סגור
קטגוריה
תחום עיסוק
בחר איזור
בחר עיר

מי רצח את תאיר ראדה

בעקבות ההחלטה הנדירה של בית המשפט העליון אמש, טוען עו"ד ערן צלניקר מנהל פורום משפט פלילי באתר והמתמחה בהליכים פליליים כי: "ספק גדול בעיני אם אי פעם נדע מי רצח את הילדה תאיר ראדה"

19/03/2013 | 13:05 | מאת: עו"ד ערן צלניקר |

מי רצח את תאיר ראדה –  האם הספק מקונן בלבם של שופטי בית המשפט העליון?

 
בהחלטה קצרה ובניגוד להליך הארוך והמורכב שנוהל בבית המשפט המחוזי, החליטו 3 שופטי בית המשפט העליון כי סאגת הרצח של הילדה תאיר ראדה רחוקה מסיום והחזירו את הדיון לבית המשפט המחוזי על מנת שישמע 2 ראיות נוספות שעניינן חוות דעת של מומחים. לכל מי שכבר הספיק לשכוח הרצח של ראדה זעזע את המדינה והחשוד רומן זדורוב נעצר, נחקר, הודה ואף שחזר. אלא שבמהלך משפטו הוא טען כי יש לפסול את ההודאות ואף הראה לבית המשפט כי תיאורו את הרצח אינו מתיישב עם הממצאים בזירה. בית המשפט המחוזי דחה את טענותיו וקבע כי הודאתו קבילה ואף מקבלת חיזוקים רבים. זדורוב הורשע ברצח ונדון למאסר עולם. בית המשפט המחוזי היה ער לחוסר ההתאמה בין השחזור שערך זדורוב במשטרה לבין פרטים שונים אשר נמצאו בזירת הרצח ואולם בחר להתעלם מכך.
 
שתי הראיות הנוספות, כך לדעתו של בית המשפט העליון, "עשויות לשפוך אור על מסכת הראיות... מדובר בראיות מהותיות ובעלות משקל...". האחת נוגעת לטביעות הנעל שנמצאו על מכנסיה של ראדה וחתומה ע"י אחד המומחים הגדולים בעולם בנושא זה והשנייה נוגעת לחתך על פניה של ראדה וחוסר התאמתו לסכין יפנית אותה תיאר זדורוב בהודאתו. 
 
צריך להבין שהחלטת בית המשפט העליון הנה החלטה נדירה בשלב הערעור. קבלת ראיות חדשות בשלב הערעור והחזרת הדיון לבית המשפט המחוזי משמעה פתיחת ההליך מחדש, החייאתו ומתן סיכוי ממשי לזדורוב לעמוד על חפותו. זהו לא עניין של מה בכך ודאי לאור ההלכה הנוהגת כי הדבר מהווה חריג ורק כאשר דרוש הוא לעשיית צדק. בית המשפט העליון מורה למחוזי לקבל את 2 הראיות החדשות לעיל וכן כל ראיה שימצא לנכון לקבל. אמנם לא נקבע בהחלטה דבר לעניין חפותו או אשמתו של זדורוב ואולם יש לשים לב לנימוקי ההחלטה. מעבר לנימוקים בדבר היות המקרה חריג מציין בית המשפט העליון כי הוא מחליט כפי שהחליט לאחר שהוא צפה בהודאות זדורוב בפני המדובב ובשחזור הרצח. ברור שלא בנקל מורה בית משפט, וודאי שלא בית המשפט העליון, על פתיחה מחדש של תיק רצח כאשר הציר המרכזי של הראיות הנו הודאה ושחזור. 
 
לאור האמור דעתה הנחרצת של הפרקליטות כי קיימות כנגד זדורוב ראיות מעל ומעבר ובראשן הודאתו, השחזור וראיות רבות נוספות טעונה בחינה מחדש. בחינה שכזו תיעשה בידי 3 שופטי בית המשפט המחוזי ויש לזכור כי אחד משופטי ההרכב המקורי הלך לעולמו ועל כן לשני שופטי המקור יצטרף שופט חדש שלא היה שותף להכרעת הדין המרשיעה.  מעניין בטוח יהיה...
 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

 

שאל בפורום

מענה משפטי מקצועי ומהיר, קבלו תשובות בדוא”ל ללא עיכוב

21/11/2014 12:10 שמיל (+) האם במשפט ההודי מתבצעות עיסקאות טיעון במקרה של תביעה של אחזקת סם ממשפחת המריחואנה?
האם יש עו"ד ישראטלים המוסמכים להופעה בהודו (בנושא חוק הסמים?

17/11/2014 14:46 דניאל (+) זימון לבית משפט
שלום

התקשר אלי אדם בטלפון שטען שהוא קצין משטרה וצריך למסור לי זימון לבית משפט, אמרתי לו מה, הוא אמר לי את התאריך וכד'. אמרתי לו טוב בי.

חשבתי שזה מתיחה, ולא הלכתי לדיון. עכשיו הבנתי שבית המשפט הוציא לי צו הבאה.

