצות הדרך להן גרמתי בסוגיות מרכזיות בתחום ..."

עו"ד עמית בר-טוב

"ניסיון כביר בייצוג מול מוסדות רשת המיסים והחקירה, בכל הערכאות השיפוטיות, בין השאר בעבירות צווארון לבן, מס וכלכליות ..."