אם זה נחשב לזימון כדין?, ואם לא אשמח לפס"ד או החלטה מחייבת בנדון כדי לבטל את צו הבאה.

נ.ב אם ניתן לבטל את הצו לגמרה?

03/11/2014 18:46 דני (+) תלונה במשטרה על קבלן בנייה
שלום

האם אני יכול להגיש תלונה במשטרה על קבלן שביצע עבירות בנייה (חריגות בנייה) בבניין שאני אישית לא גר בו, כשהעירייה מודה שהוא אכן ביצע עבירות אך בינתיים בחרה שלא להגיש נגדו כתב אישום, מסתמן שאולי יקנסו אותו וזהו

שאלתי היא האם אני כאזרח יכול לגשת למשטרה ולהתלונן עליו או שזה רק בסמכותה של העירייה?

אם התשובה היא שאני כן יכול להתלונן עליו במשטרה, האם אני יכול לעשות זאת כבר עכשיו או שעלי לחכות לסיום ההליך בעניינו?

תודה רבה

03/11/2014 01:28 דנה (+) דחיית משפט פלילי
יש לי משפט והדיון בעוד שבוע, הייתי מעורבת לפני כמה ימים בתאונת דרכים, יש לי זעזוע מוח.

אם יש לי עקב כך המלצה למנוחה, אז ניתן לדחות את המשפט, ולכמה זמן (לפי חופשת המחלה , או לפי שיקולי בית המשפט?).

ואם נניח דחו לי את המשפט בחודש או חודשיים וגם אז הרופא האריך לי את חופשת המחלה, אז ניתן לבקש שוב דחייה, ואם בית המשפט יכול לסרב למרות האישור הרפואי???

לא ברור האם יש לך משפט פלילי או אזרחי והאם את מיוצגת.
כעקרון אישור רפואי האומר שנבצר ממך מלהתייצב אמור להספיק

עו"ד ערן צלניקר

26/10/2014 16:51 ויקי (+) שלום,
שלום רציתי בבקשה לדעת לגבי חנינה לאסיר,
בעלי נשפט שנתיים ו10 חודשיים, רציתי לדעת איך הולך התהליך של החנינה, מה הקטריונים לחנינה,

בקשת החנינה מוגשת לנשיא המדינה - למחלקת החנינות. הסכויים תלויים בהרבה מאוד נתונים וטוב תעשי אם תקבלי ייעוץ באופן ישיר ומעמיק

עו"ד ערן צלניקר

22/10/2014 00:36 רבי (+) זימון כדין למשפט פלילי
אם שוטר או שליח בית משפט נתן זימון טלפוני בלבד או רק אמר שיש משפט בלי לתת תאריך ושעה וכד', אם זה נחשב לזימון כדין?

אם שליח בית משפט או שוטר הניח את הזימון על סף הדלת כי איש לא היה בבית, אם זה זימון כדין?

אם אותו שוטר\שליח בית משפט מחליט לתת את הזימון להורים\אחים של אותו נאשם, אם זה נחשב לזימון כדין למרות שהנאשם לא מתגורר שם?

אני בטוח שעוד חברים כאן בפורום ישמחו לקבל תשובות על על שאלה זו!!!

תודה מראש

רבי

זימון רשמי למשפט שהגיע לביתך ונחתם ע"י מי מבני הבית ( מעל גיל 18) הוא זימון כדין ואתה חייב להתייצב.

עו"ד ערן צלניקר

21/10/2014 18:05 רפאל (+) שוטר או אדם שמטריד
שלום

התקשר אלי אדם שטוען שהוא שוטר, ואמר שהוא צריך למסור לי (לא הבנתי בדיוק מה), אמרתי לו שאני כרגע לא באזור, והוא אמר לי שאני יגיע לתחנה ברגע שאני יהיה באזור.

השיחה לא הייתה ברורה (היו קטיעות) ולא יודע למה אבל זה נשמע לי שיחה לא אמינה.
השאלה מה אומר החוק לגבי שיחה כזו, אם יש לי חובה לברר או להגיע לתחנה ולבזבז את זמני סתם או שפשוט אני יכול להתעלם מזה ופשוט לחכות למכתב רשמי אם באמת מדובר בשוטר (רוב הסיכויים שבמטריד).

אשמח לתשובה מפורטת :)

מבחינה מהותית, אין די בזימון טלפוני כי אינך יכול לדעת מי נמצא מעברו השני של הקו. פרקטית, אנשים נלחצים ונגשים לתחנה. בהחלט ניתן להמתין לזימון רשמי במסגרת "הזמנה לסור למשטרה". אתה גם רשאי לדרוש את זה מהשוטר.

עו"ד ערן צלניקר

15/10/2014 21:11 דני (+) מסירת כתב האישום
שלום,

הבנתי אבל זה לא בטוח כי הוגש כנגדי כתב אישום. והבנתי שהתביעה התבקשה למסירה אישית. אני כרגע בחו"ל ומתכוונן לחזור לארץ. השאלה אם לדעתך יחכו לי בשדה תעופה או פשוט ברגע שיראו שחזרתי יגיעו לביתי???
(לא מדובר בצו הבאה)

אם לא מדובר בצו הבאה ולא עשו לך רישום בגבול אז הכניסה שלך לארץ תהיה בסדר. לא יחכו לך בשדה. המסמכים יגיעו לביתך יחתמו על מסירה ויחכו שתתייצב לדיון הקבוע. אתה מוזמן ליצור עמי קשר כשתגיע לארץ וכתב האישום יהיה בידיך

עו״ד ערן צלניקר

02/10/2014 01:11 אורן (+) מהות תביעה
שלום רב. ברצוני לשאול איזו תביעה עלי להגיש במקרה הנ"ל:

חברת תקשורת גבתה ממני סכום מסוים בטענה כי יצרו עמי קשר טלפוני ואישרתי עסקה. אין לחברה סימוכין על כך פרט ל"רשומות החברה".
אינני מעוניין להגיש תביעה בגין הפרה ("פיצויים לדוגמא").
זוהי מרמה חמורה, ואותה אני רוצה להוכיח.

לאיזה סוג תביעה העניין שייך?
תודה מראש!

תביעה כספית רגילה להשבת הסכום

23/09/2014 00:56 איציק (+) עבודות שרות
קבלתי חצי שנה עבודות שרות וונפצעתי במקום העבודה וחתכתי תאצבע הופנתי למיון ושם עברתי ניתוח ומאז אני בחופשת מחלה במשך חודשים האם הם חיבים להחשיב לי את ימי החופשת מחלה ? ואם לא כמה ? והאם ניתן לערער על החלטה ???

מציע שתפנה למפקח הישיר שלך והוא ידע להדריך אותך מה לעשות. היה והחליטו להפסיק לך את עבודות השירות פנה לעו״ד
עו״ד ערן צלניקר

אודות כותב המאמר

עו"ד ערן צלניקר

"את המשרד הקמתי במטרה לסייע לאזרח הקטן מול רשויות החוק בהליכים פליליים"

0503332287

ליצירת קשר עם עו"ד ערן צלניקר

מאמרים אחרונים בקטגוריה משפט פלילי

1

זיכוי במשפט פלילי

"חף מפשע"- האם יש עוד דבר כזה? מדוע בשלושת העשורים האחרונים ישנה עלייה מתמדת באחוזי ההרשעות בארץ? ומה הסיכוי לצאת זכאי מאישום פלילי?
2

עבירת קשירת קשר לסיוע לאויב במלחמה

הידעתם? במדינת ישראל יש עונש מוות בגין עבירות מסויימות. מי הם האנשים שמסייעים לאויבי ישראל? מה נחשב על פי חוק כסיוע לאויב? וכיצד חוק זה נחקק?
3

רצח על ידי קטין- האם יש להקל בעונשו?

מהם לדעתכם השיקולים שעל בית המשפט לקחת לגבי קטין שרצח, האם לנסות להשיב אותו לדרך הישר? מה העונש הצפוי לאותו קטין מואשם? וכיצד בתי המשפט נוהגים להכריע במקרים אלו?
4

עו"ד פלילי משפט פלילי ומה שבינהם

הידעתם? התנהגות פלילית בישראל אינה בהכרח התנהגות פלילית באנגליה. מהם הקשיים שבהם נתקל עו"ד פלילי? וכיצד הומוסקסואלים מתקשרים לאן?
5

ההשלכות למסירת הודאת שווא במשטרה

למה שאדם חף מפשע יקח על עצמו את האשמה? מה המשטרה עושה בכדי לזהות הודאות השווא? כיצד המשפט העברי מתקשר לכאן? ומהי וועדת חקירה?

עורכי דין מובילים - משפט פלילי

עו"ד מעיין חיימוביץ

"אני מאמינה בתפיסה משפטית אחרת, תפיסה שבה ניתן ליישב מחלוקות בדרכי נועם וגישור, גם במקרים קשים כגון עבריינות נוער..."

עו"ד ערן בן עמי

"תחום דיני התעבורה בדמי ובנפשי. אני משתדל להעניק טיפול אישי, מעמיק ומקצועי לכל לקוח ולקוח. הדבר ניכר בפריצות הדרך להן גרמתי בסוגיות מרכזיות בתחום ..."

עו"ד אלינור ברגר
עו"ד אלינור ברגר

"מזה שנים אני עוסקת בייצוג נאשמים וחשודים בהליכים פליליים ומעניקה ייעוץ וייצוג בתחום המעמד האישי והמשפחה, לרבות גישור משפחתי...."

עו"ד עמית בר-טוב

"ניסיון כביר בייצוג מול מוסדות רשת המיסים והחקירה, בכל הערכאות השיפוטיות, בין השאר בעבירות צווארון לבן, מס וכלכליות ..."

עו"ד יאיר מושיוב

"בכל תיק שבטיפולי בתחום המשפט הפלילי והתעבורה, אני עושה כל שביכולתי לייצג את לקוחותיי נאמנה. אני רואה בייצוג, עוד בשלב המקדמי בתיק, כגון בחקירה משטרתית, חשיבות רבה העשויה לצמצם נזקים"